Poznań

Sito Sztuki w Muzeum Narodowym

Sito Sztuki w Muzeum Narodowym

Matka natura zachwyca i inspiruje. Jej dary to prawdziwe skarby. Czy można je wykorzystać, aby zrobić coś z niczego? Przekonały się o tym dzieci podczas kreatywnych warsztatów w Muzeum Narodowym.

 

Zajęcia rozpoczęła rozmowa o kamieniach. Dzieci zasiadając w kręgu miały wybrać sobie swój ulubiony i powiedzieć dlaczego na akurat taki się zdecydowały. Okazało się, że część z okazów miała kształt zwierzątek czy innych ciekawych przedmiotów. To właśnie z nich maluchy ułożyły na środku sali ciekawą budowlę stworzoną własnymi siłami i według własnego pomysłu. Uczestnicy warsztatów mogli także dowiedzieć się ciekawych faktów na temat kamieni i skał, np. jak tworzą się jaskinie czy czym jest Maczuga Herkulesa.

 

 

Kolejnym etapem spotkania, jak zwykle bardzo pasjonującym dla maluchów była wycieczka po muzeum. To właśnie tam dzieci mogły zobaczyć jak piękne dzieła mogły powstać ze skał. Odkryły także, że wiele z nich jest pełne kontrastów. Na deser została część praktyczna warsztatów, czyli zajęcia plastyczne. Tym razem zanim dzieci zawitały do pracowni zostały poproszone o założenie na oczy masek. Dlaczego? Aby odkryć kształty i struktury jedynie przy pomocy dotyku. W pudełkach umieszczono rozmaite materiały np. sznurki, metalowe  śrubki, piórka, watę, a zadaniem maluchów było zanurzenie w nich swych rączek i zgadnięcie z jakim materiałem mają do czynienia. Ale to jeszcze nie koniec niespodzianek! Prowadzące rozdały dzieciom losy w postaci przymiotników (np. miękkie i duże, twarde i małe, włochate i grube) i to właśnie na ich podstawie maluchy mieli stworzyć swoje małe dzieła sztuki z dostępnych materiałów. Jak można  się domyślić powstały z tego iście wyjątkowe dzieła, bo pomysłów dzieciom jak zwykle nie brakowało i twórczo podeszły do tematu. Reakcje rodziców na finalny efekt ich starań zaś mówił sam za siebie – duma rozpierała ich wszystkich.


Sito Sztuki to bardzo lubiany przez poznaniaków cykl zajęć z Muzeum Narodowym. Wędrówka po galerii połączona inicjuje kontakt maluchów ze sztuką i stymuluje ich rozmowy. Natomiast warsztaty nawiązujące do tematu zajęć odbywające się w pracowni są doskonałą okazją do puszczenia wodzy fantazji i stworzenia swojej wizji dzieła. Takie twórcze spotkanie jest więc świetnym pomysłem na to jak zaznajomić dziecko ze sztuką już od najmłodszych lat i sprawić, że polubi wizyty w muzeum.

 

Na kolejne spotkanie z cyklu Sito Sztuki trzeba będzie poczekać aż do września. Tymczasem w Muzeum Narodowym warto wybrać się na cykl „Wakacje w Muzeum”!

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć