Muzeum Pana Tadeusza podsumowuje bezpłatne szkolenie dla kadr instytucji kultury #muzealniaki. Tegoroczna edycja poświęcona była pracownikom sektora kultury. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi.
#muzealniaki – akcja społeczna od 2017 roku zachęcająca do uczestnictwa w kulturze niezależnie od wieku – to również cykl szkoleń dla kadr instytucji kultury z mniejszych miejscowości, ważna społecznie inicjatywa realizowana od 2019 roku przez Muzeum Pana Tadeusza, Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Do tej pory podczas szkoleń najczęściej podejmowane były tematy związane z odbiorcami oferty kulturalnej, uczestnicy dzielili się doświadczeniem i zdobywali nowe kompetencje przydatne w pracy z rodzinami, przedszkolakami, dziećmi ze szczególnymi potrzebami, uczniami klas I–III, a także nastolatkami.
W tym roku jednak, odpowiadając na głosy naszych uczestników, postanowiliśmy skoncentrować się na pracownikach instytucji kultury, których praca, poza tym, że ciekawa i potrzebna, jest też niezwykle trudna, a frustracja, zniechęcenie, często wypalenie zawodowe są poważnymi problemami wymagającymi reagowania. Tego właśnie dotyczą teksty zamieszczone w niniejszej publikacji podsumowującej szkolenie: psycholożka Elżbieta Lisowska omawia źródła, przebieg i konsekwencje wypalenia zawodowego, podejmuje też trudny temat relacji w miejscu pracy, których obciążające działanie może skutkować właśnie wypaleniem zawodowym. Kolejna ekspertka, również psycholożka, Magdalena Ślazyk-Sobol, omawia istotne zagadnienie budowania zdrowej relacji z pracą. Kamila Klimczak z Gminnego Centrum Kultury w Kłaju w inspirujący sposób pisze o tym, jak czerpać radość i satysfakcję z pracy w instytucji kultury w małej miejscowości, natomiast Anna Rudnicka, właścicielka firmy „Kultura na Czasie” pracująca w kulturze na co dzień, omawia kwestie formalne związane z dostępnymi w kodeksie pracy systemami pracy w instytucjach kultury. Wreszcie Piotr Sokół-Flak, trener uważności, pisze o tym, jak mądrze korzystać z zasobów „mindfulness”, aby polepszyć komfort naszego życia, co ważne jest również w kontekście pracy zawodowej.
Mam nadzieję, że niniejsza publikacja, podsumowująca „6. Szkolenie dla Kadr Instytucji Kultury #muzealniaki”, będzie przydatna dla pracowników instytucji kultury, w szczególności tych pracujących w mniejszych miejscowościach, i przyczyni się do tego, że praca w kulturze stanie się przynoszącą radość pasją, a nie smutnym, frustrującym obowiązkiem.
Magdalena Musiał
Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
ds. Muzeum Pana Tadeusza
Link do publikacji - https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wp-content/uploads/sites/4/2024/11/Publikacja-Muzealniaki.-Pracownicy.-2024.pdf
Wpis z materiałami szkoleniowymi ze wszystkich edycji: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/muzealniaki-materialy-szkoleniowe/
Identyfikacja wizualna: Adriana Myśliwiec