Warszawa

Najciekawsze tradycje i zabawy wielkanocne dla dzieci

Najciekawsze tradycje i zabawy wielkanocne dla dzieci

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze chrześcijańskie święto obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Święta wielkanocne mają jednocześnie charakter bardzo radosny, zbiegają się z nadejściem wiosny, kiedy cała przyroda budzi się do życia. Polska Wielkanoc obfituje w barwne zwyczaje. Poniżej przegląd tych najciekawszych wraz z zabawami, które można zaproponować najmłodszym.

 

1. Malowanie pisanek

 

Najbardziej znana tradycja związana ze świętami wielkanocnymi. Czy wiecie, że najstarsze malowane jajka mają 5000 lat?  Pochodzą z terenów Mezopotamii. Zwyczaj ozdabiania jajek znany był w starożytnym Egipcie i w czasach cesarstwa rzymskiego, zaś najstarsze polskie pisanki datuje się na koniec X wieku. W wierzeniach pogańskich jajko było symbolem sił witalnych, stąd wiąże się je z obrzędami wielkanocnymi łącząc elementy dawnych zwyczajów wiosennych oraz tych, które są związane ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.

 

Nie tylko wśród najmłodszych ozdabianie wielkanocnych jajek to jedna z najprzyjemniejszych tradycji. Dawniej malowano woskiem (powstawały tzw. drapanki). Do barwienia używano łupin cebuli, buraka, wywaru z młodego żyta (takie jajka nazywano kraszankami). Dzisiaj techniki ozdabiania są dowolne - od gotowania w kolorowych barwnikach, przez ręczne malowanie skorupek, po naklejanie na nie najróżniejszych ozdób.

 

2. Koszyczek wielkanocny

 

Wielka Sobota to czas błogosławienia pokarmów. Idea święcenia pokarmów wywodzi się już z VIII wieku. Do Polski dotarła dopiero w średniowieczu. W koszyku nie może zabraknąć jajek, chleba, soli i pieprzu, masła, wędlin, chrzanu, baranka oraz ciasta – najczęściej babki wielkanocnej. Każdy z pokarmów coś symbolizuje. 

 

3. Walatka (lub na wybitki)

 

To zabawa, która z pewnością spodoba się najmłodszym. Polega na stukaniu się ugotowanymi jajkami - ten, czyje jajko się nie rozbije lub będzie najmniej uszkodzone, wygrywa. 

 

4. Kulanie jajek

 

 

Ciekawy i jeden z najstarszych zwyczajów mieszkańców Ziemi Lubuskiej to kulanie jajek. Zabawa polega na turlaniu pisanek tak, by uderzyły o inne pisanki. Wygrywają oczywiście te najmniej popękane.

 

Zbliżona tradycja wiąże się z grupą etniczną Łużyczan. Wykopywali oni dół o nachylonym dnie oraz jednej ze ścian. Po takiej konstrukcji turlano jajka. Osoba, której jajko uderzyło cudze mogła je zabrać lub w zamian dostać słodycze lub pieniądze.

 

5. Szukanie pisanek

 

Zwyczaj szukania ukrytych w różnych miejscach w ogrodzie lub w domu jajek (najczęściej tych z czekolady) pochodzi z Niemiec. Jest także znany w innych krajach Europy Zachodniej jak np. we Francji, gdzie organizowane są zabawy w parkach polegające na szukaniu czekoladowych jajek. W Polsce zwyczaj ten rozpowszechnił się szczególnie na Śląsku i w Wielkopolsce. 

 

6. Prezenty od Zajączka

 

Podobnie jak zwyczaj szukania pisanek, tradycja prezentów od wielkanocnego Zajączka przywędrowała do naszego kraju z Niemiec. Najbardziej więc obchodzona jest w województwie śląskim i wielkopolskim. Zajączek ukrywa prezenty w domu lub ogrodzie, a zadaniem dzieci w wielkanocny poranek jest je odnaleźć.

 

6. Śmigus-dyngus

 

Śmigus-dyngus inaczej zwany lanym poniedziałkiem i związany z nim zwyczaj polewania wodą jest szczególnie lubiany przez najmłodszych. Oblanie wodą ma zapewnić szczęście, zdrowie i płodność. Według tradycji panny, które w Poniedziałek Wielkanocny pozostawały suche obawiały się, że czeka je staropanieństwo. 

 

7. Wyścigi z jajkami na łyżkach

 

Zabawa polega na przenoszeniu ugotowanych jajek umieszczonych na łyżkach. W zależności od wieku dzieci możemy zdecycować się na wyścigi lub po prostu przenoszenie.

 

8. Sianie rzeżuchy

 

Ze świętami wielkanocnymi nieodłącznie kojarzy się rzeżucha. Bardzo często zdobi wielkanocny stół, jest też zdrowym dodatkiem do potraw. Sianie rzeżuchy to z kolei świetna zabawa dla naszego dziecka. Abyśmy mogli cieszyć się rzeżuchą na Wielkanoc, należy odpowiednio wcześnie ją wysiać, najlepiej 7-10 dni.

 

Zobacz też:

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć