Warszawa

 Skóra niemowląt - co ją charakteryzuje?

Skóra niemowląt - co ją charakteryzuje?

Moment urodzenia maluszka jest jednym z najszczęśliwszych w życiu. Od razu jednak pojawiają się kwestie związane z odpowiednią pielęgnacją. Skóra niemowląt jest wrażliwa i delikatna, ma też różne potrzeby. Przeczytaj o tym poniżej!

 

Charakterystyka skóry niemowląt

 

Mawia się, że ktoś ma tak miękką i gładka skórę jak pupcia niemowlaka. Nie ma w tym żadnej przesady, bo dzieci do 2 roku życia nabywają funkcji odpornościowych skóry. W tym czasie konieczna jest wyjątkowo dokładna pielęgnacja i ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwymi substancjami. Konieczne jest również podejście indywidualne pod kątem typu skóry niemowlęcia. Zwykle występuje ona w 4 wariantach:

 

  • normalna;
  • sucha;
  • wrażliwa;
  • ze skłonnością do atopii.

 

Jakie wymagania i potrzeby ma każda z nich?

 

Skóra normalna u niemowląt

 

Ten typ skóry uznawany jest za najmniej wymagający. Jeśli Twój maluszek ma właśnie taką skórę, nie ma problemów z nadwrażliwością czy pojawianiem się pieczenia lub swędzenia. Warunkiem jest oczywiście prawidłowo przeprowadzana pielęgnacja. Jednak ze względu na wiek skóry konieczne jest odpowiednie nawilżenie, bo może ona mieć skłonność do szybszego odwadniania się. Szukaj więc preparatów nawilżających dla niemowląt, jeśli zauważysz problem przesuszania się.

 

Skóra sucha u niemowląt

 

W tym przypadku skóra Twojej pociechy wymaga bardziej intensywnej opieki. Jeśli ma tendencję do regularnego przesuszania się, warto stosować codzienne zabiegi pielęgnacyjne na bazie preparatów dla niemowląt. Po czym rozpoznać, że skóra Twojego maluszka jest sucha? Zazwyczaj nie będzie tak miękka i delikatna jak w przypadku dobrze nawilżonej skóry. Może pojawić się nawet łuszczenie. Dziecko będzie grymasiło przy zakładaniu pampersów czy pieluszek, które wywołują dodatkowe podrażnienia przesuszonych stref.

 

Skóra o podwyższonej wrażliwości

 

To jeden z najtrudniejszych typów skóry do pielęgnacji. Wyjątkowa wrażliwość objawia się licznymi podrażnieniami, zaczerwienieniem oraz suchością na skutek czynników mechanicznych, kosmetyków, a nawet twardej wody. Bardzo mocno należy uważać na nacisk wywołany pampersami czy ubrankami. Skóra dziecka musi być także ochroniona przed intensywnym słońcem czy wiatrem. Najlepiej jest stosować do jej pielęgnacji produkty pozbawione syntetycznych składników, w tym barwników i substancji zapachowych. Wszystkie one mogą negatywnie wpływać na komfort dziecka.

 

Skóra ze skłonnością do atopii

 

To kolejny typ skóry, który bez odpowiedniej pielęgnacji będzie sprawiał dziecku (i rodzicom) mnóstwo dyskomfortu. Skłonność do AZS sprawia, że dziecko cierpi z powodu licznych podrażnień, zaczerwienienia i świądu. Mogą one pojawiać się na całym ciele, a wywoływane są przez zanieczyszczenia, dostające się wgłąb skóry. Kluczem do prawidłowej pielęgnacji jest uzupełnianie brakujących lipidów w skórze niemowlęcia. Nawilżanie i wzmacnianie bariery ochronnej jest obowiązkowe, aby dziecko mogło w sposób komfortowy się rozwijać. Jak widać, nie każde niemowlę ma idealną skórę. Dlatego konieczne jest zidentyfikowanie jej typu oraz sięgnięcie po odpowiedni sposób pielęgnacji.

 

W artykule https://gemini.pl/poradnik/artykul/pielegnacja-skory-niemowlat-czym-sa-emolienty-i-jakie-sa-ich-zalety/ znajdziesz więcej informacji o tym zagadnieniu.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć