Strefa rodzica » Artykuły » "W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"powiększ

"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

Wywiad z Dorotą Piwowarczyk – specjalistką ds. edukacji w Bramie Poznania / CTK TRAKT


Zajęcia „Magiczny dywan” są już stałym punktem w programie edukacyjnym Bramy Poznania. Kiedy narodził się pomysł i co było inspiracją dla ich stworzenia?

 

D.P: Pomysł na zajęcia dla rodzin z dziećmi pojawił się dość wcześnie. Od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy być instytucją przyjazną rodzinom. Zaczynaliśmy od programów dla dzieci starszych, a następnie stworzyliśmy „Magiczny dywan” dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat oraz „Małe psoty” czyli zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 12-24 miesiące. Pomysł na konwencję zajęć, czyli podróż zaczarowanym dywanem, który zabiera nas w przestrzenie Bramy Poznania, Ostrowa Tumskiego i Śródki również pojawił się na samym początku. Dzieci uwielbiają przenosić dywan i na nim siadać, dodaje to odrobiny magii do spotkania. Zwijaniu i rozwijaniu dywanu towarzyszy piosenka z pokazywaniem. Ostatnio jedna z mam opowiadała, że jej dzieci zaczęły zwijać dywany w ich domu, śpiewając naszą piosenkę. Fantastyczne! Dywan ma też praktyczne zastosowanie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy mobilni, możemy się przemieszczać, dzieci zbierają się w jednym miejscu i łatwiej im się skupić.


Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-5 lat i mogą w nich uczestniczyć także dorośli. Czy ich obecność jest pomocna?

 

D.P: Rodzice i opiekunowie nie tylko mogą uczestniczyć w zajęciach, ale wręcz muszą. Od początku podkreślamy, że są to zajęcia dla rodzin, a nie dla samych dzieci. To ważna różnica. Aktywności w trakcie zajęć są tak pomyślane, żeby dzieci i rodzice ze sobą współpracowali i żeby mogli spędzić czas razem. Moimi ulubionymi aktywnościami są takie, kiedy to rodziców angażujemy do pokazywania otaczającego nas świata – rozdajemy na przykład lupy lub lornetki i zachęcamy do obserwacji łąki czy drzew. Rodzice mają możliwość być dla swoich dzieci ekspertami, ale też wspólnie poznawać przez zabawę, budować relację i uczyć się od siebie nawzajem.


Warto wspomnieć, że spotkania na „Magicznym dywanie” przez uproszczony język oraz formułę opartą na zabawie skierowane są nie tylko do rodzin polskich, ale także osób z zagranicy. Czy mieliście już Państwo okazję gościć takie rodziny na zajęciach?

 

D.P: Rodziny imigrantów mieszkające w Poznaniu i okolicach już wcześniej do nas przychodziły na zajęcia „Magicznego dywanu” i nie tylko, dlatego w tym roku chcieliśmy ich szczególnie do nas zaprosić. Podjęliśmy współpracę z Migrant Info Point, dzięki której staramy się dotrzeć do większej liczby rodzin. Obcokrajowcy pojawiają się na naszych zajęciach i mamy nadzieję, że mają dzięki nim okazję do spędzenia czasu z dziećmi w ciekawy i edukacyjny sposób, do budowania więzi, ale również do poznania lepiej miasta, jego przeszłości, a także do zawarcia nowych znajomości z innymi rodzicami.


Zajęcia odbywają się cyklicznie. Czy są na nich już jacyś stali bywalcy?

 

D.P: Jak najbardziej! Niektóre rodziny przychodzą do nas od samego początku, kiedy ich dzieci miały 3 lata, a teraz mają już 5 i więcej. Dzieci dorastają z Magicznym dywanem, a potem zostają z nami i przychodzą na zajęcia dla starszych dzieci z rodzicami. Z częścią rodzin widujemy się też na innych wydarzeniach w Bramie Poznania. Rodzice również się rozpoznają na zajęciach i innych wydarzeniach, dzięki czemu mogą też zawrzeć nowe znajomości z innymi rodzicami lub chociaż wymienić się doświadczeniami.


W czasie spotkań uczestnikom towarzyszą nie tylko postacie historyczne czy te pochodzące z legend, ale także i zwierzęta. Jak dzieci reagują na takie atrakcje?

 

D.P: Na każdych zajęciach towarzyszy nam jakaś postać – pluszowa pszczoła, księżniczka Dobrawa, rycerz czy dżdżownica sensoryczna. To ona wprowadza nas do swojego świata, np. zagubiony wieloryb pomaga nam zrozumieć, dlaczego woda jest ważna, jak wygląda podwodne życie. Edukatorka wykorzystuje postać do animowania dzieci. Najczęściej są to szyte przez nas pluszowe postaci. Dzieci bardzo lubią naszych bohaterów i teraz już chyba nie wyobrażają sobie zajęć bez nich. Nasz największy rekwizyt do tej pory to dwumetrowy pluszowy wieloryb, a najmniejszy – 4-centymetrowy wróbelek Firlik.


Jakie umiejętności zdobywają dzieci na spotkaniach z „Magicznym dywanem?”

 

D.P: W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata, rozwijają wyobraźnię, usprawniają motorykę małą i dużą, uczą się obserwować otoczenie, wypatrywać, rozwijają zmysły, nabywają większej pewności siebie i rozbudzają ciekawość świata. Na zajęciach podejmujemy różne aktywności, m.in. zabawy ruchowe czy prace plastyczne, dzięki którym dzieci rozwijają zdolności manualne oraz poczucie estetyki.


Jakie profity z zajęć z dziećmi wynoszą Pani zdaniem rodzice?

 

D.P: Dla rodziców zajęcia są okazją do aktywnego, wartościowego spędzenia czasu z dziećmi przez zabawę i budowania więzi. Rodzice mogą obserwować rozwój dziecka oraz zobaczyć, jak funkcjonuje w nowym otoczeniu, pośród innych dzieci. Zajęcia są również źródłem inspiracji do codziennej zabawy rozwojowej z dziećmi.

 

Z Panią Dorotą Piwowarczyk rozmawiała Agnieszka Damieszko-Charnock

 

Zobaczcie galerię zdjęć z "Magicznego dywanu"

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak zachęcić dziecko do czytania? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Chcesz zachęcić dziecko do częstszego sięgania po książki, ale nie wiesz jak to zrobić? Jak sprawić, by czas spędzony na czytaniu był przyjemnością? więcej »
Letnia Akademia LiveKid

Letnia Akademia LiveKid

Dziewięciu wyjątkowych prelegentów, setki zapisanych Gości, 540 minut edukacyjnych spotkań dla Rodziców. więcej »
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019