Poznań

Sito Sztuki – warsztaty „Zimowe wojaże”

Sito Sztuki – warsztaty „Zimowe wojaże”

Jak sprawić, aby dziecko zaczęło swoją przygodę ze sztuką już od najmłodszych lat? Najlepiej teorię zastąpić praktyką i zabrać je do miejsca, w którym będzie mogło obcować z nią na wiele różnych sposobów. Takim miejscem jest Muzeum Narodowe w Poznaniu, które prowadzi kreatywne warsztaty dla dzieci.

 

 

To właśnie tam maluchy mogą uczestniczyć w sobotnich zajęciach zatytułowanych „Sito Sztuki”. Tematem jednego z ostatnich spotkań były „Zimowe wojaże”. I choć za oknem tego dnia nie było widać białego puchu dzięki paniom prowadzącym dzieciaki mogły poczuć mroźne klimaty... właśnie dzięki sztuce!

 

Warsztaty rozpoczęła część plastyczna, która zaskoczyła przybyłe maluchy... formą! Otóż dzieci nie miały zadanego gotowego tematu do wykonania pracy. Zamiast tego musiały uruchomić swoje pokłady wyobraźni i skoncentrować uwagę. Panie prowadzące bowiem szczegółowo opisały pewien obraz, który maluchy miały jak najwierniej odtworzyć na swoich kartkach papieru. To dopiero było wyzwanie!

 

 

 

W czasie tego twórczego procesu tworzenia oczywiście kibicowali im rodzice podsuwając cenne wskazówki i służąc radą lub podpowiedzią. Jak można się było spodziewać każda z powstałych prac była zupełnie inna, ale wszystkie interpretacje ów dzieła wyjątkowe. Po raz kolejny mogliśmy więc przekonać się, że wyobraźnia dzieci nie zna granic!

 

Kolejnym krokiem była część edukacyjna. Panie prowadzące pokazały dzieciom prace, które najlepiej odzwierciedlały oryginalny obraz, a następnie poprosiły maluchy, aby spróbowały znaleźć go w galerii muzeum. Co ciekawe dzieło, o którym była mowa znalazły zaskakująco szybko! Spisały się więc na piątkę z plusem!


Na koniec dzieci omówiły obraz przedstawiający zimowy krajobraz, a następnie wyczarowały swoje wariacje na temat tej pory roku. Pozwoliło im to także poznać bliżej technikę malowania przy pomocy farb wodnych.

 

Ku ich zdziwieniu okazało się, że kropki i linie wykonane przy ich użyciu mogą na papierze zwiększać swoją objętość, a konsystencja farby świetnie nadaje się do mieszania kolorów! Tym sposobem powstały piękne zimowe pejzaże, które swoją ferią barw pomogły choć na chwilę zapomnieć o szaro-burej aurze, które tego dnia panowała na zewnątrz.

 

 

 

Taka weekendowa przygoda edukacyjna w muzeum to świetna propozycja na spędzenie wolnego czasu. Eksperymentowanie ze sztuką buduje inteligencję dzieci, poprawia zdolności manualne, wyzwala kreatywność i uczy wrażliwości. Poznanie całego przekroju technik artystycznych może zaś rozbudzić lub pomóc rozwinąć plastyczne talenty. Kto wie, może właśnie dzięki takim warsztatom rodzice tych pociech pewnego dnia odkryją, że mają w swoim domu małego wielkiego artystę? Tego im życzymy!

 

 

                                                                    Agnieszka Damieszko-Charnock

 

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć