Poznań

Relacja z warsztatów „Maski karnawałowe”

Relacja z warsztatów „Maski karnawałowe”

„Niech żyje bal!” - te słowa znanej piosenki są zapewne na ustach wszystkich, którzy w czasie karnawału oddają się szaleństwom na parkiecie. Beztroska zabawa jednak należy się także dzieciom. Dlatego z myślą o nich w tym wyjątkowym czasie organizowane są przedszkolne i szkolne bale. W duchu karnawału utrzymane były także niedawne warsztaty w Składzie Kulturalnym, na które zawitały ciekawe kreatywnych animacji maluchy... wraz ze swoimi rodzicami!

 

Tematem przewodnim były maski karnawałowe. Warsztaty rozpoczęła więc rozmowa z maluchami na temat najpiękniejszych balów, na których były oraz kostiumów jakie w tym czasie na sobie miały. Dzieciaki bardzo chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami szczegółowo opisując swoje stroje i przeżycia. Takie wprowadzenie pozwoliło „przełamać pierwsze lody” i nieco ośmielić przybyłe na zajęcia brzdące. Rozwiązanie to ma także inną zaletę - nie tylko pozwala maluchom się nieco otworzyć, ale także sprzyja ich integracji z innymi uczestnikami już od samego początku trwania warsztatów. Strzał w dziesiątkę! W kolejnym etapie zajęć prowadząca rozpoczęła czytanie książki nawiązującej do tematu balów, a dzieciaki podczas słuchania mogły pokolorować wydrukowane obrazki masek karnawałowych.

 

Po takiej twórczej rozgrzewce można było pokusić się o nieco trudniejsze zadanie. Dzieciom zostały rozdane obrazki z samymi konturami twarzy, a one miały namalować na nich oczy, nos, usta i innych elementy dekoracyjne. Mali uczestnicy warsztatów mieli więc nieco większe pole do popisu, a ich wyobraźnia zaskoczyła nie tylko panią prowadzącą, ale także ich rodziców!

 

 

Sporo zabawy dostarczyła dzieciom również zabawa z balonami i jednocześnie... nauka praw fizyki! Pani prowadząca pokazała maluchom, że balon potarty o ubranko ma zdolność przyciągania małych kawałków papieru. Dzieciaki były zafascynowane tym faktem i bardzo entuzjastycznie reagowały na ten „magiczny trik”. A zabawy przy tym było co nie miara!

 

Ostatnim elementem warsztatów było stworzenie prawdziwej maski karnawałowej. Maluchy dostały wycięte z papieru szablony oraz różne materiały plastyczne potrzebne do ich dekoracji. Miały więc do dyspozycji bibułki, różnokolorowe pisaki i skrawki materiału. To przy ich użyciu stworzyły bardzo oryginalne maski, które mogły zabrać ze sobą do domu, by pochwalić się nimi bliskim.

 

Kreatywne warsztaty plastyczne z nutką literatury to zdecydowanie godna propozycja dla dzieci na liście miejsc wartych polecenia. Iście „szampańska zabawa” w ten karnawałowy sobotni poranek z pewnością dostarczyła im sporą dawkę pozytywnej energii i pomysłów na wyczarowanie kolejnych „małych dzieł sztuki”... ale już w domowych pieleszach. I o to właśnie chodzi! O zaszczepienie w dzieciach kreatywności, pobudzenie wyobraźni i wyzwolenie talentów!

 

 

                                                               Agnieszka Damieszko-Charnock

 

 

1/13
1/13
2/13
2/13
3/13
3/13
4/13
4/13
5/13
5/13
6/13
6/13
7/13
7/13
8/13
8/13
9/13
9/13
10/13
10/13
11/13
11/13
12/13
12/13
13/13
13/13

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć