Warszawa

7. MFF Kino Dzieci to nie tylko seanse filmowe. Zobaczcie najważniejsze wydarzenia w kinach i online nadchodzącego festiwalu!

7. MFF Kino Dzieci to nie tylko seanse filmowe. Zobaczcie najważniejsze wydarzenia w kinach i online nadchodzącego festiwalu!

Odliczamy już dni do startu 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, który w tym roku po raz pierwszy odbędzie się także w Internecie.

 

Hybrydowa formuła festiwalu to także możliwość szerokiego dostępu do wydarzeń i spotkań jakie zaplanowaliśmy online. Nie zabraknie spotkań z twórcami filmów, webinarów, wykładów o wychowaniu, kreatywnych warsztatów i jak zawsze świetnej zabawy! Zaczynamy już 22 września wykładem online w ramach Kina Dzieci o wychowaniu. Przedstawiamy wybór wydarzeń, pełny harmonogram dostępny jest na stroniehttp://www.kinodzieci.pl.

 

 

Warsztaty i webinary online dla młodych widzów

 

O niezwykłej mocy przyjaźni – rodzinne warsztaty online wokół filmu „Wszyscy za jednego”

 

Przyjaźń potrafi mieć siłę, która przezwycięży wszystko. Na warsztatach wokół filmu „Wszyscy za jednego” (reż. Johanne Helgeland, Norwegia, 2020) będziemy mówić o niezwykłej przyjaźni łączącej dzieci w trudnych czasach wojny. Zastanowimy się, jakie cechy ma najlepszy przyjaciel i jak należy pielęgnować wspólne relacje, kiedy potrzebujemy pomocy najbliższych i czy jesteśmy w stanie takiej pomocy udzielić innym.

 

Prowadzenie: warsztaty poprowadzi Katarzyna Czubińska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Termin: 26 września, godz. 13:00, wykład online. Warsztaty dla dzieci od 9 lat. Obowiązują zapisy.

 

Trampolina do Kina: Jak stworzyć swój Climate Clip? – warsztaty z tworzenia filmów smartfonem

 

#ClimateClips to międzynarodowy projekt filmowy stworzony przez Mirjam Marks, reżyserkę filmu „JovannaDlaPrzyszłości” (reż. Mirjam Marks, Holandia, 2019), który zobaczymy w sekcji Europejskie kino dokumentalne. Celem #ClimateClips jest to, aby podczas szczytu klimatycznego w styczniu 2021 r. w Rotterdamie skonfrontować świat (przywódców) z osobistymi klipami klimatycznymi stworzonymi przez dzieci z jak największej liczby krajów! Już nakręcone #ClimateClips zobaczymy podczas 7. MFF Kino Dzieci przed seansami sekcji Europejskie kino dokumentalne. Wśród nadesłanych filmów jeszcze nie ma reprezentacji Polski, dlatego zapraszamy na warsztat „Trampolina do Kina: Jak stworzyć swój Climate Clip?” – warsztaty z tworzenia filmów smartfonem. Współorganizatorem warsztatów jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, a poprowadzi je Magdalena Bryll.

 

Termin: 27 września, godz. 12:00, warsztat online. Warsztaty dla dzieci od 9 lat, obowiązują zapisy.

 

Krótka lekcja języka migowego 

 

Czy wiecie, jak to jest nie słyszeć? Jak możemy porozmawiać z osobą, która nie usłyszy naszego głosu? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego poznamy świat ciszy. Doświadczymy języka, w którym zamiast głosu, używa się rąk oraz dowiemy się kilku praktycznych ciekawostek. Przed seansem filmu „Bori” (reż. Kim Jin-yu, Korea Południowa, 2018) zapraszamy na  lekcję języka migowego, a po seansie na dyskusję, które poprowadzą przedstawiciele z Fundacji Kultura bez Barier .

 

Termin: 27 września, godz. 14:30, Kinoteka. Lekcja w ramach biletu na seans. Film dla dzieci 9+.

 

Spotkanie z uważnością – warsztaty rodzinne

 

Zapraszamy do wspólnego rodzinnego odkrycia podstaw uważności w ramach 7. MFF Kino Dzieci. Uważne życie to pełniejsze życie. Bogate w doświadczenia, głębokie doznania i wyjątkową świadomość tego, co się dzieje w chwili obecnej. Uważne życie to życie pełne empatii, wdzięczności i dobra. Spotkanie będzie wydarzeniem towarzyszącym pokazowi filmu „Boriya” (reż. Min Sung Ah, Francja, 2019), pokazywanego w ramach zestawu „Ciasto od serca – zestaw filmów krótkich”.

 

Prowadzenie: Spotkanie z uważnością poprowadzi Aurelia Szokal-Egierd – certyfikowana nauczycielka uważności dla dzieci i młodzieży w Metodzie Eline Snel©  – „Uwaga, to działa!", założycielka Akademii Żabki.

