Rozstępy po ciąży występują aż u 90% kobiet, jednak większość nie wie, jak sobie z nimi radzić. W tej kwestii coraz częściej porusza się temat suplementacji kolagenu. W końcu to białko strukturalne, które odgrywa kluczową rolę w procesach regeneracyjnych skóry. O opinię na temat tego, czy kolagen do picia działa na rozstępy, zapytaliśmy prezes Ysto.pl, Martynę Ubych.
Zanim zaczniemy próbować zmniejszyć widoczność rozstępów na skórze, warto poznać ich specyfikę. Mając większą wiedzę na ich temat, możemy skuteczniej dobierać suplementy, kosmetyki oraz zabiegi pielęgnacyjne.
Pod powszechnie znaną nazwą rozstępy kryją się atroficzne blizny skórne. Mają postać rozległych, wrzecionowatych smug, które są nie tylko widoczne, ale również wyczuwalne w dotyku. W miejscach ich występowania skóra jest pozbawiona normalnych struktur: mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych – wyjaśnia ekspertka marki Ysto.
Podobnie jak zdrowa skóra, również rozstępy są wypełnione kolagenem i elastyną, jednak w niezorganizowanej formie.
Warto również wiedzieć, jak przebiega proces powstawania rozstępów. To efekt nieprawidłowej pracy fibroblastów (komórek skóry, które produkują kolagen i elastynę). Wbrew pozorom do rozstępów przyczyniają się nie tylko rosnące obwody ciała, ale również:
Niestety, aktualnie brak badań klinicznych, które mogłyby dostarczać jednoznacznych dowodów, że suplementacja kolagenu pomaga zmniejszyć widoczność rozstępów na skórze.
Ponadto, mając już wiedzę z poprzednich akapitów, możemy stwierdzić, że proces występowania i leczenia rozstępów to w dużej mierze kwestia indywidualna.
ALE: z badań prowadzonych na kolagenie wieprzowym Verisol® wiemy, że suplementacja kolagenu wpływa na zmniejszenie widoczności cellulitu na skórze. Dowiedziono, że u kobiet przyjmujących 2,5 g Bioaktywnych Peptydów Kolagenowych codziennie przez 3 miesiące cellulit zmniejszył się o 53% [1].
Zarówno cellulit, jak i rozstępy stanowią niedoskonałości skórne, które wynikają z nieprawidłowej struktury macierzy zewnątrzkomórkowej. Do jej poprawy może przyczynić się suplementacja kolagenu, ponieważ peptydy kolagenu stymulują aktywność metaboliczną fibroblastów w skórze. Tym samym zwiększają i przyspieszają syntezę nowego kolagenu.
Specjaliści odpowiedzialni za produkcję surowca Verisol® rekomendują długotrwałe stosowanie 2,5 g kolagenu dziennie w celu uzyskania najlepszych wyników w redukcji umiarkowanego cellulitu. Verisol zawierają także suplementy Ysto, które można przyjmować w celu poprawy ogólnej kondycji skóry – tłumaczy ekspertka Ysto.
Kwestia rozstępów po ciąży jest nieco skomplikowana. Otóż największy wpływ na proces regeneracji skóry mamy wtedy, gdy rozstępy są jeszcze w tzw. fazie zapalnej. Świadczy o tym ich ciemny, czerwony kolor. Zwykle tak wyglądają w ciąży – a w tym czasie nie można suplementować kolagenu, ponieważ nie zbadano jego długoterminowego wpływu na mamę i dziecko.
Jeśli miałabym doradzić suplementację kolagenu przeciw rozstępom po ciąży, postawiłabym na działanie profilaktyczne. Dobry pomysł stanowi przeprowadzenie intensywnej suplementacji peptydami kolagenowymi, co najmniej przez 8 tygodni, jeszcze przed planowaną ciążą. Dzięki temu skóra może stać się odporniejsza na rozciąganie i deformacje – radzi ekspertka Ysto.
Większość kobiet ma na skórze już blade rozstępy w tzw. fazie zanikowej. Na tym etapie również można wpływać na ich widoczność. Jest wiele zabiegów gabinetowych, które mają udowodnioną skuteczność w zmniejszaniu widoczności rozstępów po ciąży. To przykładowo:
Wszystkie należą do zabiegów prowadzących do kontrolowanych uszkodzeń skóry. Tym samym stymulują jej głębszą przebudowę i naturalne procesy regeneracyjne.
Większość zabiegów na rozstępy po ciąży wymaga co najmniej kilkukrotnego powtarzania w odstępach zaleconych przez doświadczonego kosmetologa. Moim zdaniem to idealny czas na suplementację kolagenu, który może jedynie spotęgować efekty takich zabiegów – uważa ekspertka Ysto. – Najlepiej najpierw zacząć suplementować kolagen, a dopiero po pewnym czasie rozpocząć zabiegi, np. po 3 miesiącach od początku suplementacji.
Wiele wskazuje na to, że kolagen do picia może pomóc w zmniejszeniu widoczności rozstępów po ciąży, choć brak na to ostatecznych dowodów naukowych. Najlepsze efekty uzyskasz, stosując kolagen profilaktycznie przed ciążą lub łącząc go z zabiegami gabinetowymi na już istniejące rozstępy. Pamiętaj, że na dany moment nie potwierdzono bezpieczeństwa suplementacji kolagenu w ciąży.
Źródła:
[1] Schunck M, Zague V, Oesser S, Proksch E. Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology. J Med Food. 2015 Dec;18(12):1340-8. doi: 10.1089/jmf.2015.0022. Epub 2015 Nov 12. PMID: 26561784; PMCID: PMC4685482.
Materiał sponsorowany