Warszawa

Wyczekiwany Smok Diplodok na 11. MFF Młode Horyzonty. Uroczysta premiera i wydarzenia specjalne

Ta jesień w polskich kinach będzie należała do Smoka Diplodoka. Po światowej premierze na festiwalu w Annecy uroczysta polska premiera filmu odbędzie się w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty. Pełnometrażowa produkcja, która jako pierwsza w historii polskiej kinematografii na taką skalę posługuje się techniką animacji CGI, znajdzie się w Konkursie Głównym i powalczy o kilka statuetek. 


Zrealizowany z ogromnym rozmachem Smok Diplodok to historia w gwiazdorskiej obsadzie na motywach legendarnych komiksów Tadeusza Baranowskiego. Na wielkim ekranie w wątku aktorskim zobaczymy Piotra Polaka i Helenę Englert. Animowanym postaciom głosu użyczyli m.in. Borys Szyc, Małgorzata Kożuchowska, Arkadiusz Jakubik czy Mikołaj Wachowski. Film promuje przebój lat osiemdziesiątych Anny Jurksztowicz Stan pogody we współczesnej aranżacji Natalii i Pauliny Przybysz. Smok Diplodok to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich miesięcy. 

 

 

Genialny komiks, na podstawie którego powstał film. Niesamowita grafika i pierwszy tego rodzaju (stworzony w technice animacji CGI – przyp. red.) tytuł polskiej produkcji. Do tego świetny, abstrakcyjny humor. Dzieci będą mogły wreszcie myśleć abstrakcyjne  – mówi o Smoku Diplodoku Borys Szyc, dubbingujący postać Hokusa Pokusa.

 

Na 11. MFF Młode Horyzonty

 

Do polskich kin film wejdzie 4 października, a uroczysta premiera odbędzie się w ramach 11. MFF Młode Horyzonty 2 października w warszawskiej Kinotece. Smok Diplodok znajdzie się w Konkursie Głównym wśród najciekawszych rodzimych i międzynarodowych propozycji, z których najlepszą wybiorą zarówno jury, jak i publiczność. Film powalczy także o wyróżnienia finansowe – Nagrodę Główną Młodych Horyzontów dla producenta i reżysera oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla scenarzysty. W trakcie festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt pokazów w kinach w całej Polsce. Po seansach w warszawskim Kinie Muranów zaprosimy widzów na warsztaty komiksowe i dyskusje z reżyserem Wojtkiem Wawszczykiem.

 

Rozmowa po spotkaniu z filmem jest równie ważna jak sam seans. Istotą festiwalu jest nie tylko to, że gramy tytuły ciekawe i ważne, ale także to, co dzieje się później. Wierzę, że pokazy festiwalowe uczą nie tylko rozmowy o kinie, ale rozmowy w ogóle – mówi dyrektorka Festiwalu Młode Horyzonty Kamila Tomkiel-Skowrońska. „Smok Diplodok” dzięki swojej wielowarstwowości daje przestrzeń do dyskusji na wiele tematów, do zadawania pytań, słuchania odpowiedzi, przyjmowania tego, że możemy bardzo różnie interpretować przekaz – dodaje.

Na świecie


Światowa premiera Smoka Diplodoka odbyła się w czerwcu na największym w swojej kategorii wydarzeniu – Międzynarodowym Festiwal Filmów Animowanych w Annecy. Produkcja spotkała się z entuzjastycznym odbiorem międzynarodowego środowiska filmowego, zyskując pochlebne recenzje wśród krytyków i ekspertów branży.

 

To jeden z najbardziej innowacyjnych i wyjątkowych filmów animowanych, jakie ostatnio widziałem – pisze Chris Jones, założyciel i główny krytyk Overly Honest Movie Reviews.

 

Wspaniale zrealizowany Smok Diplodok” wprawia widza w dobry nastrój i podkreśla moc twórczości artystycznej oraz wciągającej fabuły – recenzuje Josh Batchelder z Josh at the Movies.

 

Już od kilku tygodni film podbija rodzime wydarzenia. Pierwsze pokazy specjalne odbyły się na początku września podczas festiwalu skierowanego do pasjonatów i specjalistów z branży kreatywnej Promised Land: Art for All, organizowanego przez CD Projekt RED – producenta gier komputerowych takich jak Wiedźmin. Twórcy filmu byli także gośćmi 35. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Już 23 września seans Smoka Diplodoka otworzy skierowaną do młodej publiki część 49. Festiwalu Filmów Fabularnych – Gdynia Dzieciom. Pokaz odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Muzycznego. Jubileuszowa 20. Gdynia Dzieciom zainauguruje całe wydarzenie – jedną z najstarszych imprez filmowych w Europie, podczas której Smok Diplodok powalczy o nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka. 

 

„Smok Diplodok” to szansa dla całej branży. Produkcja wzbudza bardzo duże zainteresowanie za granicą. Wierzymy, że jej sukces w kraju otworzy drogę do tworzenia kolejnych animacji o globalnym potencjale, które będą mogły z powodzeniem rywalizować na światowej arenie – mówi szef Młodych Horyzontów Maciej Jakubczyk. To dla nas przywilej móc wprowadzać ten tytuł do polskich kin – dodaje.

 

Film został zrealizowany w dwóch wersjach językowych i sprzedany na ponad sto rynków zagranicznych z całego świata. Za dystrybucję w Polsce odpowiadają Młode Horyzonty. Projekt jest realizowany w koprodukcji z Telewizją Polską oraz współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć