Warszawa

Back to school - jak zmotywować twoje dziecko do nauki?

Back to school - jak zmotywować twoje dziecko do nauki?

Wyrobienie w sobie nawyku regularnego zdobywania wiedzy z pewnością pomoże dziecku w dorosłości. Nie jest jednak łatwo przestawić się na tryb szkolny zaraz po zakończeniu wakacji. Wymaga to bowiem całkowitej zmiany planu dnia, w tym wczesnego wstawania i rozważniejszego zarządzania wolnym czasem. Tym samym syn lub córka może odczuć zniechęcenie i przygnębienie, zwłaszcza na samym początku, co nie sprzyja zwiększeniu motywacji do uczenia się. Tutaj ważne zadanie ma rodzic, a mianowicie udzielić potrzebnego wsparcia. Jakie konkretnie działania powinien podjąć?

 

Zaangażowanie dziecka w kompletowanie wyposażenia

 

Podstawową kwestią, jaką warto się zająć na długo przed rozpoczęciem roku, jest skompletowanie produktów z kategorii back to school. Na stronach szkół przeważnie znajdują się wykazy, które obejmują niezbędne przedmioty oraz podręczniki. Przydatne okazują się również urządzenia elektroniczne, taki jak laptopy i komputery, umożliwiające uczestnictwo w lekcjach online oraz korzystanie z platform e-learningowych. Ważne, aby syn lub córka brali bezpośredni udział w zakupach, dzięki czemu znacznie chętniej powrócą do szkoły. Zyskają bowiem przeświadczenie, że ich zdanie jest ważne. Im młodsze dziecko, tym bardziej liczy się dla niego wygląd wyprawki. Na przykład uczniowi podstawówki można zaproponować zeszyt z ulubioną postacią z bajki. Świetny pomysł stanowią również tematyczne naklejki. Jeżeli chce się je przykleić na komputer, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj użytego kleju, aby nie uszkodzić obudowy.

 

Stworzenie rejestru osiąganych wyników

 

Rok szkolny jest dosyć długi, dlatego łatwo w pewnym momencie przestać doceniać stopniowe postępy, zwłaszcza jeżeli dziecko ma gorszy okres. Może je to mocno zniechęcić do dalszej nauki. Warto więc kupić tablicę korkową i powiesić synowi lub córce nad biurkiem. Następnie notuje się tam cele na dany rok. Nie powinny być oczywiście przesadnie ambitne - muszą cechować się osiągalnością. Przykładowo, jako priorytet semestralny określa się średnią 4.0, a roczną 4.2. Można także wyznaczyć bardziej ogólny zamiar, chociażby poprawienie ocen z matematyki w stosunku do poprzedniej klasy. Jeżeli dziecko wie, do czego konkretnie dąży, będzie znacznie chętniejsze do nauki i mniej podatne na rozmaite rozpraszacze.

 

System nagród za dobre wyniki w nauce

 

Niektóre dzieci wymagają szczególnej motywacji, aby zacząć się uczyć. Może to wynikać z wielu czynników, które niekoniecznie da się modyfikować. W takiej sytuacji powinno się ustalić gratyfikację za osiągnięcie konkretnego celu. Na przykład jeżeli do tej pory syn lub córka mieli średnią 3.0, warto zaoferować jakąś nagrodę za poprawienie jej do poziomu 3.5. Nie zaleca się stawiania zbyt dużych wymagań, ponieważ przesadna presja wprowadza zbyt dużo stresu i działa przeciwstawnie do założeń. Co zaoferować? Zależy to od dziecka. Każde interesuje się bowiem czym innym, jedno ucieszy się z nowej kolekcji komiksów, a inne z zestawu lakierów do paznokci. Ważne, aby nagroda była spersonalizowana. Niektórzy rodzice oferują po prostu pieniądze, co stanowi proste oraz bardzo skuteczne rozwiązanie. Można się sprzeczać, że nauka to obowiązek i spełnianie go nie powinno się wiązać z oczekiwaniem gratyfikacji. W takiej sytuacji należy postawić sobie pytanie, ile razy coś się dla siebie kupiło na pocieszenie po ciężkim dniu w pracy.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć