Warszawa

Pierwsza wizyta u logopedy z dzieckiem – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u logopedy z dzieckiem – jak się przygotować?

Niepokoją Cię wady wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym? U Twojego dziecka pojawiło się niewyraźne mówienie i nie wiesz, czy to jest ok? W takim wypadku logopeda powinien zobaczyć Twoją pociechę. Kiedy z dzieckiem do logopedy? Jak przebiega pierwsza wizyta u logopedy i jak przygotować do niej dziecko?

 

Kiedy do logopedy?

 

Kiedy do logopedy? To pytanie zadaje sobie rodzic każdego malucha, który napotyka jakiekolwiek problemy w rozwoju mowy. I choć właściwie odpowiedź zawsze powinna być jedna: “kiedy coś nas niepokoi”, warto przypomnieć tu, z jakimi problemami może nam pomóc terapia logopedyczna.

 

  1. Opóźniony rozwój mowy – na każdy wiek przypadają jakieś normy rozwojowe. ORM to zaburzenie, które polega na tym, że dziecko znacznie odbiega od tych norm, czyli np. dwulatek nie mówi albo trzylatek nie umie zbudować prostego zdania.
  2. Niewyraźne mówienie – dziecko mówi, ale niepoprawnie wymawia głoski, tak że często jest w stanie zrozumieć je tylko rodzic czy najbliższa rodzina.
  3. Jąkanie u dzieci – powtarzanie niektórych dźwięków, wydłużanie głosek czy sylab, które utrudnia płynną mowę.
  4. Wada wymowy r u dzieci – dziecko wymawia już wyraźnie wszystkie głoski oprócz “r”. Jest do dość popularna wymowy, która może się utrzymywać nawet w dorosłym życiu.
  5. Wszelkie nieprawidłowości w jedzeniu czy oddychaniu, a także w budowie narządów mowy, np. problemy z gryzieniem twardych pokarmów, oddychanie ustami zamiast nosem czy krzywy zgryz.

 

W jakim wieku powinna być pierwsza wizyta u logopedy?

 

To zależy – przede wszystkim od tego, czy w danym wieku cokolwiek nas niepokoi w mowie dziecka. Jeśli nie, warto udać się do logopedy przed skończeniem przez dziecko 2,5 roku. Wówczas specjalista będzie mógł w pełni ocenić rozwój narządów mowy i samo mówienie. Warto jednak wiedzieć, że nie ma “minimalnego” wieku na odwiedzenie logopedy. Czasami odwiedzamy neurologopedę już w pierwszych dniach po porodzie, bo np. jest problem z nieprawidłowym chwytem brodawki, który utrudnia karmienie.

 

Pierwsza wizyta u logopedy – jak przebiega i jak się do niej przygotować?

 

Diagnoza dziecka opiera się na kilku etapach konsultacji logopedycznej. Wszystko zaczyna się od rozmowy z rodzicem dziecka. Logopeda może zapytać o wszelkie kwestie związane z przebiegiem ciąży, porodu i rozwojem dziecka. Istotne mogą być zarówno kwestie karmienia dziecka (pierś czy butelka, czy był wprowadzony smoczek), rozszerzania diety (jakie konsystencje preferowało dziecko, jakie trudności napotkaliście) czy nieprawidłowości w oddychaniu (oddech przez buzię, nieprawidłowa pozycja języka).

 

Następnie możemy być poproszeni o wypełnienie formularza, np. Inwentarza Rozwoju Komunikacji i Mowy, który posłuży do oceny rozwoju mowy. Logopeda będzie też obserwować dziecko. Może poprosić je o wykonywanie różnych ćwiczeń, które pozwolą ocenić sprawność motoryki małej, sposób oddychania i połykania, budowę i sprawność narządów artykulacyjnych czy zgryz i stan zębów. Specjalista sprawdzi też rozumienie prostych poleceń i wyrazów odnoszących się do otaczającego je świata, np. części ciała, domu itp. Na podstawie rozmów i badań może postawić odpowiednią diagnozę i wdrożyć terapię logopedyczną.

 

Co ważne, w razie jakichkolwiek wątpliwości logopeda skieruje na dalszą diagnostykę. Może np. skierować na badanie słuchu, jeśli takowego jeszcze dziecko nie miało, do fizjoterapeuty, do dentysty czy do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Do tej ostatniej bardzo często kierowane są dzieci, które w ocenie logopedy wymagają wczesnego wspomagania rozwoju.

 

Jak się przygotować do pierwszej wizyty?

 

Przede wszystkim warto umówić się do logopedy, gdy nasze dziecko jest całkowicie zdrowe. Infekcje wirusowe czy alergie, które powodują zatkany nos, a tym samym nieprawidłowy tor oddechowy, mogą wpłynąć na badanie i możliwość prawidłowej oceny oddychania czy narządów mowy.

 

Co trzeba ze sobą zabrać? Dokumentację medyczną, jeśli takową posiadamy. Mogą to być wypisy ze szpitala, zaświadczenia od laryngologa, opinie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej czy nawet z przedszkola. Logopeda dziecięcy może nas też już wcześniej poprosić o nagranie kilku filmików, np. jak dziecko je, jak się bawi czy jak śpi. Na ich podstawie może ocenić np. sposób połykania, pracę narządów mowy, sposób poruszania się czy wydawanie dźwięków.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć