Warszawa

Kwarantanna. Ciekawe aktywności bez wychodzenia z domu

Kwarantanna. Ciekawe aktywności bez wychodzenia z domu

Czas kwarantanny to nie wakacje. Dzieci większość czasu będą spędzać w domach, ze względu na panującą pandemię. 

 

Warto zadbać, by te dwa tygodnie zostały spędzone wartościowo i aby kwarantanna nie była całkowitą przerwą od edukacji. Niektóre szkoły będą proponować zajęcia on-line. W innych przypadkach, warto zachęcić dzieci, żeby zaglądały do podręczników lub na edukacyjne strony internetowe. 

 

Poza nauką, zaangażujcie dzieci w ciekawe i inspirujące aktywności. W artykule znajdziecie kilka podpowiedzi. 

 

1/12
1/12

Mimo że instytucje kultury i muzea są zamknięte, niektóre z nich proponują wirtualną wizytę:

 

Co więcej, na przykład Muzeum Powstania Warszawskiego przenosi swoją ofertę edukacyjną i kulturalną do przestrzeni wirtualnej. Uczniowie i studenci będą mogli uczestniczyć w lekcjach historii on-line, a rodzice z dziećmi znajdą propozycję na wartościowe spędzenie czasu podczas pobytu w domach. Szczegółowy harmonogram transmisji będzie zamieszczany na profilu Muzeum na Facebooku

2/12
2/12

Camping czy piknik w domu to nie to samo, ale też może dostarczyć wiele radości. Zbudujcie namiot lub szałas, urządźcie ucztę na dywanie. Możecie również pobawić się w rejs statkiem po oceanie lub przygotować przebrania i "odwiedzić" dalekie kraje.

3/12
3/12

Układanie puzzli rozwija spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, pamięć oraz umiejętnośc analizy i syntezy. To zajęcie, które nie ma ograniczeń wiekowych, wystarczy odpowiednio dobrać trudność wzoru i wielkość elementów.   

 

Wiecie, że badania wykazały, że dzieci układające puzzle od małego (2-4 lata), lepiej radzą sobie później z zadaniami matematycznymi? 

4/12
4/12

Dzieci uwielbiają znajdować ukryte przedmioty i rozwiązywać zagadki - zwłaszcza gdy na końcu jest nagroda. Napisz wskazówki na kartkach papieru, możesz zaszyfrować je w formie rebusów lub innych łamigłówek. Umieść pierwszą wskazówkę w łatwo dostępnym miejscu. Następnie zostaw tyle wskazówek, ile chcesz w całym domu, tworząc szlak do ostatniego punktu. Poszukiwanie skarbów może prowadzić do jednej nagrody lub kilku małych - umieszczonych przy kolejnych wskazówkach. 

5/12
5/12

Nawet jeśli spędzacie czas w domu, pamiętajcie o ruchu. Codzienna dawka ćwiczeń poprawi samopoczucie i rozładuje dziecięcą energię. Możecie zainspirować się propozycjami ćwiczeń, które znajdziecie w internecie lub dedykowanych aplikacjach. 

6/12
6/12

Z powodzeniem on-line można uczyć się języków. Warto wykorzystać dostępne podcasty, darmowe aplikacje lub wykupić dostęp na platformach oferujących internetowe zajęcia z lektorem (na przykład tutaj).

 

Lista przykładowych aplikacji:

  • Angielski dla dzieci
  • Lingokids - Nauka angielskiego dla dzieci
  • Duolingo
  • Memrise
  • 50 języków - 50 languages
7/12
7/12

Kolorowanie/ bazgranie/ malowanie to zajęcie, które uwielbia większość maluchów. Także starsze dzieci rysują z przyjemnością, a dorośli korzystają z kojącego wpływu sztuki sięgając po kolorowanki antystresowe. Zajęcie dla domowników w każdym wieku. :)

 

Bezpłatne kolorowanki do druku możecie pobrać tutaj

8/12
8/12

Jeśli nie rysowanie, to może inne aktywności plastyczne? Z papieru lub niepotrzebnych materiałów można wyczarować naprawdę dużo. Zainspirujcie się tutaj.

9/12
9/12

Może to dobry czas, by dziecko postawiło pierwsze kroki w świecie gotowania? Lub rozwijało dalej swoje kulinarne umiejętności? Przygotuj posiłek razem z dzieckiem lub pozwól mu na samodzielność (oczywiście pod nadzorem). Wspólne gotowanie integruje, a przygotowanie posiłku przez dziecko będzie dla niego powodem do dumy.

 

Kulinarne inspiracje znajdziesz tutaj.

10/12
10/12

Czytanie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeśli Twoje dziecko nie przepada za samodzielnym czytaniem, zaproponuj, że poczytacie wspólnie. Jeśli "pożera" książki, poczytaj o nowościach wydawniczych i zamów jakąś przez internet. Możecie także wspólnie posłuchać audiobooków, a później porozmawiać o książce lub wymyślić zabawę na jej podstawie (na przykład krótkie przedstawienie). 

11/12
11/12

Gry planszowe uczą współzawodnictwa, stosowania się do reguł, sztuki przegrywania, rozwijają myślenie logiczne, a przede wszystkim są źrodłem świetnej zabawy dla całej rodziny. 

12/12
12/12

Jeśli macie w mieszkaniu wystarczająco dużo miejsca, możecie zorganizować domową grę w kręgle. Wystarczą plastikowe butelki po napojach i mała piłka. 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć