Jesteś rodzicem dziecka, które niedługo uda się do przedszkola, szkoły podstawowej lub liceum? Jeśli tak, to czeka cię kilka ważnych decyzji dotyczących jego edukacji oraz przyszłości. Oczywiście nie chodzi tutaj o zaplanowanie całego życia młodego człowieka, ale raczej o dobre wybory, które następnie będą procentować. W tym artykule znajdziesz osiem pytań, które warto sobie zadać, zanim Twoje dziecko przekroczy próg jakiejkolwiek placówki edukacyjnej.
Czasami rodzice bagatelizują wybory jakości edukacji, przecież wszystkie szkoły uczą po krótce tego samego, a po latach nikt nawet nie pyta o liceum, o szkole podstawowej nawet nie wspominając. Czy zatem w ogóle warto sobie zaprzątać tym głowę? Jak najbardziej! Dobrze dobrana ścieżka edukacji może bardzo ułatwić Twojemu synowi lub córce start w dorosłe życie, przygotować go / ją na wyzwania współczesnego świata i otworzyć jego / jej umysł na odmienne kultury i inne narodowości.
Biorąc te kwestie pod uwagę, co warto rozważyć przed wyborem edukacji? Oto nasza lista ośmiu pytań:
To podstawa – konieczność wożenia dziecka przez całe miasto, minimum dwa razy dziennie szybko stanie się udręką zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. Nie mówimy tutaj, że koniecznie trzeba wybrać szkołę najbliżej domu, ale sprawdzaj zawsze, jakie są możliwości dojazdowe i ile średnio będzie to zajmować dziennie czasu. Wybierz szkołę, która ma dogodną lokalizację i w miarę łatwy dojazd.
To częsty problem placówek publicznych. Jeśli w szkole jest więcej dzieci, niż zakładano przy jej budowie, to może oznaczać, że Twoje dziecko wyląduje w przepełnionej klasie, co może negatywnie odbijać się na jego wynikach nauczania lub warunkach, w których się uczy. Jeśli zależy Ci na małej, nieprzepełnionej klasie, prawdopodobnie szkoła prywatna będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.
Polskie szkoły publiczne nadal często są w tyle, jeśli chodzi o rozwijanie wiedzy i umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu. Dobrym przykładem jest język angielski – obecnie to fundamentalna umiejętność, bez której życie we współczesnym świecie jest dużo trudniejsze. Choć polskie szkoły uczą angielskiego, to nie robią tego tak dobrze i często, jak powinny, aby wykształcić osoby swobodnie posługujące się tym językiem.
Jeśli zależy ci, aby Twoje dziecko świetnie znało dobrze j. angielski, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie szkoła międzynarodowa. W takich placówkach edukacja odbywa się według zagranicznego programu edukacyjnego (dla przykładu w Thames British School Warsaw jest to program stworzony przez brytyjski Department of Education) i praktycznie w całości po angielsku. W ten sposób uczniowie stają się swobodnymi użytkownikami j. angielskiego, już w bardzo młodym wieku.
Jeśli Twoje dziecko chce rozwijać swoje liczne talenty, dobrze jest znaleźć szkołę, która mu to umożliwi. Czy placówka, o której myślisz, oferuje programy pozalekcyjne? Kluby, warsztaty, zajęcia sportowe? Jeśli nie, może to oznaczać, że dziecko będzie musiało dojeżdżać po szkole w inne miejsce, aby rozwijać swoje pasje – tutaj znowu w grę wchodzi kwestia czasochłonnych dojazdów.
Zapoznaj się z ofertą zajęć pozalekcyjnych, zanim zdecydujesz się zapisać dziecko do wybranej szkoły.
Porozmawiaj z rodzicami dzieci, które już chodzą do danej szkoły. Jakie są ich opinie o placówce, o nauczycielach, o uczniach? Czy szkoła ma renomę, czy raczej uchodzi za konieczność dla osób mieszkających w okolicy? Szukaj placówek, które mają dobre opinie i są znane z tego, że dbają o swoich uczniów.
Kwalifikacje nauczycieli mają ogromny wpływ na jakość edukacji. Warto upewnić się, że nauczyciele są dobrze wykształceni i mają doświadczenie w pracy z dziećmi. Tutaj znowu przewagę zyskują szkoły międzynarodowe, gdzie nauczyciele często mają międzynarodowe certyfikaty i doświadczenie w pracy w różnych systemach edukacyjnych.
Co na ogół robią uczniowie po ukończeniu danej szkoły? Jakie możliwości się przed nimi otwierają? Jeśli dla przykładu myślicie z rodziną o przeprowadzce do innego kraju, zdecydowanie warto rozważyć edukację w szkole międzynarodowej. Absolwenci szkół międzynarodowych często mają szerokie możliwości dalszej edukacji na renomowanych uczelniach na całym świecie (Thames British School Warsaw kształci zgodnie z wytycznymi akceptowanego na całym świecie programu IB – International Baccalaureate) oraz zyskują lepsze perspektywy zawodowe dzięki międzynarodowemu wykształceniu i przebywaniu w wielokulturowym środowisku.
Szkoła powinna kształtować nie tylko umiejętności akademickie, ale również wartości, które będą fundamentem charakteru Twojego dziecka. W międzynarodowym środowisku edukacyjnym dzieci uczą się wartości takich jak:
Warto poświecić trochę czasu, aby przeanalizować powyższe 8 pytań – pomogą ci one odpowiednio pokierować edukacją swojego Twojego dziecka i przygotować je na wyzwania współczesnego świata.
Materiał sponsorowany