Warszawa

Jak spędzić czas z dzieckiem w domu w niepogodę?

Jak spędzić czas z dzieckiem w domu w niepogodę?

Jesień w Polsce potrafi być bardzo kapryśna. Trzeba się zatem przygotować na coraz więcej deszczowych i chłodnych dni. Taka pogoda mniej sprzyja aktywnościom na zewnątrz i wielu rodziców staje przed dylematem, jak zagospodarować dzieciom czas w domu. W dodatku najlepiej z dala od ekranów smartfonów, tabletów i komputerów.

 

Czas spędzany w domu z dzieckiem wcale nie musi być nudny. Wystarczy szczypta kreatywności oraz dobre chęci. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na domowe aktywności, które w dodatku nie nadwyrężą stanu Twojego portfela.

 

Klasyczne kolorowanki

 

Klasyczne kolorowanki to rozrywka, która cieszy się popularnością od długich dekad. Zwykła kartka papieru, z naniesionymi kształtami obrazka, który należy pokolorować, to zabawa, którą pamiętają jeszcze nasi dziadkowie. Co ciekawe, dzisiaj dzieci kolorują równie chętnie jak poprzednie pokolenia. A zorganizowanie takiej rozrywki w domu jest niezwykle proste. Wystarczą przybory do kolorowania, kawałek stołu i zeszyt z obrazkami do pokolorowania. A jeśli masz w domu drukarkę, to sprawa może być jeszcze prostsza i tańsza. Możesz bowiem skorzystać z darmowych serwisów online, gdzie wydrukujesz kolorowanki w formacie A4 zupełnie za darmo, jak np. z Topcoloringpages.net

 

Obrazki edukacyjne

 

Rozrywką pokrewną do kolorowanek są obrazki edukacyjne. Tutaj dodatkowo aspekt rozrywkowy możesz połączyć z walorami edukacyjnymi. Podobnie jak w przypadku kolorowanek, obrazki takie możesz wydrukować za darmo, odwiedzając strony internetowe, które publikują tego typu materiały.

Popularne kategorie obrazków edukacyjnych to np.:

 

  • Znajdź różnice między obrazkami
  • Nauka alfabetu
  • Rebusy
  • Zadania matematyczne
  • Nauka znaków drogowych
  • Obrazki lingwistyczne

 

Powyższe kategorie, to jedynie kilka popularnych przykładów, a znaleźć ich możesz dużo więcej.

 

Konkursy dla dzieci

 

Ciekawą formą spędzania czasu z dzieckiem jest udział w konkursach internetowych z nagrodami. Konkursy takie dzielą się na różne kategorie, a największą popularnością wśród dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych cieszą się konkursy plastyczne, literackie, recytatorskie i kreatywne. Motywacją do wzięcia w nich udziału jest zwykle ciekawe zadanie konkursowe oraz nagrody ufundowane przez sponsorów. Biorąc udział w takiej zabawie, dziecko rozwija swoje manualne i intelektualne zdolności, a jednocześnie ma szansę na zdobycie ciekawej nagrody.

 

Jak znaleźć ciekawe konkursy dla dzieci? Najprostszym sposobem jest użycie dowolnej wyszukiwarki internetowej i wpisanie w nią frazy „konkursy dla dzieci”. Na liście wyników znajdziesz wtedy sporo aktualnych zabaw tego typu adresowanych do najmłodszych.

 

Gry planszowe

 

Gry planszowe obecnie przechodzą drugą młodość. Po czasie pewnego wyparcia za sprawą rozrywek elektronicznych, sukcesywnie wracają do łask. Dziś wybór gier planszowych jest przeogromny. Ograniczeniem może być tylko budżet oraz preferencje potencjalnych uczestników gry. Bez wątpienia jednak każdy znajdzie grę, która będzie mu odpowiadała i dostarczy frajdy na długie godziny. Przy zakupie warto zapytać o zdanie dzieci, tak aby lepiej trafić w ich gust. Przy każdej grze wskazana jest grupa wiekowa do jakiej dana pozycja jest adresowana. Jest to bardzo cenna podpowiedź, aby rozgrywka nie była ani zbyt łatwa, ani nadmiernie skomplikowana dla uczestników.

 

Jeżeli Twój budżet jest mocno ograniczony, to warto też zerknąć na ofertę gier używanych, których na popularnych portalach ogłoszeniowych krąży bardzo wiele. Można tam znaleźć prawdziwe perełki – gry planszowe w doskonałym stanie za cenę wielokrotnie niższą niż na półce sklepowej.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć