Warszawa

Obozy letnie w sieci

Te wakacje są dla nas nie lada wyzwaniem. W momencie, kiedy powinniśmy przygotowywać się do organizacji wydarzeń na lato, świat wywrócił się do góry nogami, a w mediach pojawiła się wiadomość, że obozów i kolonii w tym roku nie będzie.

 

W momencie pojawienia się programu ,,Kultura w sieci”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, zaczęłyśmy szukać sposobów na przeniesienie naszych działań do Internetu. Na początku wydawało nam się to niemożliwe – latem organizujemy zwykle obozy na wsi, w dworach i gospodarstwach agroturystycznych, gdzie dzieci mają dostęp do parków, lasów, potoków, stadnin, kajaków i żaglówek.

 

Każdy dzień wypełniony jest działaniami artystycznymi, sportem, zabawą, a przede wszystkim – intrygą związaną z czytaną wspólnie książką. Cenimy fakt, że obozowicze mają czas i przestrzeń, by razem zanurzyć się w fantastycznym świecie i korzystać z zasobów natury. Wiedząc, że przez wzgląd na pandemię nie będzie to możliwe, sięgnęłyśmy do pokładów kreatywności i napisałyśmy projekt. Udało nam się znaleźć w gronie beneficjentów i dlatego już 13. lipca ruszają pierwsze premierowe turnusy obozów-online.

 


Mamy wiele nadziei i wyobrażeń związanych z tym, jak można twórczo pracować z dziećmi w sieci. Stawiamy na integrację grupy i pracę projektową, w której dzieci, rozwiązując zagadki i podążając tropem bohatera powieści ,,Tobi. Życie w zawieszeniu” oraz ,,Tobi. Życie Eliszy”, na nowo odkryją własną okolicę. Projekt rozwinie również ich umiejętność korzystania z narzędzi internetowych oraz nauczy kreatywnego używania mediów społecznościowych. Każdy tydzień będzie skupiony wokół innego bloku tematycznego - z wyjątkowym scenariuszem, elastycznie dostosowanym do wieku i zainteresowań uczestników.  

 

Obozowicze będą działać przy wsparciu wychowawców – praktyków pracy z dziećmi, animatorów i miłośników alternatywnych form edukacji. Jednocześnie będą mieć do dyspozycji konsultacje merytoryczne specjalistów od filmu i fotografii. Przed turnusem otrzymają materiały do realizacji warsztatów plastycznych oraz książeczkę, która pomoże im odnaleźć się w naszej wirtualnej przygodzie. Efekty pracy będą na bieżąco publikowane na blogu, Facebooku, YouTubie i Instagramie Arete-obozów-online. Pod koniec lata przedstawimy wnioski i rezultaty w postaci materiałów i propozycji metod pracy dla pracowników kadr w oświacie.


Nie możemy się doczekać trzynastego lipca, kiedy to spotkamy się z pierwszą grupą, by razem wyruszyć w nieznane. Tymczasem wciąż zapraszamy do zapisów, bo mamy jeszcze miejsca. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: https://www.arete-pracownia.pl/obozyonline.html

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć