Czy ty też jesteś jedną z tych osób, które często sobie myślą: „Chciałabym zrobić coś twórczego z dzieckiem!”? Więc co cię powstrzymuje? Na pewno nie brak talentu. To tylko wymówka. Obił ci się kiedyś o uszy termin scrapbooking? Założę się, że tak – w końcu stał się on bardzo popularny w ostatnim czasie. Ale dla tych, którzy nie kojarzą tego określenia, dodaję kilka słów wyjaśnienia.
Czym jest scrapbooking?
Ogólnie: jest to sztuka ręcznego tworzenia i ozdabiania różnych rzeczy. Zaczęło się od albumów i pamiątek rodzinnych, ale obecnie w ten sposób ozdabia się wiele innych rzeczy. Nazwa pochodzi z angielskiego: scrap oznacza “skrawek”, a scrapbook oznacza właśnie album wykonany tą techniką. Podobno pierwszymi znanymi scrapbookerami byli Mark Twain i Thomas Jefferson. Obecnie scrapbooking jest bardzo popularnym zajęciem, szczególnie w USA, ale i w Polsce znalazł już szerokie grono zwolenników. W sieci roi się od inspirujących stron i blogów scrapbookerów, którzy wymieniają się pomysłami, radami i oczywiście pokazują swoje dzieła. Naprawdę warto zajrzeć!
Wszystko pięknie. Pewnie teraz sobie myślisz, że nie potrafisz zrobić czegoś tak pięknego. Otóż błąd. W tym właśnie tkwi urok scrapbookingu – że nie musisz przez wiele lat uczyć się malarstwa i rysunku, żeby stworzyć coś oryginalnego. Chodzi tylko o kreatywność i zabawę! Lubisz dobierać ze sobą kolory, faktury, kształty? W końcu do tego nie trzeba lat studiów.
Przed nami Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester. To świetna okazja, żeby spróbować swoich sił w scrapbookingu – możesz zrobić kartki z życzeniami, pudełka na prezenty albo pudełka-prezenty (np. na biżuterię lub inne drobiazgi), czy też album ze zdjęciami dla bliskiej osoby.
Od czego zacząć?
Podstawą są przedmioty, które prawie każdy ma w domu: klej, nożyczki, ołówek, linijka, kartki. Rzecz jasna, potrzebna ci też baza pod to, co chcesz wykonać – w zależności, czy to będzie album czy kartka z życzeniami, musisz się zaopatrzyć w luźne kartony lub spięte arkusze, odpowiedniej gramatury i koloru. Co do tego dokupisz, zależy już wyłącznie od ciebie – możesz zacząć od kilku ozdobnych arkuszy papieru i paru wstążeczek (zwykłych, z pasmanterii). Już z kilku przedmiotów można zrobić naprawdę niezwykłe rzeczy.
W internetowych sklepach znajdziesz mnóstwo produktów, których używają scrapbookerzy: od stempli i specjalnych dziurkaczy, przez tasiemki i koronki samoprzylepne, aż po gotowe szablony. Jasne, fajnie jest mieć coś z tych materiałów. Jeśli jednak czujesz, że nie chcesz wydawać majątku na pierwsze próby ze scrapbookingiem, możesz założyć pudełko „przydasiów” i wrzucać tam to, co może kiedyś wykorzystasz: guziki, stare gazety, spinacze, skrawki materiałów, sznurki.
Scrapbooking z dzieckiem
Chciałabyś zacząć przygodę ze scrapbookingiem, ale praca, opieka nad domem i dziecko zajmują cały twój czas? A czemu nie spróbować ozdobić kartki lub zdjęcia z dzieckiem? Jest spora szansa, że zabawa ze scrapbookingiem może stać się waszym wspólnym hobby. Możliwe, że dziecko nie będzie w stanie skupić się na pracy nad pudełkiem przez dłużej niż pół godziny – ale jaką będzie czuło dumę, kiedy ozdobione kolorowymi karteczkami opakowanie na swoje „skarby” postawi u siebie na biurku, gdzie wszyscy będą mogli je zobaczyć!
Ekspresja plastyczna – pod każdą postacią – ma bardzo ważny wpływ na rozwój dzieci. Wspomaga rozwój wyobraźni, kreatywności i wrażliwości; u dzieci jest formą komunikacji ze światem a także sposobem na poznawanie i zrozumienie otaczającej go rzeczywistości. Często ma charakter kompensacyjny lub regulujący emocje. Scrapbooking, dzięki łączeniu rożnych technik, nie tylko wspomaga rozwój manualny przez operowanie nożyczkami i ołówkiem. Uczy dokonywania wyborów oraz przełamywania schematów, podejmowania ryzyka i śmiałości w dążeniu do tego, co chcę się osiągnąć. Budzi też zainteresowanie różnymi technikami i metodami używanymi przez artystów, co z kolei może wpłynąć na rozwój intelektualny i smak estetyczny dziecka.
Jeszcze masz jakieś wątpliwości? Po prostu spróbuj! Zacznij od kartek na święta lub urodziny. Poszukaj inspiracji na Internecie; nie musisz kopiować idealnie tego, co jest na zdjęciu, a później się przejmować, że ci nie wyszło. Wystarczy, że weźmiesz sobie za wzór temat przewodni albo będziesz się trzymać jakiejś gamy kolorystycznej. Do dzieła!
Karolina Łaniewska