Warszawa

Brygada Porządkowa – nastoletni influencerzy w służbie Planety!

Brygada Porządkowa – nastoletni influencerzy w służbie Planety!

Według ostatniego rankingu prestiżu zawodów i specjalności agencji SW Research, pozycję liderów niezmiennie zajmują strażacy oraz pracownicy medyczni (lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki). Na drugim końcu rankingu, czyli wśród zawodów, które najmniej darzymy szacunkiem, znajdują się influencerzy i youtuberzy. Wśród badanych cieszą się oni jeszcze mniejszym prestiżem niż politycy. Wciąż jednak influencer to najbardziej popularny zawód wśród dzieci i młodzieży. Badania Morning Consult pokazują, że 57 proc. osób z pokolenia Z, czyli urodzonych w latach 1997–2012, chciałoby zostać influencerem/ką. Fundacja Zwalcz Nudę znalazła sposób, jak przekuć te marzenia w realne, wartościowe, a przede wszystkim pożyteczne dla Ziemi działanie!

 

Pokolenie dzisiejszych nastolatków nie czerpie już informacji z telewizji czy innych tradycyjnych mediów, ale z platform takich jak YouTube, Instagram czy Tik Tok. Jeszcze do niedawna badania Pew Research Center wskazały, że osoby w wieku 13-17 lat wybierają najczęściej YouTube (95 proc. przebadanych), następnie TikTok (67 proc.) i Instagram (62 proc.).

 

W Internecie wśród idoli nastolatków roi się od influencerów, częściej jednak patoinfluencerów, których treści nie zawsze są wartościowe merytorycznie, a czasem nawet szkodliwe. Wspomnieć wystarczy popularne filmiki w stylu „Kto wypije najwięcej energetyków” (150 tys. wyświetleń), „50 h bez snu” (455 tys. wyświetleń w 3 dni), wysadzanie auta w powietrze (3,2 mln wyświetleń) itp.

 

Na szczęście media społecznościowe są także platformą do szerzenia treści edukacyjnych – w lekkiej i przystępnej formie. Takie treści przygotowują m.in. Paulina Górska – ekoedukatorka, Konrad Skotnicki (Doktor z TikToka) – popularyzator nauki, Busem Przez Świat – twórcy bloga podróżniczego, Marcin Kruszewski (Prawo Marcina) – popularyzator prawa, twórca książek, TikToker roku 2023 i inni.

 

Brygada Porządkowa – influencerzy na ratunek Matce Ziemi

 

Obserwując te trendy, Fundacja Zwalcz Nudę postanowiła wykorzystać potencjał nastolatek  i nastolatków i w tym celu stworzyć Brygadę Porządkową, czyli grupę młodych ekoinfluencerów i ekoinfluencerek – na wzór popularnych już ekip w mediach społecznościowych.

 

Zadaniem Brygady Porządkowej będzie dotarcie do swoich rówieśników i szerzenie idei ekologicznego stylu życia w mediach społecznościowych, a także edukację na temat tego, że nawet małe zmiany, które wprowadzamy do swojej codzienności, jak np. oszczędzanie wody, mogą mieć znaczenie z punktu widzenia środowiska.

 

Wiemy, że postać influencera nie jest kojarzona dobrze przez rodziców. – mówi członkini zarządu Fundacji Zwalcz Nudę Oliwia Kujawa. – Chcemy wykorzystać potencjał młodych ludzi i ich zainteresowanie social mediami. Nie chcemy niczego zakazywać,  ani tłumaczyć, że popełniają błąd, śledząc takie, a nie inne postaci w internecie, bo spowoduje to efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast tego pokazujemy, co - jako influencer - można dobrego robić dla innych, dla wspólnoty, dla Ziemi.

 

Uczestnikami i uczestniczkami Brygady Porządkowej będą osoby w wieku od 13 do 17 roku życia. Aby jak najlepiej przygotować ich do wykonania misji, organizatorzy projektu przygotują dla nich serię spotkań edukacyjnych, w tym np. warsztaty w zakresie skutecznej obsługi mediów społecznościowych, spotkanie z parlamentarzystami na temat ochrony środowiska. Planowana jest także wizyta w sortowni odpadów, spacer ekologiczny  z przewodnikiem po jednym z największych torfowisk w Polsce, spływ kajakowy połączony  z lekcją na temat rzecznego ekosystemu. Kluczowe będzie także szkolenie w zakresie bezpiecznego poruszania się w Internecie i różnych niebezpieczeństw czyhających  na użytkowników –  tych pełno- i niepełnoletnich. W projekcie, jako mentorzy, wezmą udział m.in. prof. SGGW dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. Piotr Skubała – profesor nauk biologicznych z Uniwersytetu Śląskiego, a także wspomniany Konrad Skotnicki, czyli Doktor z TikToka.

 

Nie możemy odkładać działań na rzecz ochrony klimatu na później. Nie mamy na to już czasu. Oznacza to, że główna odpowiedzialność za nie spoczywa dziś na ludziach dorosłych.

Co za tym idzie, dotyczy to także przygotowania młodych ludzi do wyzwań przed jakimi staną oni za kilka lat – mówi prof. SGGW dr hab. Zbigniew Karaczun. – To oni będą musieli kontynuować projekt rozwoju neutralnej klimatycznie cywilizacji i prowadzić klimatyczną transformacje gospodarki i społeczeństwa. To oni będą zmuszeni do wdrażania działań adaptacyjnych do skutków zmiany klimatu. Bardzo ważne jest więc to, żeby jak najlepiej  ich do tego  przygotować i wykształcić lokalnych liderów, którzy taką wiedzę będą potrafili przekazywać swoim rówieśnikom.

 

W jakiej kondycji znajduje się ziemski klimat i środowisko najlepiej oddaje koncepcja granic planetarnych, określających stan systemów kluczowych dla tego, żeby Ziemia była dla nas bezpiecznym miejscem do życia - wyjaśnia prof. dr hab. Piotr Skubała. Obecnie sześć z dziewięciu granic planetarnych zostało przekroczonych, w tym zmiana klimatu. Naukowcy tym sposobem określili bezpieczną przestrzeń dla funkcjonowania ludzkości. Teraz pozostaje przekonać polityków i społeczeństwo, aby zechcieli zorganizować swoje życie w ramach wyznaczonej bezpiecznej przestrzeni. Bez skutecznej edukacji ekologicznej i klimatycznej tego nie osiągniemy. Edukacja w tym zakresie powinna dotyczyć w takim samym zakresie osób młodych, jak i dorosłych.

 

Poza uczestnictwem w szkoleniach, warsztatach i wycieczkach, Brygada Porządkowa będzie realizować przygotowane wcześniej wyzwania ekologiczne i relacjonować je na swoich kanałach w mediach społecznościowych, zarażając tym „ekowirusem” swoich obserwatorów  i obserwatorki.

 

Rekrutacja uczestników i uczestniczek nadal trwa. Aby zgłosić się do projektu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Szczegóły w sprawie zgłoszeń znajdują się na stronie www.zwalcznude.pl/brygada-porzadkowa.

 

Organizatorem projektu jest Fundacja Zwalcz Nudę. Projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Zwalcz Nudę.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć