Czeka Was wizyta u okulisty? Spokojnie. Z naszymi wskazówkami przebiegnie ona szybko i bez stresu. O czym musisz pamiętać, wybierając się z dzieckiem na badanie wzroku?
Jeśli potrzebne jest badanie wzroku małego dziecka, najlepszym specjalistą będzie okulista dziecięcy. Taki lekarz posiada nie tylko odpowiednią wiedzę medyczną, ale ma także doświadczenie w kontakcie z najmłodszymi pacjentami. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku kilkulatków, dla których wizyta u lekarza nie jest przyjemnym doświadczeniem.
Najgorszym rozwiązaniem jest udanie się do okulisty „z zaskoczenia". Chociaż może się wydawać, że w ten sposób oszczędzimy dziecku stresu w okresie poprzedzającym wizytę, nie jest to do końca prawda. Dziecko czekając pod gabinetem może się bardzo bać, a dodatkowo — czuć się oszukane.
Zamiast tego na kilka tygodni wcześniej warto zacząć rozmawiać na temat tego, kim jest okulista i dlaczego udajemy się do niego na wizytę. Można także wprowadzić zabawę w odgrywanie ról, gdzie dziecko będzie okulistą, a przytulanka pacjentem. To dobry sposób na zaprezentowanie, jakie są kolejne etapy badania okulistycznego, więc dziecko będzie oswojone z tematem zakrapiania oczu czy stosowania różnych przyrządów do określania kondycji zdrowotnej oka. Najważniejsze, aby nie czuło się zaskoczone podczas samego badania.
Większość rodziców z pamięci jest w stanie przywołać choroby dziecka czy zgłaszane dolegliwości. Ale mimo to, warto przed wizytą u specjalisty przygotować dokumenty medyczne małego pacjenta. Okulista może chcieć zobaczyć wyniki poprzednich badań (jeśli np. dziecko nosi okulary), a niekiedy i badania krwi.
Zastanów się nad wszelkimi niepokojącymi symptomami, które skłoniły Cię do zabrania malucha do okulisty. Z pewnością będzie on pytał o mrużenie oczu, ich zaczerwienienie, bóle głowy, trudności z rysowaniem czy czytaniem. Mogą się także pojawić pytania dotyczące nawyków dnia codziennego, takich jak czas ekranowy, uprawiane sporty, czas przebywania na zewnątrz.
Pamiętaj, żeby się nie stresować i nie spieszyć. Takie emocje szybko udzielą się dziecku. Jeśli to konieczne, zaplanuj na ten dzień urlop. Na samą wizytę potrzebny jest tylko jeden rodzic. Lepiej nie przybywać z całą rodziną, która tylko robi sztuczny tłum w poczekalni, a ponadto może rozpraszać malucha.
Dziecku warto założyć wygodne ubrania. Niektóre badania okulistyczne wymagają siedzenia przez kilka minut w jednej pozycji, dlatego dobrze, aby maluch czuł się komfortowo. Dla dodania odwagi można zasugerować dziecku wzięcie ze sobą ulubionej przytulanki.
W trakcie badania okulistycznego często podawane są krople rozszerzające źrenice i ułatwiające specjaliście dokładne zbadanie gałki ocznej. Ich czas oddziaływania to kilka godzin. Dlatego najlepiej wziąć na wizytę okulary przeciwsłoneczne dla malucha, które będzie mógł założyć po wizycie, aby nie raziło go światło. Jeśli wizyta była dla dziecka dużym przeżyciem, lepiej nie fundować mu dodatkowych „atrakcji" tego samego dnia. Miły spacer, wspólne czytanie czy inne aktywności nie wymagające nadmiernego obciążania oczu przez dziecko są najbardziej wskazane.
Materiał sponsorowany