Termin: 3 października, godz. 12:00, spotkanie online. Spotkania dla dzieci od 6 lat. Obowiązują zapisy.

 

Trampolina do Kina: Wokół książki „Zapchlony Kundel” – warsztaty z animacji poklatkowej

 

Zainspirowani książką i zestawem filmów krótkometrażowych „Zapchlony Kundel” zaprojektujemy swojego własnego paskudnego zwierzaka: wykonamy ruchomą postać naszego bohatera, a następnie zanimujemy jego przygody. Czy przebijemy w kreatywności samego pisarza, Colasa Gutmana i mistrza ilustracji Marca Boutavanta?

 

Organizator: Współorganizatorem warsztatów jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, a poprowadzi je reżyserka filmów animowanych, Magdalena Bryll.

Termin: 4 października, godz. 12:00, warsztat online. Warsztaty dla dzieci od 6 od 9 lat, obowiązują zapisy.

 

 

Spotkania dla rodziców, nauczycieli i opiekunów

 

Oswoić ekrany w życiu dziecka

 

Podczas wykładu, który poprowadzi Alicja Kost, poznamy rekomendacje dotyczące korzystania z ekranów przez dzieci. Dowiemy się, czy ekranów w czasach online należy się bać, usłyszymy też o ciekawych badaniach, które powinny ułatwić rodzicom bycie mądrymi przewodnikami po nowych technologiach i mediach cyfrowych.

 

Prowadzenie: Alicja Kost jest twórczynią i autorką prowadzonego od 6 lat bloga Mataja.pl poświęconego kwestiom wychowania. Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym doskonale wie jak wygląda przekładanie teorii na praktykę.

Termin: 22 września, godz. 20:00, wykład online na YouTube.

 

Wykład prof. dr hab. n. med. Bogdana de Barbaro: Rozmowy między bliskimi – jak prowadzić dialog w rodzinie

       

Jakie formy komunikacji stosujemy? Kiedy rozmowy między bliskimi osobami są destruktywne, a kiedy mogą być cennym i użytecznym dialogiem? Tego dowiemy się podczas spotkania. Wykład będzie uwzględniał aktualne kwestie związane z obecnością w naszej świadomości epidemii koronawirusa i jej skutków. Szczególna uwaga zostanie poświęcona trudnościom związanym z aktualnymi zmianami obyczajowymi, ekonomicznymi i technologicznymi oraz ich wpływowi na rodzinę.

 

Prowadzenie: Wykład poprowadzi prof. Bogdan de Barbaro, jeden z najwybitniejszych psychoterapeutów w Polsce. Autor, współautor i redaktor publikacji z zakresu psychoterapii, terapii schizofrenii, terapii rodzin.

Termin: 24 września, godz. 20:00, wykład online. Obowiązują zapisy.

 

Webinar Zespołu Edukacji TR Warszawa: Teatr jako narzędzie integracji, edukacji i indywidualnego rozwoju 

 

Czy warsztaty teatralne i tworzenie wspólnie spektaklu może przynieść pożytek także tym dzieciom, które nie lubią publicznie występować? Czy ważniejszy jest efekt sceniczny czy sam proces pracy nad spektaklem? Zapraszamy na webinar dla osób dorosłych towarzyszący pokazowi filmu „Dzień dobry, Panie Fotis” (reż. Dimitra Kouzi, Grecja, 2020), który zobaczymy w filmowej sekcji Kino Dzieci o wychowaniu.

 

Prowadzenie: Webinar poprowadzą Anna Rochowska, Marta Bernatowicz i Helena Świegocka z Zespołu Edukacji TR Warszawa.

Termin: 29 września, godz. 20:00, webinar online. Obowiązują zapisy.

 

Webinar Przemka Staronia: Niemożliwe jest tylko w naszych głowach, czyli jak uczyć nieszablonowo i z pasją

 

Czy naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych i ograniczenia są tylko w naszych głowach? Czy trudno wyjść z pudełka i zmienić optykę widzenia? Jak zacząć szukać nowych, nieodkrytych dróg i nieszablonowych rozwiązań? Podczas wykładu opowiem jak uczyć, aby zaczarować innych, zarazić ich swoją pasją i myśleniem kreatywnym oraz spowodować, że nauka stanie się przygodą pełną niesamowitych, niespodziewanych przygód. Przygodą, którą będzie chciało przeżyć każde dziecko. Przygodą, o której nigdy w swoim życiu nie zapomni. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym pokazowi filmu „Dzieci wszechświata” (reż. Camille Budin, Szwajcaria, 2018).

 

Prowadzenie: Przemek Staroń – psycholog, trener, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Człowiek Roku Gazety Wyborczej za „wzorowe sprawowanie" nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakonu Feniksa, tutor niemal 50 olimpijczyków z filozofii.

Termin: 30 września, godz. 20:00, wykład online dostępny na profilu Kino Dzieci na Facebooku.

 

Warsztaty dla nauczycieli z Zespołem Edukacji TR Warszawa: Wspólne tworzenie scenariuszy teatralnych jako szansa na rozwijanie społecznego potencjału dzieci 

 

Podczas warsztatów spróbujemy przyjrzeć się kolejnym etapom pracy Pana Fotisa i efektom, jakie mógł swoją pracą osiągnąć. Poszukamy tematów i problemów, które z dzisiejszej perspektywy domagają się przepracowania w klasach uczestniczek i uczestników warsztatów. Na wybranych tematach przygotujemy plan działania. Zastanowimy się jakimi ćwiczeniami i zadaniami aktorskimi można osiągnąć cele pedagogiczne i artystyczne. Spróbujemy też pokazać, jak w sytuacji zajęć online można improwizować i integrować grupę.

 

Prowadzenie: Webinar poprowadzą Anna Rochowska, Marta Bernatowicz i Helena Świegocka z Zespołu Edukacji TR Warszawa .

Termin: 1 października, godz. 20:00, webinar online. Obowiązują zapisy.

 

 

Spotkania z twórcami

 

Tegoroczny festiwal otworzymy 26 września w Kinie Muranów pokazem filmu z Konkursu głównego pt. „Tarapaty 2” w reżyserii Marty Karwowskiej. Po filmie zaprosimy na spotkanie z reżyserką oraz dziecięcymi aktorami: Polą Król, Jakubem Janotą-Bzowskim, Mią Goti – filmowymi Julką, Olkiem i Felką.

 

W dniu otwarcia po seansie w Kinotece spotkamy się, tym razem wirtualnie, z tureckimi twórcami filmu „Moja opowieść ” (reż. Bekir Bülbül, Turcja, 2017) – reżyserem Bekirem Bülbülem oraz dziecięcymi aktorami: Ebubekirem Saitem ?darem, Mevlütem Fatihem ?darem i Ahmetem Enesem Yamanem.

 

W ramach sekcji narodowej Między fiordami – filmy z Norwegii, po seansach w Kinotece „Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem” (reż. Rasmus A. Sivertsen, Norwegia, 2015), 29 września oraz 4 października „Solan i Ludwik – Misja Księżyc” (reż. Rasmus A. Sivertsen, Norwegia, 2018) wirtualne spotkamy się i porozmawiamy z Rasmusem A. Sivertsenem – reżyserem animacji.

 

Miłośników serii „Biuro Detektywistyczne nr 2” z pewnością ucieszy rozmowa online z Grethe Bøe – reżyserką i dziecięcym aktorem Thomasem Farestveitem – filmowym Oliverem, którą zaplanowaliśmy po seansie ich najnowszego dzieła „Operacji Mumia” (reż. Grethe Bøe-Waal, Norwegia, 2019), 27 września w Kinotece.

 

Ale na tym nie koniec! W związku z premierą filmu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” (reż. Moa Gammel, Szwecja, 2020) 3 października po seansie w Kinotece połączymy się online z Moą Gammel – reżyserką i dziecięcymi aktorami: Polly Stjärne i Nilsem Kendlem – filmowymi Mają i Lassem.

 

Ponadto w programie wydarzeń m.in. spotkanie z Zofią Stanecką po seansie serii „Basia 3 ”, wirtualna rozmowa z Marcinem Kostrzyńskim wokół filmu „Witaj świecie! ” oraz spotkanie z Dorotą Sumińską zainspirowane animacją „Marona – psia opowiesć ”.

 

 

Festiwal Kino Dzieci

 

Harmonogram wszystkich projekcji filmowych i wydarzeń specjalnych dostępny jest na stroniehttp://www.kinodzieci.pl. Bilety na pokazy stacjonarne do kupienia w kasach lub na stronach kin, na seanse online poprzez stronę http://www.kinodzieci.pl.

 

Partnerem Głównym 7. MFF Kino Dzieci są Fundusze norweskie i EOG. Celem programu Funduszy norweskich jest rozwój współpracy kulturalnej, przedsiębiorczości w sektorze kultury i zarządzania dziedzictwem kulturowym.

 

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Zapraszamy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i 17 innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna będzie także online.

 

Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

 

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

Partner Główny: Fundusze norweskie i EOG.

 

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Kino, Filmweb, Nasze Miasto, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Going, Wirtualna Polska, Ładne Bebe, Zwierciadło, Sens.

     

Więcej informacji: kinodzieci.pl

Facebook: facebook.com/kinodzieci

Instagram: instagram.com/kino.dzieci

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć