Warszawa

14 października. Święto Nauczyciela, Święto Edukacji

14 października. Święto Nauczyciela, Święto Edukacji

Nam kojarzy się z apelem, kwiatami oraz wierszykami, które rokrocznie z ust swych wychowanków słyszy ponad 650 tysięcy nauczycieli i nauczycielek. Jest powszechnie obchodzony we wszystkich instytucjach związanych z oświatą – zwłaszcza w szkołach. W dowód wdzięczności za trud włożony w nauczanie i wychowanie, pedagodzy obdarowywani są upominkami.

 

Ten zawód, to także misja, a praca wymaga nieustannej uwagi, koncentracji i konieczności samorozwoju, gdyż rynek edukacyjny, to dziedzina podlegająca nieustannym zmianom, reformom.

 

Dzień Nauczyciela, to okazja do wyróżnienia zasłużonych pracowników. W tym dniu Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom Krzyże Zasługi, medale oraz nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Dzień ten ma swoją historię. Ustanowiony został w 1972 roku. Data święta nie jest przypadkowa: 14 października upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. KEN, utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej nie tylko w Polsce, ale także i w Europie.

Jej zasługi, to:

  • trzystopniowe szkolnictwo. Stopień pierwszy - szkoły parafialne,  stopień drugi - szkoły powiatowe i stopień trzeci, najwyższy, dla najbardziej uzdolnionych - uniwersytety (w tych czasach istniały dwa: w Krakowie i Wilnie).
  • wprowadzenie wychowania fizycznego w krąg przedmiotów kształcenia
  • wprowadzenie podręczników w języku polskim
  • dopuszczenie dziewcząt do edukacji

 

Święto Nauczycieli obchodzone jest w większości państw na świecie, w różne dni. Są oni wszak jedną z najliczniejszych grup zawodowych na świecie. Ich status w Polsce postrzegany jest bardzo różnie. Część osób zazdrości nauczycielom mniejszej liczby godzin pracy w tygodniu czy też większej ilości dni wolnych w roku, sami pracownicy oświaty podkreślają presję społeczną i odpowiedzialność, jaka spoczywa na ich barkach.

Ciekawostki:

 

Na świecie w ponad 100 krajach Dzień Nauczyciela obchodzony jest pod patronatem UNESCO 5 października. W Polsce ta data, to święto nauczycieli akademickich.

 

Chiny: Nauczyciele w dniu swojego święta dostają pół dnia wolnego i raczej stronią od prezentów.

 

Albania: Dzień Nauczyciela obchodzony jest tam 7 marca, na pamiątkę pierwszej narodowej szkoły, powstałej w XIX wieku.

 

Stany Zjednoczone: W USA święto nauczyciela trwa cały pierwszy tydzień maja

Tajlandia: Dzień Nauczyciela, to wielki rytuał, podczas którego uczniowie oprócz prezentów w postaci wianuszków z jaśminu czy rzeźb z kwiatów, składają hołd swoim pedagogom, padając im do stóp. Związane jest to z wysokim statusem społecznym tego zawodu.


Tajwan: Dzień Nauczyciela obchodzony jest 28 września, na pamiątkę urodzin Konfucjusza. Jest to bardzo rozbudowana ceremonia, składająca się z kilkudziesięciu etapów, a rozpoczyna się o 6  rano!

 

My ze swej strony Nauczycielkom i Nauczycielom życzymy dużo zdrowia, cierpliwości, wielkiej pasji do swojego zawodu oraz uczniów i wychowanków pełnych pasji i zapału do nauki.

 

Opracowała: Agnieszka Bińczycka

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć