Prawidłowa higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia każdego człowieka. Tak samo jest w przypadku dzieci, mimo że mleczne zęby służą maluchowi tylko na pierwszym etapie życia. Warto także pamiętać, że w tym czasie kształtują się nawyki dotyczące higieny. Jak dbać o zęby maluszka? Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do dentysty i jak się do niej przygotować? W trosce o zdrowy uśmiech twojej pociechy przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, który pomoże ci zadbać o zdrową jamę ustną dziecka już od pierwszego ząbka.
Oswojenie dziecka z gabinetem dentystycznym i przyzwyczajenie do regularnych wizyt to bardzo ważna kwestia. Na pierwszą wizytę możesz się wybrać już przed ukończeniem przez malucha 1. roku życia.
Kiedy dziecko stanie się bardziej świadome, warto budować pozytywne skojarzenia. Leczenie zębów mlecznych oraz wizyty profilaktyczne powinny się odbywać w przyjaznej placówce, która zajmuje się stomatologią dziecięcą.
Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym twoje dziecko pokocha wizyty u dentysty:
Zaplanuj wizytę adaptacyjną – nie zwlekaj z pierwszą wizytą u dentysty. Lekarz stomatolog przeprowadzi kontrolę w delikatny sposób. Pokaże maluszkowi gabinet, znajdujący się w nim sprzęt, dziecko będzie mogło posiedzieć w fotelu dentystycznym. Wszystko powinno się odbywać w przyjaznej atmosferze, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej placówki. Taka wizyta to również okazja do zadawania pytań. Jako rodzic uzyskasz fachowe wskazówki odnośnie do pielęgnacji jamy ustnej swojego dziecka.
Nigdy nie strasz malucha dentystą – dla większości współczesnych rodziców to oczywiste, ale warto o tym przypominać. Nie mów dziecku, że pójdzie do dentysty, jeżeli nie będzie myło zębów. Warto wzmacniać pozytywny przekaz, by nie wywołać lęku i niechęci, które trudno potem przełamać.
Zachowaj spokój – pierwsza wizyta dziecka u dentysty może budzić różne emocje u rodzica. Warto jednak zachować spokój. Nie denerwować się, ale też nie ekscytować nadmiernie. Wszelkie emocje przekładają się bowiem na dziecko. Wizyta powinna przebiegać w miłej i spokojnej atmosferze.
Czytaj książki o zębach – wspólne czytanie książeczek może oswoić wiele lęków i przybliżyć maluchowi różne tematy. Na rynku znajdziesz wiele książek na temat zębów. Dla najmłodszych to na przykład „Zęby” (Gen-ichiro Yagyu) czy „Zosia idzie do dentysty” (Susa Hammerle, Kyrima Trapp), a dla przedszkolaków „Mycie zębów jest super” (Muuro Leaf).
Usługi stomatologiczne skierowane do najmłodszych pacjentów obejmują zabiegi profilaktyczne, takie jak:
Fluoryzacja (lakierowanie) – zwykle odbywa się w szkołach, ale warto wykonać ten zabieg w gabinecie pod okiem stomatologa. Fluoryzacja polega na pokryciu zębów lakierem, zawierającym fluor. Celem zabiegu jest wzmocnienie szkliwa. Pokryte warstwą lakieru zęby są bardziej odporne na bakterie.
Lakowanie – ten zabieg polega na wypełnianiu podatnych na próchnicę bruzd i szczelin specjalnymi żywicami. W ten sposób na powierzchni zębów tworzy się warstwa ochronna, która zapobiega osiadaniu resztek żywności i rozwojowi próchnicy.
Skaling i piaskowanie – u nieco starszych dzieci można już wykonywać takie zabiegi jak skaling i piaskowanie, czyli usuwanie osadu nazębnego. Dzięki takim zabiegom bakterie nie mają odpowiedniego środowiska do rozwoju, a co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy.
Pielęgnacja zębów to proces, który powinien się rozpocząć już po narodzinach dziecka. Warto pamiętać, że już noworodek potrzebuje mycia dziąseł, aby usunąć z jamy ustnej bakterie i nie stwarzać środowiska do ich rozwoju. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja na każdym etapie życia?
Okres niemowlęcy (0-12 miesięcy)
Mycie dziąseł – maluszkowi należy myć dziąsła czystym, zwilżonym gazikiem. To ważne, ponieważ już u niemowląt może wystąpić tzw. próchnica butelkowa (powodem jest zasypianie z butelką i brak higieny po posiłku).
Szczotkowanie pierwszych zębów – pierwszy ząbek wymaga już regularnego szczotkowania (przy pomocy silikonowej szczoteczki, zakładanej na palec).
Wizyta adaptacyjna – jak wspomnieliśmy, w pierwszym roku życia dziecka warto zapisać się na wizytę adaptacyjną.
Okres przedszkolny (1-6 lat)
Nauka prawidłowego szczotkowania – na tym etapie dziecko uczy się, jak prawidłowo szczotkować zęby. Powinno mieć własną szczoteczkę, z miękkim włoskiem. Istotna jest też pomoc rodzica, który po wyszczotkowaniu zębów przez dziecko powinien poprawić mycie, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
Regularne wizyty u dentysty – jako rodzic musisz dopilnować, aby pociecha znalazła się na fotelu dentystycznym przynajmniej raz na pół roku. Taka częstotliwość pozwala na monitorowanie stanu jamy ustnej i wczesne wykrycie pierwszych oznak próchnicy lub innych problemów (na przykład ortodontycznych).
Okres wczesnoszkolny (7+)
Samodzielne mycie zębów – dziecko w tym wieku powinno już samodzielnie dbać o higienę jamy ustnej, aczkolwiek niezbędna jest kontrola rodzica.
Korzystanie z nici dentystycznej i płynu do płukania.
Regularne wizyty kontrolne (i wdrożenie kompleksowego planu leczenia w razie potrzeby) – co pół roku warto się wybrać na wizytę kontrolną do dentysty oraz na bieżąco leczyć wszelkie ubytki. Stomatolog z pewnością zaproponuje dodatkowe zabiegi profilaktyczne, takie jak wspomniana fluoryzacja czy lakowanie.
Okres nastoletni (13-18 lat)
Regularne wizyty u dentysty – należy kontynuować profilaktykę i regularnie odbywać wizyty u stomatologa.
Leczenie ortodontyczne – na tym etapie niezbędna może się okazać konsultacja z ortodontą i rozpoczęcie leczenia ortodontycznego.
Prawidłowa higiena jamy ustnej (szczotkowanie przy pomocy szczoteczki manualnej lub sonicznej, korzystanie z nici dentystycznej, płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym itd.).
Kluczem do zdrowych zębów jest odpowiednia pielęgnacja, a także opieka wykwalifikowanej kadry medycznej. Znajdź gabinet, który zajmuje się stomatologią dziecięcą, z opcją bezbolesnego leczenia zębów. Zdrowe zęby to nie tylko kwestia medyczna, ale też lepsze samopoczucie i większa pewność siebie. To najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku.
Materiał sponsorowany