Warszawa

Jak pomóc dziecku rozmową?

Jak pomóc dziecku rozmową?

Wszyscy wiemy, że rozmowa jest rozwiązaniem wielu problemów. Jak ją jednak prowadzić, aby przyniosła oczekiwane rezultaty?

 

Rozmowa to jedno z najskuteczniejszych narzędzi, jakim dysponują rodzice. Pomaga nam się zrozumieć, rozwiązuje problemy, łączy pokolenia. Słowa mają niezwykłą moc, która przybiera jeszcze na sile w relacjach z najbliższymi. Komunikacja to filar dobrego rodzicielstwa. Bez niej nie jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom wsparcia i pomocy, których potrzebują. Aby rozmowa rzeczywiście mogła pełnić wszystkie te ważne funkcje, musi zostać poprowadzona we właściwy sposób. Sprawdźcie, o czym należy pamiętać, przystępując do rozmowy z najmłodszymi.

 

Szacunek

To nieodłączny element każdej komunikacji. Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko czuło się ważne i wysłuchane, musimy okazywać mu szacunek w rozmowie. Nie traktujmy go więc z góry i nie lekceważmy jego problemów czy pomysłów – bez względu na to, jak błahe mogą się one wydawać z naszej „dorosłej perspektywy”. Rozmawiajmy z dzieckiem jak „równy z równym”.

 

Odpowiednie słownictwo

Charakter rozmowy podyktowany będzie konkretną sytuacją oraz usposobieniem naszego dziecka. Uzależniony powinien być też jednak od jego wieku i stopnia rozwoju. Pamiętajmy o dopasowaniu słownictwa do poziomu zaawansowania naszej pociechy. Dopiero jasne i zrozumiałe komunikaty mogą przynieść jakiekolwiek rezultaty.

 

Cierpliwość

Przystępując do rozmowy z dzieckiem, uzbrój się w cierpliwość. Jeśli naprawdę chcesz mu pomóc, wysłuchaj do końca tego, co ma do powiedzenia. Nie pospieszaj, nie lekceważ, nie zajmuj się w tym czasie czymś innym – obdarz pociechę swoją niepodzielną uwagą. Dzięki temu nie tylko zrozumiesz znaczenie jej problemu, ale też sprawisz, że poczuje się istota i słuchana.

 

Konkrety

Czasami już samo wysłuchanie problemów dziecka jest kluczem do sukcesu. Najczęściej jednak pociechy wymagają od swoich rodziców czegoś więcej. Zwracają się do nas w poszukiwaniu rozwiązania czy porady. Dlatego też nie zbywajmy ich niewiele znaczącymi komentarzami („Wszystko będzie dobrze” itd.). Poszukajmy konkretów – konkretnych narzędzi, źródeł kłopotów i metod ich rozwikłania.

 

Rozmowa to nie tylko słowa

Rozmawiając z dzieckiem, pamiętaj o sile komunikacji niewerbalnej. Nasze gesty, mimika i ton głosu mówią czasem o wiele więcej niż słowa. Zwracaj więc uwagę na komunikaty, które wysyła Twoja postawa. Czasami wystarczy czuły dotyk lub uśmiech, aby przełamać bariery i zachęcić najmłodszych do podzielenia się swoimi problemami.

 

Rozmowa to skuteczne narzędzie do walki z wieloma problemami. Wystarczy stosować się do kilku prostych rad, aby zadbać o sprawną komunikację z dzieckiem, której znaczenie jest nie do przecenienia.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć