Poznań

Dni św. Patryka w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Dni św. Patryka w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Kultura irlandzka fascynuje od zawsze. Tamtejsza muzyka ludowa, historia Celów i wiele znanych i pełnych niezwykłości mitów zdecydowanie zachęcają do zgłębienia tajników i poznania tradycji Irlandii. Dzień jej patrona hucznie celebrowany w tym pięknym kraju jest więc doskonałą okazją do poznania tej Zielonej Wyspy nieco bliżej i... na szereg różnych sposobów.

 

Dzień św. Patryka to irlandzkie święto narodowe obchodzone 17 marca. Festyny, pochody oraz symbolicznie wypijany „dzban Patryka”, czyli szklanka whiskey już na stałe wpisały się w kulturę celebrowania tej wyjątkowej okazji przez tamtejszych mieszkańców. Kiedy w tym czasie dane Wam kiedyś będzie odwiedzić ten niesamowity kraj koniecznie weźcie ze sobą zielone ubrania nawiązujące kolorystyką do kolejnego symbolu Zielonej Wyspy- koniczyny. O takim akcencie nie zapomnieli także przybywający na celebrację tego wyjątkowego dnia goście Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

 

 

 

W weekend poprzedzający obchody patrona Irlandii organizatorzy zadbali o to, aby atrakcji nie zabrakło. W programie znalazło się więc coś dla dorosłych jak np. wykłady „Legenda Zielonej Wyspy” czy „Celtowie lud Europy”, ale także i dla dzieci.

 

Co do tych drugich przygotowano specjalne warsztaty rysowania staroirlandzkich wzorów, zaś Fundacja Kultury Irlandzkiej postarała się o to, aby przybliżyć dzieciom tej kraj i opowiedzieć im kilka znanych mitów np. w dzbanie elfa czy Olbrzymie o imieniu Fin. Taki mistyczny akcent zdecydowanie przypadł maluchom do gustu i z uwagą oraz nieskrywanym zaciekawieniem słuchały opowiadanych historii z zapartym tchem.

 

 

 

Podczas całego dnia na dziedzińcu można było także poznać celtyckie wróżby i wierzenia, a także podziwiać występ harfisty Michała Zatora. Do tego nie zabrakło także tańców irlandzkich – także pod postacią warsztatów.

 

 

 

 

A na deser? Oczywiście występ zespołu z Irlandii. Skoczne dźwięki porwały maluchy do tańca, a charyzma muzyków urzekła chyba wszystkich zgromadzonych, którzy ciekawi finału wiernie doczekali końca tego cudownego dnia.

 

                                                                  Agnieszka Damieszko-Charnock
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć