Warszawa

Dzień Ojca - Tradycja i historia

Dzień Ojca - Tradycja i historia

Dzień Ojca obchodzimy w naszym kraju 23 czerwca. Choć to święto wciąż nie jest popularne tak bardzo jak Dzień Matki, to jest przecież tak samo ważne. Dlatego też przybliżamy Wam jego początki. Sprawdźcie, skąd wziął się dzień wszystkich tatusiów.

 

Historia - od kiedy obchodzimy Dzień Ojca?

 

Tradycja Dnia Ojca wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Właśnie tam, w miasteczku Spokane. po raz pierwszy podziękowano Ojcom dedykując im święto. Inicjatorką tego ważnego wydarzenia była córka mężczyzny samotnie wychowującego sześcioro dzieci. Sonora Louise Smart Dodd chciała w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za trud jakiego  podjął się jej ojciec. Kobieta pragnęła poświęcić mu 5 czerwca, który był dniem jego urodzin. Nie dopełniono jednak wymaganych formalności. Ostatecznie więc pierwszy w historii Dzień Ojca miał miejsce 19 czerwca 1910 roku.

 


Zobacz też:


 

Święto to na stałe wpisało się w amerykańską rzeczywistość. Do kalendarza wprowadził je już w roku 1924 prezydent John Calvin Coolidge Jr. a od 1972 roku jest zapisane w prawie i ma status oficjalny. Dzień Ojca jest w USA świętem ruchomym –  przypada zawsze na trzecią niedzielę czerwca.

 

 

Dzień Ojca na świecie

 

Dziś Dzień Ojca obchodzi się w wielu krajach świata. Na przykład ojcowie z Niemiec świętują 40 dnia po Wielkanocy, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na Litwie jest to zawsze pierwsza niedziela czerwca, w Wielkiej Brytanii i Holandii druga, w Austrii zaś trzecia. Portugalczycy, Włosi i Hiszpanie natomiast dziękują swoim ojcom 19 marca. W tradycji chrześcijańskiej to dzień św. Józefa, patrona wszystkich rodzin.

 

Dzień Ojca w Polsce

 

W Polsce Dzień Ojca po raz pierwszy odbył się dopiero w 1965 roku. Mimo swojej krótkiej historii święto to z roku na rok obchodzimy coraz chętniej. 23 czerwca warto wykorzystać okazję i podziękować naszym ojcom – na przykład obdarowując ich drobnym upominkiem lub po prostu spędzając z nim kilka wspólnych chwil.

 

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć