Warszawa

Jak radzić sobie z przeziębieniem u niemowlaka? Proste sposoby na szybkie i skuteczne opanowanie infekcji.

Jak radzić sobie z przeziębieniem u niemowlaka? Proste sposoby na szybkie i skuteczne opanowanie infekcji.

Jak radzić sobie z przeziębieniem u niemowlaka? Proste sposoby na szybkie i skuteczne opanowanie infekcji.

 

Infekcje górnych dróg oddechowych, zatkany nos czy przeziębienie to jedne z najczęstszych schorzeń w okresie jesienno-zimowym. Grupą szczególnie narażoną na tego typu infekcje pozostają niemowlęta. Układ odpornościowy niemowląt nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, kształtuje się bowiem stopniowo w ciągu kilku pierwszych lat życia naszego dziecka. Gorączka, katar czy kaszel to pierwsze z objawów sugerujące rozwijające się przeziębienie. Im szybciej wdrożymy konkretne sposoby walki z przeziębieniem, tym szybciej opanujemy rozwijającą się infekcję. Jak więc poradzić sobie z pierwszymi objawami przeziębienia? Po jakie preparaty warto sięgnąć?

 

  1. Sposoby walki z przeziębieniem u niemowlaka
  2. Katar u niemowlaka - woda morska
  3. Podrażnione błony śluzowe nosa i gardła u niemowlaka - inhalacje
  4. Kaszel u niemowlaka - maści rozgrzewające

 

W przypadku pierwszych objawów przeziębienia u niemowlaka należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Szybka reakcja pozwoli uchronić naszego malucha przez poważną infekcją i powikłaniami. W zależności od wieku naszego dziecka istnieje kilka prostych sposób, które w połączeniu z zaleceniami lekarza pozwolą zwalczyć rozwijającą się infekcję. Kilka z nich przedstawiamy poniżej.

 

Sposoby walki z przeziębieniem u niemowlaka

 

Walka z przeziębieniem u niemowlaka wymaga od rodzica zdecydowanego działania. Aby w porę wesprzeć nasze dziecko w walce z drobnoustrojami, warto sięgnąć po domowe sposoby i sprawdzone, bezpieczne preparaty dostępne bez recepty. Szybka reakcja pozwoli bowiem zapobiec rozwojowi poważnej infekcji. Pierwsze symptomy przeziębienia bywają mało swoiste i trudne do wychwycenia. Brak apetytu, osłabienie, rozdrażnienie czy płacz to bardzo częste i niespecyficzne objawy, które łatwo przeoczyć. Gdy jednak pojawi się katar i kaszel lub temperatura niezwłocznie należy zasięgnąć porady specjalisty.

 

W przypadku zatkanego nosa ulgę przynieść może woda morska w sprayu lub aerozolu, która pomoże oczyścić i nawilżyć błony śluzowe nosa. Pomocne będą także inhalacje. Zadbajmy również o usuwanie zalegającej wydzieliny, na przykład za pomocą gumowej gruszki lub specjalnego aspiratora. Gromadząca się wydzielina nie tylko utrudnia oddychanie, stanowi także idealne środowisko do namnażania się bakterii. Regularnie kontroluj także temperaturę malucha. Nie przegrzewaj go, a w przypadku podwyższonej temperatury, oprócz podawania przepisanych przez pediatrę leków, zadbaj o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów.

 

Katar u niemowlaka - woda morska

 

Uporczywy katar, zatkany nos czy stany zapalne w obrębie zatok to objawy często towarzyszące przeziębieniu. W przypadku niemowląt objawy te bywają szczególnie uporczywe, utrudniając normalne funkcjonowanie. Do 1 roku życia dzieci oddychają bowiem wyłącznie przez nos, dlatego więc nawet niewielki obrzęk błon śluzowej nosa skutkuje całkowitą niedrożnością. W konsekwencji zatkany i niedrożny nos utrudnia nie tylko oddychanie, ale także karmienie niemowlaka.

 

Walcząc z katarem u niemowlaka, możemy stosować preparaty udrożniające górne drogi oddechowe i nawilżające śluzówkę nosa, takie jak woda morska. Co najważniejsze woda morska do nosa jest nieszkodliwa. Jest to bowiem w pełni naturalny produkt, uznawany za jeden z najbezpieczniejszych środków w walce z niedrożnością nosa u dzieci. Woda morska wspomaga także regenerację błon śluzowych, a specjalny aplikator ułatwia dozowanie. Dodatkowo preparaty te dostępne są bez recepty.

 

Podrażnione błony śluzowe nosa i gardła u niemowlaka - inhalacje

 

Błony śluzowe nosa i gardła niemowląt są szczególnie wrażliwe na wysychanie i podrażnienia, a tym samym wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak bakterie czy wirusy. W przypadku infekcji warto więc zadbać o odpowiednie ich nawilżenie. Pomocne mogą okazać się inhalacje, zmniejszające obrzęk śluzówki nosa i gardła, a także łagodzące dolegliwości bólowe. Warto więc, szczególnie w przypadku małych dzieci, wyposażyć się w specjalny nebulizator. Doskonale sprawdzą się także oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania i jonizacji. 

 

Kaszel u niemowlaka - maści rozgrzewające

 

W przypadku dzieci powyżej 6 miesiąca życia w łagodzeniu objawów kataru i kaszlu równie często stosowane są wszelkiego rodzaju maści rozgrzewające. Preparaty te wcieramy w plecy i klatkę piersiową dziecka. Towarzyszące aplikacji oklepywanie i nacieranie, dodatkowo ułatwia odrywanie się zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Maści te bazują na naturalnych składnikach, taki jak wyciągi z roślin czy olejki. Znajdziemy więc te zawierające w składzie lawendę, eukaliptus czy rumianek. Zapytaj farmaceuty o maść odpowiednią do wieku Twojego dziecka. Przed aplikacją warto także zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze zasięgnij porady lekarza bądź farmaceuty.

 

Grupą szczególnie narażoną na infekcje górnych dróg oddechowych pozostają niemowlęta. Katar, zatkany nos czy kaszel to zwykle pierwsze objawy rozwijającej się infekcji. Warto już na początku sięgnąć po sprawdzone i bezpieczne sposoby walki z przeziębieniem, takie jak inhalacje, preparaty z wodą morską czy rozgrzewające maści. 

 

Poznaj też:

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć