Poznań

“Szwecja czyta, Polska czyta” - spotkanie w CK ZAMEK

“Szwecja czyta, Polska czyta” - spotkanie w CK ZAMEK

Jak wygląda czytelnictwo w naszym kraju? Czy w porównaniu do innych krajów często sięgamy po książki i możemy być z siebie dumni? Czy raczej na tle innych państw wypadamy blado i powinniśmy się raczej wstydzić? Na te pytania odpowiedź poznali uczestnicy spotkania “Zamek z książek”.

 

Puntem wyjściowym do dyskusji była książka “Szwecja czyta, Polska czyta” będąca zbiorem wywiadów z ludźmi kultury. Do dyskusji zaproszono więc autorki książki panią Katarzynę Tubylewicz oraz Agatę Diduszko-Zyglewską, a także dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury Bogusławę Sochańską.

 

Jak wygląda czytelnictwo w krajach skandynawskich w porównaniu do Polski? Otóż okazuje się, że media tam przede wszystkim silnie promują kulturę czytania i to procentuje. Istnieje także wiele rubryk poświęconych recenzjom w tabloidach, jak i również specjalne programy o kulturze w telewizji. Takie działanie jak widać przynosi pożądamy skutek, bo jak się okazje Szwedzi czytają nawet 20 minut dziennie! Dla porównania wyniki czytelnictwa w Polsce na tle państw Europy Północnej są bardzo niskie. Statystyki mówią, że aż 70% tamtejszej społeczności kupiło 3-9 książek w ciągu roku, zaś w Polsce w ubiegłym roku żadnej książki nie kupiła ponad połowa z nas!

 

 

Na spotkaniu padło też wiele zaskakujących faktów, które zaskoczyły zgromadzoną publiczność swoją innowacyjnością. Okazuje się bowiem, że w obywatele Danii do biblioteki mogą przyjść o każdej porze i wypożyczyć książkę nie posługując się kartą, ale swoim dokumentem tożsamości, a to niewątpliwie spore ułatwienie. Ponadto wspomniano także o nowatorskim projekcie, którego założeniem jest pomoc dzieciom w odrabianiu lekcji …właśnie w bibliotece! Ma to na celu zaznajomienie dzieci z tym miejscem i zachęcenie ich do czytania, a pomocą służą wolontariusze. Równie świetnym pomysłem na to, aby przekonać dzieci oraz młodzież do sięgnięcia po książkę jest także idea czytelnictwa w klubach sportowych.

 

Jak widać więc kraje skandynawskie mają wiele pomysłów na to, jak zachęcić swoje społeczeństwo do czytania. Czy podobnie będzie w Polsce? Pozostaje nam mieć na to wielką nadzieję i mocno trzymać kciuki! W końcu najważniejsza jest tu edukacja dzieci i pokazywanie im dobrych wzorców.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć