Noc Kupały to święto ognia, wody, słońca, księżyca, ale także miłości. Noc Świętojańska natomiast zwana także Wigilią św. Jana to szereg obrzędów związanych z letnim przesileniem Słońca. Obie te okazje stały się inspiracją do twórczych warsztatów, które odbyły się w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu.
Cykl “Razem w Muzeum” skierowany jest do całych rodzin. Dzieciom w zajęciach mogą więc towarzyszyć nie tylko rodzice, ale także dziadkowie czy wujkowie i ciocie. Wspólne wykonywanie ozdób nie tylko jednoczy, ale także uczy współpracy i rozbudza kreatywność odkrywając fascynujący świat sztuki. Tematem ostatnich warsztatów były “Cudawianki”.
Posiłkując się symboliką tych wyjątkowych w roku i jedynych w swoim rodzaju nocy pomysły na kreatywne zajęcia dla dzieci można mnożyć. Noc Kupały, zwana także Sobótką to święto wywodzące się z wierzeń słowiańskich i obchodzone 21-22 czerwca. Wigilia Jana Chrzciciela przypada zaś na 23 czerwca. Oba święta łączy jednak wspólny mianownik - rzucanie wianków na wodę i to właśnie ten wyjątkowy zwyczaj posłużył jako inspiracja do stworzenia warsztatów odnoszących się do natury. Według tradycji bowiem właśnie w Noc Kupały dziewczęta puszczały na wodzie wianki z zapalonymi świecami, które wyłowione przez kawalera oznaczały rychłe zamążpójście. W przypadku Nocy Świętojańskiej zaś kwiaty ogrodowe oraz zioła święcono, stąd inna nazwa “wieczór ziół”.
Dlatego na specjalnie przygotowanych stołach do dyspozycji dzieci były kwiaty, liście i byliny, które można było użyć do stworzenia wianków. Jak się można było spodziewać takie zadanie pokochały przybyłe na warsztaty dziewczynki, które ochoczo przystąpiły do działania. Wtórowały im oczywiście pełne pasji i zaangażowania mamy, których zmysł plastyczny pomógł ich pociechom wspólnymi siłami wyczarować przepiękne kwiatowe kompozycje, które później znalazły się na głowach ich córeczek. Dla chłopców zaś przygotowano kawałki kory, listki i patyczki, dzięki którym uczestnicy wraz z tatusiami mogli w mgnieniu oka złożyć bajkowe łódeczki.
Na koniec warsztatów uczestnicy puścili wianki i łódeczki do wody i długo obserwowali jak ich “cudawianki” płyną w nieznane wraz z nurtem rzeki. Taka magiczna chwila na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, a sama symbolika tego niezwykłego święta niewątpliwie była dla nich cenną lekcją tych jakże pięknych tradycji.
Gratulujemy pomysłu i czekamy na kolejne fascynujące przygody podczas kreatywnych warsztatów "Razem w Muzeum"!