Niesamowita przeszłość Warszawy zasługuje na to, by wciąż o niej opowiadać i inspirować kolejne pokolenia. Zabierzcie dzieci w podróż wehikułem czasu do miejsc dawnego miasta i odkryjcie jego zupełnie nowe oblicze.
Muzeum Warszawy wraz ze swoimi licznymi oddziałami, m.in. Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Muzeum Farmacji i Muzeum Drukarstwa, zapraszają na lekcje muzealne, gdzie każdy z uczestników będzie mógł doświadczyć historii tego niezwykłego miasta i poprzez twórcze aktywności poznać lepiej dawne życie społeczne i kulturalne stolicy ze wszystkimi jej blaskami i cieniami.
Jak najlepiej uczyć się o historii? Poprzez doświadczanie jej. To możliwe w Muzeum Warszawy, które wychodzi ze specjalną ofertą edukacyjną. W jej ramach szkoły i grupy zorganizowane mogą skorzystać z możliwości spacerów tematycznych, gier miejskich, oprowadzania czy zajęć warsztatowych. Zajęcia będą przeprowadzane w placówce głównej, w oddziałach Muzeum oraz w przestrzeni miejskiej, jak również we wskazanym przez placówkę zamawiającą miejscu. Uczestnicy będą mieli również okazję wziąć udział w wirtualnych lekcjach.
Drogi Nauczycielu, szanowni Rodzice. Chcecie urozmaicić lekcje dzieciom? Muzeum Warszawy organizuje zajęcia pod nazwą: "Muzeum na życzenie". Po wcześniejszym uzgodnieniu przedstawiciele Muzeum Warszawy poprowadzą zajęcia na wybrany temat. Mogą to być nie tylko warsztaty, ale też spacery czy wykłady varsavianistyczne. Miejscem tego typu wydarzeń może być Stare Miasto, główna siedziba Muzeum Warszawy, ale również Wasza szkoła.
Muzeum Warszawy ma również starannie przygotowane programy dopasowane do poszczególnych grup wiekowych. Oferta jest dostosowana do: przedszkolaków od 4 roku życia, klas 1-3, klas 4-6, klas 7-8, a także klas ponadpodstawowych.
W ramach lekcji muzealnej/spaceru "Warszawa legendarna" przedszkolaki będą poszukiwać tropów legend warszawskich i odkryją, jak świat realny przenika się z tym fantastycznym. Co więcej, zobaczą, że z pozoru zwyczajne obiekty w mieście kryją niesamowite tajemnice.
"Pamiątka z Warszawy" to z kolei szansa na lepsze poznanie miejsc i symboli kojarzących się z Warszawą najbardziej. Czy zawsze były to te same rzeczy i przestrzenie? Tego przedszkolaki dowiedzą się podczas zajęć.
Wiele frajdy sprawi dzieciom możliwość uczestnictwa w zajęciach "Jaki krój, taki strój". Będzie to okazja do przyjrzenia się strojom z różnych epok, a także samodzielnego zaprojektowania dodatku do stroju.
Podróż na lekcji spacerowej "Kogucik czy kurka" rozpocznie się od dziewiętnastowiecznej klamki od drzwi. Dalej czeka już tylko więcej tajemnic do odkrycia. Dzieci dowiedzą się, ile detali świadczących o wyjątkowości miasta, może na co dzień nam umykać.
Inne równie interesujące zajęcia dla przedszkolaków to: "Temat rzeka", poświęcony Wiśle, królowej rzek Polski, "Muzealne ABC", podczas których dzieciaki poznają kulisy pracy muzealników, "Tik-tak, bim-bom", w trakcie których przedszkolaki odkryją wiele rodzajów zegarów, czy też "Opakowanie szyte na miarę" - warsztaty poświęcone tematyce opakowań.
Dla nieco starszych uczestników, a więc uczniów klas 1-3 Muzeum Warszawy przygotowało również bogatą ofertę. Młodzi odkrywcy będą mogli wziąć udział w warsztatach "Warszawa legendarna" i "Pamiątka z Warszawy". Oczywiście, treść i sposób prowadzenia będzie dostosowana do ich grupy wiekowej.
Wiele radości sprawi im możliwość udziału w zajęciach "Zaprojektuj swoją okolicę", podczas której dzieci odkryją sieć połączeń między sklepami, kamienicami, wielkimi gmachami czy budką z lodami. Wspólnie zastanowią się, czego jeszcze w ich okolicy brakuje.
Szansą na inspirujące odkrywanie historii ludzi żyjących w dawnej Warszawie będą zajęcia "Co w murach piszczy?". Uczniowie klas 1-3 będą poznawać funkcje różnorodnych elementów architektonicznych oraz fachową terminologię.
Dzieciaki, które zadają sobie pytania o to, jak dawniej podróżowano, odpowiedzi znajdą na lekcji "Metrem, autobusem czy rowerem?". Wspólnie odkryją również znaczenie komunikacji i dowiedzą się, jak wpływa ona na życie.
Dla spragnionych magii i baśni Muzeum przygotowało lekcje filmowe: "Bajki, baśnie, animacje" oraz "Zwyczajne życie postaci z legend".
Na uwagę zasługuje również spotkanie "Symbole patriotyzmu", które może być dobrą lekcją patriotyzmu dla najmłodszych. Dzieci dowiedzą się, czym jest godło, flaga i hymn narodowy, a także jak można okazywać miłość swojej ojczyźnie.
Dla klas 4-6 Muzeum Warszawy przygotowało równie szeroką ofertę. Warto lepiej poznać m.in. takie zajęcia jak:
Oferta Muzeum Warszawy jest skierowana również do młodzieży. Klasy 7-8 świetnie będą bawić się m.in. na takich zajęciach jak: "Warszawa w pigułce", podczas których odkryją, czym dla Warszawy zasłużył się król Zygmunt III Waza, poznają najważniejsze fakty z dziejów miasta oraz odkryją jego najciekawsze miejsca.
Wartościowym spotkaniem będzie zwiedzanie interpretacyjne "Życie codzienne w dawnej kamienicy", w trakcie którego uczestnicy poszukają zachowanych przestrzeni oraz elementów wystroju sprzed kilkuset lat. Dzięki temu wspólnie z prowadzącym odtworzą codzienność ich mieszkańców.
Wartość wielokulturowości uczniowie klas 7-8 odkryją podczas zajęć "Jedna ulica, kilka języków - jak żyli warszawiacy w wielokulturowym mieście?", a sposoby prowadzenia biznesu w dawnej Warszawie w trakcie spotkania "Start-up nie od dziś". Będzie on okazją do zaprojektowania własnego biznesu, który mógłby dziś stać się wizytówką Warszawy.
Dla najstarszych uczniów, a więc osób z klas ponadgimnazjalnych, również przygotowano szeroką ofertę zajęć. Na uwagę zasługują m.in.:
Warszawski sznyt, czyli o stylach architektonicznych (spacer z elementami gry miejskiej) - dla spragnionych gier, spacer przybierze formę gry miejskiej, podczas której uczestnicy poznają style architektoniczne w stolicy.
To tylko wybrane zajęcia oferowane przez Muzeum Warszawy. Pełną ofertę można znaleźć na stronię Muzeum.
Ta różnorodność form dotarcia do młodego człowieka i wykorzystanie znanych mu nowoczesnych narzędzi komunikacji sprawia, że dużo łatwiej rozbudzić w nim historyczną ciekawość oraz zachęcić do własnych poszukiwań. Zajęcia uwrażliwiają na historię, ale również teraźniejszość i przyszłość. Dają okazję poznania innego oblicza miasta. Uczą uważności. Czy wiecie, ile syren znajduje się na Starym Mieście? Podczas spaceru miejskiego młodzi poszukiwacze historii odkryją je wszystkie.
Na uwagę zasługuje również fakt, że zajęcia są dostosowane do uczestników z niepełnosprawnościami. Wydarzenia są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu, dla osób z niepełnosprawnością intelektualną czy dla osób ze spektrum autyzmu. Szczegóły dotyczące dostępności na poszczególnych zajęciach można znaleźć na stronie internetowej Muzeum.
Dzieciaki uwielbiają twórcze aktywności, a taką szansę będą mieli biorąc udział w zajęciach organizowanych przez Muzeum Drukarstwa. Tu opowieść o dawnych drukarzach, ich radościach i troskach, łączy się z interaktywnymi warsztatami, podczas których uczestnicy będą mogli realizować własne projekty drukarskie: tłoczyć na zabytkowych prasach płytki linorytnicze, brać udział w zajęciach z kaligrafii czy projektować druki, ulotki oraz plakaty.
Lepsze poznanie Muzeum Woli to szansa na to, by ruszyć śladami mieszkańców tej dzielnicy. To możliwość analizy, co dzieje się wokół oraz otwarcie się na historię tego miejsca od czasów wiejskich po współczesność.
Z kolei szansę odkrycia Pragi z różnych perspektyw: nie tylko tej z podręczników, ale również z punktu widzenia zwyczajnych mieszkańców żyjących w różnych epokach w tym miejscu, otwiera przed dziećmi i młodzieżą Muzeum Warszawskiej Pragi. Poznajcie wielowyznaniową dzielnicę, pełną urokliwych kamienic, fabryk, pracowni rzemieślniczych. To kawałki świata, który już dziś odchodzi. Nie pozwólmy o nim zapomnieć młodym pokoleniom
W Warszawie działała jedna z pierwszych europejskich aptekarek Antonina Leśniewska. W Muzeum Farmacji można poznać nie tylko historię tej nietuzinkowej kobiety, ale również przyjrzeć się metodom produkcji leków, interesującym reklamom medycznym z tamtego okresu oraz porozmawiać o ówczesnych możliwościach leczenia, które wpływały na ogólny stan zdrowia mieszkańców.
Zajęcia przedstawiają nie tyle historię miasta, ale przede wszystkim opowieści o ludziach, którzy żyli tu w przeszłości. Okoliczności historii, z jakimi przyszło im się mierzyć, są kolejnym bardzo ciekawym obszarem do odkrycia.
Szczegółowe informacje o możliwości zwiedzania są dostępne na stronach poszczególnych oddziałów muzealnych.