Poznań

Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taeuber-Arp

Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taeuber-Arp

Wejdź z nami w nowy wymiar sztuk plastycznych!

 

Twórczość Sophie Taeuber-Arp uznaje się za modelowe odzwierciedlenie abstrakcyjno-geometrycznych koncepcji, jakie rozwinęły się w pierwszej połowie XX wieku w różnych krajach, także w Polsce. Wystawa w CK ZAMEK zaprezentuje dorobek Sophie Taeuber-Arp z okresu: od końca lat 20. XX wieku do przedwczesnej, tragicznej śmierci artystki w styczniu 1943 roku. W tych bowiem latach Sophie Taeuber-Arp wypracowała swój charakterystyczny, unikalny styl i zbudowała świadomość siebie jako wolnej, nieograniczonej konwencjami twórczyni.

 

 

Sophie Taeuber-Arp znalazła się w gronie artystów nowoczesnych z kręgu abstrakcji i konstruktywizmu, takich jak: Hans Arp, Alexander Calder, Joan Miró czy Katarzyna Kobro. Wszyscy oni złożyli swoje podpisy pod „Manifestem dymensjonistycznym" – jednym z najważniejszych tekstów programowych awangardy w historii sztuk wizualnych.

 

Wkład Sophie Taeuber-Arp w rozwój nurtu abstrakcyjnego i geometrycznego oraz znaczenie jej dorobku były przez wiele lat niedostrzegane i niedoceniane. Jednak późniejsze badania i ocena jej dzieł przyznały artystce ważne miejsce w historii sztuki XX wieku.

 

W Sali Wystaw będą również dostępne informacje w języku niemieckim i ukraińskim.

 

 

 

Więcej informacji tutaj

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć