Warszawa

Najciekawsze premiery teatralne dla dzieci - jesień 2020

Najciekawsze premiery teatralne dla dzieci - jesień 2020

Polskie sceny teatralne zapraszają na jesienne spektakle. Wśród nowości adaptacje znanych bajek i całkiem świeże opowieści dla dzieci w każdym wieku.

 

Jesień to nie tylko początek szkoły, ale również inauguracja sezonu w placówkach kulturalnych. Jeśli macie ochotę oderwać się od codziennych zajęć i przenieść w całkiem inny świat, gdzie wydarzyć się może wszystko, wybierzcie się w teatralną podróż z nowymi premierami. Sprawdźcie nasze zestawienie najciekawszych spektakli, które tej jesieni pojawią się na polskich scenach teatralnych. 

 

1/10
1/10
Bambi, opowieść leśna w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie

"Bambi, opowieść leśna" - spektakl o życiu i przygodach małego, a potem dorosłego jelenia Bambi. Powieść dla dzieci "Bambi, opowieść leśna" została napisana i opublikowana przez austriackiego pisarza Felixa Saltena w 1923 roku. To historia żyjących w lesie zwierząt, wśród których jelenie stanowią grupę niemal arystokratyczną. Leśne życie opisane przez Saltena to nie sielanka. Obok miłych i pięknych chwil zdarzają się bowiem sytuacje pełne agresji czy wręcz tragedie, a zwierzęcy bohaterowie powieści zdają się być lustrzanym odbiciem społeczeństwa ludzkiego. Są wśród nich bohaterowie i tchórze, agresorzy i obrońcy, a cała powieść do złudzenia przypomina powstałą długo później historię z "Króla Lwa".


Premiera: 19 września 2020
Wiek: dzieci w wieku szkolnym

2/10
2/10
Mała Syrenka w Teatrze Łomża

Tytułowa bohaterka wkracza w okres dojrzewania i buntu, pragnie doświadczyć tego, co nieznane, obce, niezwykłe dla jej podwodnego świata. W dniu swoich urodzin łamie podstawową zasadę i wypływa na zewnątrz. Zachwyca się słońcem, tańcem i spotyka Księcia. Okazuje się jednak, że ten świat nie jest perfekcyjny, a ludzie zapomnieli, jak żyć w zgodzie z naturą. W spektaklu rozpościera się wątek ekologiczny. Surrealistyczna scenografia, inspirowana barwnym światem morskich głębin, ukazuje również ogrom zanieczyszczeń środowiska. Widowisko przeznaczone dla widzów powyżej piątego roku życia oraz ich rodziców. Mali widzowie powinni zrozumieć, że postępowanie wbrew opiekunom może przynieść negatywne i nieoczekiwane konsekwencje. Głównym przesłaniem spektaklu jest to, żeby do nowych zjawisk i rzeczy podchodzić z rozsądkiem…


Premiera: 26 września 2020
Wiek: 6+

3/10
3/10
Skutr. Andersen o Teatrze ? Wrocławski Teatr Lalek

Od sierpnia do października we Wrocławskim Teatrze Lalek czeski duet SKUTR pracuje nad przedstawieniem na podstawie siedmiu baśni H. Ch. Andersena. Cały proces powstawania widowiska – od pierwszych prób do internetowej premiery – jest dokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach. Projekt anderSEN O TEATRZE to niepowtarzalna szansa na uczestnictwo w procesie powstawania spektaklu. Cykl reportaży umożliwia widzom wgląd w teatralne kulisy i poznanie specyfiki pracy w teatrze: na scenie podczas prób, ale także w pracowniach scenograficznych i innych miejscach zwykle niedostępnych dla publiczności.


Premiera online: 17 października 2020
Wiek: 6+

4/10
4/10
Muzeum Skarbów w Teatrze Baj

Punktem wyjścia dla fabuły przedstawienia były fantastyczne i wyjątkowo bogate, ponad 90-letnie, zbiory scenograficzne Teatru Baj – prawdziwe skarby – zabytki z perspektywy teatrologii, projektowane przez wybitnych scenografów. Głównym bohaterem spektaklu jest Andrzejek, teatralna lalka, która właśnie narodziła się w Pracowni Lalek. I jak to z takimi świeżo urodzonymi lalkami bywa, musi odnaleźć się w nieznanym, magicznym, i często zadziwiającym bajkowym świecie. Zupełnie jednak niespodziewanie Andrzejek okazuje się chłopcem, który według przepowiedni może uchronić teatralne lalki i bajki od zapomnienia pomagając stworzyć Muzeum skarbów. Żeby jednak tego dokonać musi odnaleźć serce Muzeum. I tutaj wszystko się zaczyna…


Premiera: 23 i 24 października 2020
Wiek: 4+

5/10
5/10
Błętkitny Pies w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Familijny spektakl muzyczny, oparty na adaptacji książki Beaty Majchrzak Opowieść o Błękitnym Psie to historia czwórki dzieci, z których każde na swój sposób nie odnajduje się w społeczności za sprawą swoich ułomności lub choroby. Błękitny Pies, którego spotykają na swojej drodze, pomaga im „odnaleźć się” i zaakceptować. Pies wprowadza dzieci w krainę baśni – wielobarwnej łąki, by tam poprzez alegoryczne do siebie postacie zamieszkujące łąkę mogły zrozumieć samych siebie, otaczający je świat i odkryć to, co sprawi, że poczują się w pełni wartościowe.

 

Premiera: 25 września 2020
Wiek: 4+

6/10
6/10
Akademia Pana Kleksa w Miejskim Teatrze Miniatura

Pana Kleksa i jego Akademię znają chyba wszystkie dzieci w Polsce. Ten szalony i mądry jednocześnie nauczyciel najlepiej wie, jak uruchomić wyobraźnię swoich uczniów. A to ona przecież jest kluczem do szczęścia, bo pozwala spojrzeć na zwykłe rzeczy i znane sprawy w nowy, lepszy sposób. Przekonuje się o tym Adaś Niezgódka, który trafia do Akademii z poczuciem, że ma „gliniane ręce” i niewielki z niego może być pożytek. Dzięki Kleksowi odkrywa potencjał, który drzemie w odważnym podążaniu za najdziwniejszymi nawet pomysłami, co daje mu wiarę w siebie i siłę, by iść własną drogą. Pan Kleks inspiruje, by częściej pytać „co by było gdyby”, chociaż pewnie guzik o tym wiemy. A co by było, gdyby zwykły guzik otwierał kolejne furtki do niezwykłych bajek, w których wszystko jest na niby? Wszystko prócz tego, co czujemy. Na szczęście.


Premiera: 3 października 2020
Wiek: 6+

7/10
7/10
Przygody Tomka Sawyera w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Tomek Sawyer i Huckelberry Finn. Dwóch przyjaciół. Dwóch prawdziwych kumpli, chyba najlepszych w literaturze światowej. No, ale wymyślił ich geniusz pióra, których ze świecą szukać. Huck – włóczęga z wyboru, nałogowy palacz tytoniu, oberwaniec sypiający w beczce po rybach, który nie rozumie po co komu pieniądze. Tomek – nieposkromiony łobuz o złotym sercu, uśmiechnięty wisus, żądny przygód marzyciel, podkochujący się w koleżankach z klasy. Obydwaj napędzani chłopięcą wyobraźnią, co rusz wpadają w coraz to większe tarapaty. Zapraszamy do krainy, w której dzieciństwo nigdy nie mija, a każdy – nawet Ty – może zostać kapitanem parowca na Missisipi….


Premiera: 19 września 2020
Wiek: 8+

8/10
8/10
Królowa Śniegu w Teatrze Nowym w Zabrzu

„Królowa Śniegu” to baśń przygodowa, ale również opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu swojego miejsca i swojego głosu, historia o odwadze, kształtowaniu się tożsamości dziecka, również o upływie czasu i starości, o kobiecości i o nieposkromionej sile natury, nieustannie – i na szczęście – stawiającej człowiekowi opór. To spektakl o wielkiej wyprawie małej Gerdy, która u kresu swej podróży, kiedy dociera do Kaja, jest już świadomą siebie, silną kobietą. Ale czy dorośli Kaj i Gerda będą szczęśliwi? Wszak w świecie Andersena i naszym świecie nie ma łatwych rozwiązań, a fragmenty zwierciadła stworzonego przez złośliwego trolla nadal spoczywają jak drzazgi w wielu sercach.


Premiera: 3 października 2020
Wiek: 11+

9/10
9/10
Ile waży jabłko na Marsie w Teatrze Baj w Warszawie

Czy  marzyliście kiedyś, żeby dolecieć na Księżyc i zerwać gwiazdkę z nieba? A może bardziej interesuje Was technologia statków kosmicznych? Michał Kwazar, główny bohater przedstawienia, od zawsze fascynował się kosmosem, rakietami i astronautami, ale najbardziej pragnął polecieć na Marsa. Widzowie naszego spektaklu staną się uczniami niezwykłej szkoły dla przyszłych kosmonautów, w której zapoznają się z historią lotów kosmicznych, zasadami termodynamiki, dowiedzą się czym są czarne dziury, a także nauczą się nawigować w kosmosie dzięki znajomości geografii gwiazd. Przekonają się też, że podczas kosmicznych przygód niezbędna jest bogata wyobraźnia.


Premiera: 18 września 2020
Wiek: 7+

10/10
10/10
Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek w Teatrze Groteska

Premiera spektaklu Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych), zaadaptowana przez reżysera Lecha Walickiego, to propozycja świeża i pełna poczucia humoru. Wielość wątków, zróżnicowanie charakterów i historii o lekkim zabarwieniu kryminalnym ucieszy widzów, którzy będą mogli przekonać się, co się dzieje ze skarpetkami, których brakuje w szufladzie niemal po każdym praniu. Tą pełną poczucia humoru sztukę charakteryzuje stylowa scenografia Małgorzaty Zwolińskiej, sugestywna muzyka Jacka Stankiewicza i skoczna choreografia Macieja Florka. W spektaklu wystąpią Barbara Cieślak, Dominika Guzek, Olga Przeklasa, Krzysztof Grygier, Adam Godlewski, Bartłomiej Olszewski i Jakub Popławski.


Premiera: 26 września 2020
Wiek: 6+

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć