Warszawa

Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla dziecka?

Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla dziecka?

Psycholog Aleksandra Piotrowska, ekspert konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”, radzi rodzicom, jak wybrać zabawkę, która pobudzi procesy poznawcze dziecka i będzie wspierała prawidłowy rozwój dziecka.

 

Jak mądrze wybrać zabawkę dla dziecka?

 

Według badań Komitetu Ochrony Praw Dziecka (KOPD) rodzice często potrzebują pomocy ekspertów w wyborze odpowiedniej zabawki dla dziecka. Aż 73% rodziców deklaruje, że ich dzieci zbyt dużo czasu spędzają na korzystaniu z urządzeń elektronicznych i wirtualnej rozrywce. O komentarz do raportu poproszono ekspertów zasiadających od wielu lat w kapitule konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” organizowanym przez KOPD.

 

Psychologowie KOPD oceniający zabawki i produkty edukacyjne wielu firm wskazują, że rodzicom potrzebna jest pomoc, by mądrze wybierać rozrywkę dla dzieci oraz prawidłowo budować relacje ze swoimi pociechami. Celem wspólnej zabawy według ekspertów powinno być wzbudzanie zainteresowania realnym światem i stawianie czoła wyzwaniom związanym z szerokim dostępem do nowoczesnych technologii. 

 

Co mówią eksperci

 

Psycholog Aleksandra Piotrowska, ekspert konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”, radzi rodzicom, aby  elektroniczną rozrywkę udostępniali dzieciom nie wcześniej niż od trzeciego roku życia. Podpowiada jednocześnie jak wybrać zabawkę, która pobudzi procesy poznawcze dziecka i będzie wspierała prawidłowy rozwój dziecka. Wciąż zbyt mało czasu poświęcamy na dobór odpowiedniej rozrywki dla własnych dzieci.

 

„Z wykorzystaniem nowoczesnych, przede wszystkim cyfrowych, technologii jest ten problem, że bardzo szybko rodzic doświadcza tego, że posadzenie dziecka przed bajeczką, czy prostą grą daje mu wolny czas. Jest to pułapka, w którą niestety bardzo wielu rodziców wpada.” – podkreśla dr Aleksandra Piotrowska.

 

Zdaniem psychologów powinniśmy chronić najmłodsze dzieci przed nadmiarem elektronicznych bodźców. „Do drugiego roku życia umysł dziecka, budowa i funkcjonowanie jego mózgu nie umożliwiają przetwarzania tak szybko zmieniających się bodźców, jakie daje ruchomy obraz. A zatem dziecko, którego wiek liczy się w miesiącach może jak najbardziej oglądać obrazki prezentowane w książeczce, które są bardzo statyczne. Powinno słuchać wyjaśnień na ten temat i to ma wartość usprawniającą rozwój, natomiast nie powinno w żadnym wypadku oglądać ruchomych obrazków.” – dodaje Aleksandra Piotrowska.

 

„Mądra zabawka, to zabawka jednocześnie wyzwalająca w dziecku wiele różnych aktywności oraz wiele różnych emocji: takich jak ciekawość, radość, może czasem nawet trochę irytacji. Taka zabawka pobudza różne procesy poznawcze i oczywiście, musi być trwała, estetyczna i najlepiej naturalna.”- radzi dr Aleksandra Piotrowska.

 

„Od blisko dwóch dekad konkurs „Świat Przyjazny Dziecku” pomaga rodzicom i opiekunom w coraz lepszym wyborze książek, zabawek i miejsc dla dzieci, które pomagają się dzieciom lepiej rozwijać. Na stronie Komitetu Ochrony Praw Dziecka w zakładce konkurs rodzice znajdą przykłady zabawek dobrze zaprojektowanych, rozwijających i przekazujących uniwersalne wartości. Zachęcamy rodziców do kierowania się znakiem „Świat Przyjazny Dziecku” w tegorocznych zakupach mikołajkowych oraz prezentów pod choinkę.” – mówi Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, menager ds. PR i Promocji KOPD. - „Dokonując takiego wyboru nie tylko mamy pewność, że dajemy dziecku coś wartościowego, ale również pomagamy dzieciom, którym ciepła rodzinnego brakuje. Każdy zakup takiego produktu to bowiem realne wsparcie działań na rzecz rodziców i dzieci – podopiecznych Komitetu Ochrony Praw Dziecka”. 

 

Świat Przyjazny Dziecku

 

W kapitule konkursu Świat Przyjazny Dziecku zasiadają m.in.: Artur Barciś, Małgorzata Janina Berwid, Magdalena Dulęba-Basior, Dorota Karbowska-Zawadzka, Mirosława Kątna, Magdalena Łazarkiewicz, Justyna Marszałkowska-Jakubik, Dorota Mazurek, Anna Oka, dr Aleksandra Piotrowska, Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, Katarzyna Stoparczyk, Anna Wakulak, prof. Mieczysław Wasilewski. Honorowym członkiem Kapituły jest także psycholog - prof. Adam Frączek, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej.  Patronat honorowy nad programem objęła Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska.


W ramach  18. edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” przedsiębiorcy mogą jeszcze do 10 grudnia 2019 r. zgłaszać swoje produkty do oceny przez jury. Zgłoszeń można dokonywać poprzez stronę internetową: http://kopd.pl/programy/swiat-przyjazny-dziecku/.

 

Celem Konkursu jest wyróżnienie i nagrodzenie produktów, miejsc, inicjatyw
i portali dla dzieci, które w znaczący sposób wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz wrażliwość estetyczną dziecka. KOPD chce w ten sposób promować najbezpieczniejsze i spełniające najwyższe standardy produkty dedykowane dzieciom. Cały dochód z konkursu przeznaczany jest na cele statutowe Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

 

Kontakt dla mediów:

Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz | Manager ds. PR i PromocjiKOPD

  • tel. 505 045 679
  • e-mail: m.stachowiak@kopd.pl
 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć