Warszawa

Jakie zmiany skórne należy usunąć natychmiast? Chirurgiczne usuwanie znamion - wskazania

Jakie zmiany skórne należy usunąć natychmiast? Chirurgiczne usuwanie znamion - wskazania

Chirurgiczne usuwanie znamion to zabieg medyczny, a nie kosmetyczny. Za pomocą skalpela usuwa się bowiem te zmiany skórne, co do których w procesie diagnostycznym istnieje podejrzenie o charakter chorobowy. W związku z tym ta metoda postępowania ze zmianami dermatologicznymi jest najpowszechniejszą techniką leczenia zmian skórnych, w tym również nowotworu złośliwego skóry, czyli czerniaka. Istnieją takie zmiany, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Jest ona zwykle inwazyjna, ale całkowicie bezpieczna. Wymaga bowiem jedynie przerwania ciągłości tkanki skórnej i wycięcia znamienia w całości z podłoża.

 

By móc wykonać usuwanie znamion z wykorzystaniem metody chirurgicznej, należy udać się do lekarza. Zwykle specjalistą, u którego pacjenci poszukują pomocy i wsparcia, jest chirurg specjalizujący się w wykonywaniu zabiegów z pogranicza medycyny estetycznej, chirurgii i dermatologii. Najpierw samodzielnie zauważają jednak pierwsze niepokojące objawy ze strony znamion na powierzchni własnej skóry. Dla szybkiej diagnostyki i rozpoznania charakteru schorzeń istotne jest zatem systematyczne wykonywanie samobadania skóry.

 

Podejrzenie chorobowego charakteru zmian skórnych – samobadanie a diagnostyka dermatoskopowa

 

Samodzielne badanie znamion skórnych jest konieczne, by zachować zdrowie skóry pod kontrolą. Człowiek sam może bowiem zauważyć wszelkie objawy nieprawidłowości, widoczne na pierwszy rzut oka na jego ciele. Samobadanie skóry powinno odbywać się systematycznie, przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej przy okazji codziennej higieny i pielęgnacji skóry. Niekiedy jego przebieg może okazać się problematyczny, zwłaszcza w przypadku umiejscowienia wybranych zmian skórnych w kłopotliwych lokalizacjach na ciele. Wówczas warto poprosić o pomoc osoby najbliższe. Znamiona można łatwo obejrzeć również z użyciem lusterka kosmetycznego. Niemożność dotarcia do wybranych zmian skórnych nie powinna skłaniać pacjenta do rezygnacji z wykonania samobadania. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że to właśnie w ich przypadku konieczne jest usuwanie znamion.

 

Każda zmiana skórna, która wzbudza niepokój u pacjenta, powinna stać się powodem jego wizyty u specjalisty. Diagnostyka charakteru i rodzaju znamienia możliwa jest jedynie w gabinecie lekarskim, po badaniu podmiotowym oraz z wykorzystaniem dermatoskopii, czyli badania znamion w mikroskopowym powiększeniu. Alarmującym sygnałem powinna być przede wszystkim jakakolwiek zmiana wyglądu pieprzyka czy brodawki, nagłe pojawienie się nowej zmiany lub pojawianie się w różnych lokalizacjach na ciele pacjenta. Bardzo niepokojącym objawem jest swędzenie, pieczenie, bolesność i krwawienie zmiany skórnej.

 

Kiedy laserowe usuwanie znamion nie jest możliwe? Jak usunąć pieprzyki i brodawki?

 

Usuwanie znamion można wykonywać z zastosowaniem różnorodnych metod. Użycie każdej z nich powinno być jednak uzasadnione weryfikacją istnienia wskazań i eliminacją ewentualnych przeciwwskazań. Z tego względu w Centrum Medycznym Galmedic każdy zabieg poprzedza się skrupulatną kwalifikacją pacjenta do zabiegu. Podczas krótkiego spotkania ze specjalistą możliwe staje się poznanie wszystkich objawów, które niepokoją pacjenta oraz wykonanie badania zmian skórnych. Jeżeli podczas diagnostyki charakter zmian nie wzbudza podejrzeń lekarza, a sam pacjent nie zauważa alarmujących dolegliwości, można je usunąć ze względów kosmetycznych. Wówczas możliwe staje się zastosowanie laseroterapii. Wykorzystanie lasera jest mało inwazyjne, ale prowadzi do uszkodzenia tkanki skórnej w okolicy powstałego znamienia. Ona następnie regeneruje się, tworząc nową skórę, bez oznak nawrotu znamion. Z tego względu niedopuszczalne jest usuwanie znamion chorobowych z użyciem lasera. Pobrany wycinek musi bowiem mieć formę nienaruszoną, która umożliwia późniejsze wykonanie badania histopatologicznego.

 

Chirurgiczne usuwanie znamion – wskazania i przeciwwskazania

 

Głównym wskazaniem do chirurgicznego usuwania znamion jest wątpliwość diagnostyczna specjalistów. Nie zawsze bowiem znamię skórne daje jednoznaczne objawy chorobowe. Atypowe zmiany skórne są szczególnie trudne do rozpoznania. Mają bowiem zmienne cechy diagnostyczne, a ich stan może zależeć od wielu czynników zewnętrznych. Z pewnością zabiegowi należy poddać te znamiona, które zmieniają swój wygląd, stają się asymetryczne, mają nieregularne brzegi, rosną i ewoluują, zmieniają kolor oraz osiągają duże rozmiary. Wskazaniem do wycięcia znamienia jest również konieczność wykonania badania histopatologicznego w diagnostyce czerniaka skóry. Chirurgiczne usuwanie znamion jest jedyną skuteczną metodą leczenia nowotworowych zmian o charakterze złośliwym. Zapobiega bowiem ich rozrostowi i nawrotom.

 

Podczas kwalifikacji pacjenta do zabiegu może okazać się, że usuwanie znamion nie może się odbyć w sposób bezpieczny. Do procedury medycznej nie kwalifikuje się bowiem pacjentów z aktywnymi infekcjami skórnymi, z tendencjami do powstawania blizn lub keloidów czy z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi.

 

Jak wygląda zabieg usuwania znamion skórnych za pomocą skalpela?

 

Usuwanie znamion barwnikowych, guzów, kurzajek, włókniaków, tłuszczaków i innych zmian skórnych z użyciem skalpela nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Wszystkimi formalnościami zajmuje się specjalista. Przygotowuje on skórę do zabiegu, oczyszczając ją, dezynfekując i stosując znieczulenie miejscowe. Dzięki temu zabieg chirurgiczny jest dla pacjenta komfortowy i bezbolesny.

 

Chirurgiczne usuwanie zmian polega na ich wycięciu z powierzchni skóry z użyciem skalpela. Operatorem narzędzia jest doświadczony chirurg. Dociera on do znamienia, okala je i w całości usuwa z podłoża. Konieczne jest wycięcie zmiany skórnej w formie nienaruszonej. Co więcej – wraz z marginesem zdrowej skóry. Tylko taki wycinek może zostać poddany badaniom histopatologicznym. Lekarz zszywa ranę za pomocą szwów (rozpuszczalnych lub nie), zabezpieczając je następnie jałowym opatrunkiem. Proces gojenia jest szybki. Rana zasklepia się w ciągu kilku najbliższych dni, a całkowite wygojenie zajmuje ok. 2-4 tygodnie. Zarówno konsultacja lekarska, jak i wykonanie zabiegu nie wymagają dłuższego pobytu pacjenta w placówce medycznej (hospitalizacji). Również rekonwalescencja nie jest wymagająca. Wystarczy, że pacjent stosuje się do uzyskanych zaleceń lekarskich, by uniknąć ryzyka powstania widocznej blizny na miejscu rany, przebarwień, a nawet infekcji wirusowych czy bakteryjnych.

 

usuwanie znamion Radom

 

Gdzie wykonać bezpieczne usuwanie znamion? Radom jest dla pacjentów atrakcyjną lokalizacją ze względu na dostępność specjalistów Centrum Medycznego Galmedic. Z pełną ofertą placówki można zapoznać się pod adresem: https://radom.galmedic.pl/uslugi/usuwanie-znamion/.

 

Skuteczne metody usuwania znamion a leczenie czerniaka

 

Leczeniem znamion skórnych nie zajmuje się wyłącznie dermatolog. Jeżeli na powierzchni skóry pacjenta dostrzega się chorobowo zmienione obszary, to zwykle pole do popisu dla doświadczonych chirurgów, czasami nawet onkologów. Usuwanie pieprzyków laserem CO2 możliwe jest wyłącznie wówczas, gdy mają one charakter łagodny i nie dają niepokojących objawów. W każdym innym przypadku zaleca się wdrożenie postępowania chirurgicznego. Badanie dermatoskopem to pierwszy etap diagnostyki zmian skórnych o złożonym i atypowym charakterze. Ostateczną odpowiedź diagnostyczną specjalista i pacjent otrzymują dopiero po prawidłowym wykonaniu biopsji. To podstawowe badanie, które umożliwia rozpoznanie nowotworu skóry z jednoczesnym rozpoczęciem procesu leczniczego poprzez chirurgiczne usunięcie zmiany nowotworowej. Po wycięciu chirurgicznym znamienia wraz z fragmentem zdrowej tkanki analitycy dokonują jego dokładnych oględzin. Wynik biopsji dostarcza specjaliście informacji na temat charakteru znamienia, stopnia złośliwości, występowania ewentualnych nacieków na okoliczne tkanki i przewidywanego rokowania oraz konieczności włączenia innych terapii (w tym również leczenia onkologicznego).

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć