Marnowanie żywności to jedna z największych bolączek naszych czasów. Obecnie mamy dostęp do ogromnych ilości różnego rodzaju produktów spożywczych, z czego chętnie korzystamy. Niestety jednak często zdarza się, że kupujemy za dużo, a zakupione produkty przechowujemy w nieprawidłowy sposób, w związku z czym nierzadko lądują one w koszu na śmieci. W jaki sposób samodzielnie możemy przyczynić się do zmniejszenia skali tego problemu?
Według oficjalnych danych w naszym kraju rocznie marnuje się nawet pięć milionów ton żywności! Wynik ten plasuje nas wysoko na niechlubnej liście krajów, w których wyrzuca się najwięcej produktów spożywczych. Nasza świadomość sukcesywnie rośnie, o czym świadczyć może znaczny spadek ilości wyrzucanego jedzenia względem poprzednich lat. Jeszcze w 2018 i 2019 roku nasz wynik sięgał bowiem 9 milionów.
Mimo pewnej poprawy problem ten wciąż nas dotyczy, pozostając obecny w wielu polskich domach. Niemal 40% badanych przyznało, że zbyt często zdarza im się wyrzucać zakupione produkty spożywcze, natomiast aż 70% regularnie wyrzuca niedojedzone, gotowe posiłki.
Powyższe dane jasno pokazują, że każdy z nas powinien od samego siebie zacząć walkę z problemem marnowania żywności. Na szczęście pierwsze kroki na tej drodze to stosunkowo proste do wykonania czynności.
Jedną z głównych przyczyn marnowania żywności jest robienie zbyt dużych zakupów. Często wybieramy produkty w sklepie wyłącznie pod wpływem impulsu, tylko po to, aby następnie przeleżały na półce lub w lodówce i straciły swoją ważność. Aby rozwiązać ten problem, należy zawsze dokładnie planować zakupy. Do sklepu warto wybierać się ze szczegółową listą, dopasowaną do planowanych w najbliższych dniach zarówno obiadów, jak i kolacji oraz lunchów do szkoły lub pracy. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wybierzemy wyłącznie te produkty, których potrzebujemy, i które w najbliższym czasie wykorzystamy.
Kluczem do ukrócenia problemu marnowania żywności jest także właściwe przechowywanie warzyw i owoców w lodówce. Przede wszystkim należy podzielić swoje zapasy na produkty, które wymagają trzymania w chłodziarce oraz te, którym jej zbyt niska temperatura może zaszkodzić. Do pierwszej grupy zdecydowanie zaliczają się owoce leśne, śliwki, truskawki czy wiśnie i czereśni, a także marchew, pietruszka, seler, kalarepa, por, szparagi, papryka, brokuły oraz sałaty i rukola. Znacznie lepiej poza lodówką poradzą sobie natomiast ziemniaki, czosnek, cebula, ogórki, pomidory, a także melony, banany i cytrusy.
Warzywa i owoce najlepiej przechowywać w specjalnych, przeznaczonych do tego pojemnikach. Znajdują się one w dolnej części lodówki i najczęściej wyposażone są w funkcje mające na celu przedłużenie ich świeżości. Warto pamiętać także o rozdzieleniu przechowywanych owoców i warzyw. Możemy zrobić to z pomocą dodatkowych naczyń i organizerów lub wybierając do swojej lodówki dwa mniejsze pojemniki.
Warto również skorzystać z możliwości, jakie dają nam specjalne, przeznaczone dla poszczególnych produktów naczynia i pojemniki. Na przykład stworzone z myślą o sałatach pojemniki wyposażone w specjalne sitko, mające na celu łatwiejsze odsączanie nadmiaru wilgoci.
Niektóre z nowoczesnych chłodziarek, na przykład lodówki marki Electrolux, wyposażone zostały w innowacyjne technologie, ułatwiające zarówno odpowiednie przechowywanie warzyw i owoców, jak i skuteczne przedłużenie ich świeżości oraz terminu przydatności do spożycia. Doskonałym tego przykładem jest nowoczesna funkcja Ultra Fresh+, która w automatyczny sposób reguluje poziom wilgotności w szufladach na owoce i warzywa, zapobiegając tym samym ich wysychaniu lub gniciu. Dzięki technologii Ultra Fresh+ nadmiar wilgoci usuwany jest z pomocą specjalnego filtra, wyposażonego w przeciwutleniacz.
Nowoczesne technologie, takie jak Ultra Fresh+, pozwalają na naprawdę długie przechowywanie świeżych owoców i warzyw. Funkcja utrzymuje produkty w pożądanym stanie przez siedem, a nawet 13 dni.
Co zrobić, kiedy zakupione w dużych ilościach pomidory czy papryka zaczynają być zbyt dojrzałe i w każdej chwili mogą nie nadawać się już do spożycia? Daj im drugą szansę! Życie produktów, które straciły już nieco na świeżości, możemy skutecznie przedłużyć, robiąc z nich chociażby sos, pesto czy przecier. W ten sposób zmieniając ich formę, o przynajmniej kilka dni wydłużymy ich termin przydatności do spożycia, unikając tym samym konieczności ich wyrzucenia.
Aby skutecznie walczyć z problemem marnowania żywności, warto zastosować się do każdej z powyższych rad. Łącząc je wszystkie w nowy sposób konsumpcji i przechowywania, możemy przyczynić się zarówno do uszczuplenia skali wyrzucania żywności, jak i poczynienia pewnych oszczędności w domowym budżecie.
Materiał sponsorowany