Strefa rodzica » Artykuły » "W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"powiększ

"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

Wywiad z Dorotą Piwowarczyk – specjalistką ds. edukacji w Bramie Poznania / CTK TRAKT


Zajęcia „Magiczny dywan” są już stałym punktem w programie edukacyjnym Bramy Poznania. Kiedy narodził się pomysł i co było inspiracją dla ich stworzenia?

 

D.P: Pomysł na zajęcia dla rodzin z dziećmi pojawił się dość wcześnie. Od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy być instytucją przyjazną rodzinom. Zaczynaliśmy od programów dla dzieci starszych, a następnie stworzyliśmy „Magiczny dywan” dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat oraz „Małe psoty” czyli zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 12-24 miesiące. Pomysł na konwencję zajęć, czyli podróż zaczarowanym dywanem, który zabiera nas w przestrzenie Bramy Poznania, Ostrowa Tumskiego i Śródki również pojawił się na samym początku. Dzieci uwielbiają przenosić dywan i na nim siadać, dodaje to odrobiny magii do spotkania. Zwijaniu i rozwijaniu dywanu towarzyszy piosenka z pokazywaniem. Ostatnio jedna z mam opowiadała, że jej dzieci zaczęły zwijać dywany w ich domu, śpiewając naszą piosenkę. Fantastyczne! Dywan ma też praktyczne zastosowanie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy mobilni, możemy się przemieszczać, dzieci zbierają się w jednym miejscu i łatwiej im się skupić.


Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-5 lat i mogą w nich uczestniczyć także dorośli. Czy ich obecność jest pomocna?

 

D.P: Rodzice i opiekunowie nie tylko mogą uczestniczyć w zajęciach, ale wręcz muszą. Od początku podkreślamy, że są to zajęcia dla rodzin, a nie dla samych dzieci. To ważna różnica. Aktywności w trakcie zajęć są tak pomyślane, żeby dzieci i rodzice ze sobą współpracowali i żeby mogli spędzić czas razem. Moimi ulubionymi aktywnościami są takie, kiedy to rodziców angażujemy do pokazywania otaczającego nas świata – rozdajemy na przykład lupy lub lornetki i zachęcamy do obserwacji łąki czy drzew. Rodzice mają możliwość być dla swoich dzieci ekspertami, ale też wspólnie poznawać przez zabawę, budować relację i uczyć się od siebie nawzajem.


Warto wspomnieć, że spotkania na „Magicznym dywanie” przez uproszczony język oraz formułę opartą na zabawie skierowane są nie tylko do rodzin polskich, ale także osób z zagranicy. Czy mieliście już Państwo okazję gościć takie rodziny na zajęciach?

 

D.P: Rodziny imigrantów mieszkające w Poznaniu i okolicach już wcześniej do nas przychodziły na zajęcia „Magicznego dywanu” i nie tylko, dlatego w tym roku chcieliśmy ich szczególnie do nas zaprosić. Podjęliśmy współpracę z Migrant Info Point, dzięki której staramy się dotrzeć do większej liczby rodzin. Obcokrajowcy pojawiają się na naszych zajęciach i mamy nadzieję, że mają dzięki nim okazję do spędzenia czasu z dziećmi w ciekawy i edukacyjny sposób, do budowania więzi, ale również do poznania lepiej miasta, jego przeszłości, a także do zawarcia nowych znajomości z innymi rodzicami.


Zajęcia odbywają się cyklicznie. Czy są na nich już jacyś stali bywalcy?

 

D.P: Jak najbardziej! Niektóre rodziny przychodzą do nas od samego początku, kiedy ich dzieci miały 3 lata, a teraz mają już 5 i więcej. Dzieci dorastają z Magicznym dywanem, a potem zostają z nami i przychodzą na zajęcia dla starszych dzieci z rodzicami. Z częścią rodzin widujemy się też na innych wydarzeniach w Bramie Poznania. Rodzice również się rozpoznają na zajęciach i innych wydarzeniach, dzięki czemu mogą też zawrzeć nowe znajomości z innymi rodzicami lub chociaż wymienić się doświadczeniami.


W czasie spotkań uczestnikom towarzyszą nie tylko postacie historyczne czy te pochodzące z legend, ale także i zwierzęta. Jak dzieci reagują na takie atrakcje?

 

D.P: Na każdych zajęciach towarzyszy nam jakaś postać – pluszowa pszczoła, księżniczka Dobrawa, rycerz czy dżdżownica sensoryczna. To ona wprowadza nas do swojego świata, np. zagubiony wieloryb pomaga nam zrozumieć, dlaczego woda jest ważna, jak wygląda podwodne życie. Edukatorka wykorzystuje postać do animowania dzieci. Najczęściej są to szyte przez nas pluszowe postaci. Dzieci bardzo lubią naszych bohaterów i teraz już chyba nie wyobrażają sobie zajęć bez nich. Nasz największy rekwizyt do tej pory to dwumetrowy pluszowy wieloryb, a najmniejszy – 4-centymetrowy wróbelek Firlik.


Jakie umiejętności zdobywają dzieci na spotkaniach z „Magicznym dywanem?”

 

D.P: W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata, rozwijają wyobraźnię, usprawniają motorykę małą i dużą, uczą się obserwować otoczenie, wypatrywać, rozwijają zmysły, nabywają większej pewności siebie i rozbudzają ciekawość świata. Na zajęciach podejmujemy różne aktywności, m.in. zabawy ruchowe czy prace plastyczne, dzięki którym dzieci rozwijają zdolności manualne oraz poczucie estetyki.


Jakie profity z zajęć z dziećmi wynoszą Pani zdaniem rodzice?

 

D.P: Dla rodziców zajęcia są okazją do aktywnego, wartościowego spędzenia czasu z dziećmi przez zabawę i budowania więzi. Rodzice mogą obserwować rozwój dziecka oraz zobaczyć, jak funkcjonuje w nowym otoczeniu, pośród innych dzieci. Zajęcia są również źródłem inspiracji do codziennej zabawy rozwojowej z dziećmi.

 

Z Panią Dorotą Piwowarczyk rozmawiała Agnieszka Damieszko-Charnock

 

Zobaczcie galerię zdjęć z "Magicznego dywanu"

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić,... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Większość współczesnych rodziców zdaje sobie sprawę, że język obcy jest narzędziem, bez którego ciężko wyobrazić sobie przyszłość ich dzieci. Rozważają tylko kiedy rozpocząć naukę, no i przede wszystkim: gdzie?... więcej »
Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Mleka w Grajewie

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Mleka w Grajewie

Po wakacyjnej przerwie, 7 września Krówka Matylda spotkała się z najmłodszymi mieszkańcami Grajewa i okolic w ramach ogólnoeuropejskiego projektu Europejskie Dni Dziedzictwa. więcej »
Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Piękna, animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. więcej »
EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS to magazyn dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, który w przystępny i nietuzinkowy sposób rozwija kompetencje językowe najmłodszych. więcej »
Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Pora na dawkę śmiechu z nowymi boomerangowymi bohaterami. Poznajcie Migthy Mike?a! Największym marzeniem tego malucha jest siedzieć w wygodnym fotelu i rozkoszować się ciszą przy lekturze porannej gazety. więcej »
Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Dzisiejsze dzieci, niestety od najmłodszych lat, są przebodźcowane. Tablet, telefon, krzykliwe kreskówki są ich codziennością. My dorośli coraz chętniej sięgamy po filozofię slow w jedzeniu, życiu, podróżach - pomóżmy zatem także dzieciom wprowadzić ją do ich życia! więcej »
Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się między 8. a 13. rokiem życia. To czas, kiedy dojrzewają jajeczka i dochodzi do ich uwolnienia. Rozpoczyna się produkcja estrogenu, który sprawia, że ciało Twojej córki się zmienia. Po to, żeby w przyszłości mogła zostać matką. Jakie zmiany będzie przechodziła Twoja córka? Jak rozmawiać o dojrzewaniu, o czym mówić swojej nastolatce i w jaki sposób? więcej »
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. MFF Kino Dzieci to nie tylko filmy. Sprawdźcie najważniejsze wydarzenia nadchodzącego festiwalu! więcej »
Jak zamówić kuriera?

Jak zamówić kuriera?

Obecnie zakupy przez internet to codzienność - każdy na pewno otrzymał kiedyś przesyłkę kurierską. Zamówienie kuriera jest równie proste. Całość zajmie co najwyżej parę minut. Przejdź zatem z nami proces zamawiania krok po kroku. więcej »
Przegląd fotelików RWF

Przegląd fotelików RWF

Mity dotyczące wożenia maluchów tyłem do kierunku jazdy ciągle funkcjonują. Foteliki typu RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy wciąż jednak zwyciężają w testach bezpieczeństwa. Jakie foteliki tego typu proponują nam światowi producenci? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Dzieci Recenzują

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019