Warszawa

Professor Why: Chemia

Gra Professor Why stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy chemicznej. Technologia Rozszerzonej Rzeczywistości (Augmented Reality) łączy świat cyfrowy z obrazem rzeczywistym i sprawia, że każdy grający może poczuć się jak prawdziwy naukowiec.

 

Do gry potrzebujemy komputera i kamery internetowej. Zbieramy punkty, by wypełnić misję, rywalizujemy i dobrze się bawimy. 

 

Chemia to nauka ściśle fajna - przekonaj się sam!

 

Grę Professor Why stworzono z myślą o młodzieży w wieku szkolnym i gimnazjalnym (10 – 15 lat), choć młodsze dzieci, umiejące czytać ze zrozumieniem, również będą się przy niej doskonale bawić. Doświadczenia wykonywane w trakcie gry oparte są na programie chemii dla gimnazjum, a przewodnik i nauczyciel - Professor Why, tłumaczy zawiłe reakcje i definicje w prosty i przyjazny sposób.

 

Program może być również wsparciem dla pedagogów w dotarciu do uczniów ze skomplikowanymi treściami, zainteresowaniu przedmiotem i wyjaśnieniu w zrozumiały sposób trudnych zagadnień chemicznych.

 

 

Gra zawiera materiał:

1. Kwasy i zasady
Zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie identyfikacji reakcji roztworu wodnego za pomocą klasycznych wskaźników chemicznych.

 

2. Wybuchowe doświadczenia
Spektakularne eksperymenty, które rozwiną pasję do chemii. Rozszerzona Rzeczywistość umożliwia uczniom wykonywanie eksperymentów w intuicyjny i bezpieczny sposób.

 

3. Kolorowa chemia
Eksperymenty, które pokazują różnorodne kolory związków chemicznych.

 

4. Świat planet gazowych
Eksperymenty, które zaznajomią uczniów z pojęciami gazów, ich formowaniem, używaniem i właściwościami.

 

5. Techniki laboratoryjne
Wprowadzenie do podstawowych czynności, które młody chemik powinien znać. W szczególności: elektrochemia, sublimacja i rozdzielanie mieszanin.

 

6. Świat substancji
Klasyczne reakcje syntezy i analizy związków chemicznych oraz eksperymenty, które ukazują ich właściwości.

 

7. Chemia organiczna
Eksperymenty prezentujące chemię organiczną w spektakularny sposób.

 

 

[WYMAGANIA SPRZĘTOWE]
System operacyjny Windows XP SP2 lub nowszy, Mac OSX 10.5 lub nowszy, procesor 2 GHz Dual Core (Intel Core 2 Duo lub lepszy, AMD Athlon X2 lub lepszy),  pamięć RAM 5GB, karta graficzna nVidia GeForce 8600 512 MB lub lepszy, AMD HD2600 XT lub lepsza, dysk twardy 10GB wolnego miejsca, kamera internetowa (tryb rozszerzonej rzeczywistości) lub mysz komputerowa (tryb standardowy). 

 


 

 

Recenzje

 

 

„Założyciele CTAdventure, Marek Trojanowicz i Mateusz Marmołowski gdy w 2013 roku zakładali firmę, postawili sobie za cel zrewolucjonizowanie podejścia do edukacji. Tak stworzyli swój pierwszy produkt – grę edukacyjną Professor Why™, której sprzedaż ruszyła  z początkiem maja. Ich inicjatywa została doceniona na tegorocznej konferencji infoShare w Gdańsku, a gra zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Startup Contest oraz nagrodę publiczności.”

 

„Professor Why – chemia” to gra przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Jej głównym celem jest przeprowadzenie doświadczeń bez posiadania sprzętów laboratoryjnych. Gra jest podzielona na tryb rozszerzonej rzeczywistości i na tryb standardowy. Pierwszy z nich pozwala łączyć świat rzeczywisty z cyfrowym poprzez tak zwane „edu-karty” i kamerkę internetową. Karty zawierają znaczniki, które są przetwarzane przez komputer, dzięki czemu na ekranie widzimy wirtualne zlewki, probówki i inne chemiczne akcesoria. Jest to wyjątkowa opcja, która pozwala na przeprowadzenie różnorodnych doświadczeń – nawet tych zbyt niebezpiecznych, by można było je zaprezentować w rzeczywistości. Natomiast tryb standardowy, który nie wymaga korzystania z kamery internetowej, polega na poruszaniu elementów na ekranie za pomocą myszki.

 

Gdy rozpoczynamy grę, na ekranie ukazuje nam się tytułowy Professor Why. Przeprowadzany przez niego eksperyment nie idzie zgodnie z planem, przez co jego wehikuł czasu zostaje zniszczony. Proponuje nam, byśmy zostali jego asystentem i pomogli w odbudowaniu wehikułu czasu. W każdym z doświadczeń kieruje nas Professor Why, który nadzoruje nasze zadania, udziela wskazówek oraz zwraca uwagę zarówno na błędy, jak i na poprawność w wykonywaniu zadań. Naszym zadaniem jest przeprowadzanie licznych doświadczeń, dzięki którym otrzymujemy kolejne części wehikułu czasu.

 

Grafika gry jest na wysokim poziomie. Wszystko jest czytelne i jasne, a sama konstrukcja menu bardzo oryginalna. Wszystko porusza się sprawnie, a pomysły na wejście Professora Why do każdego z doświadczeń są bardzo ciekawe i niepowtarzalne. Jedynym minusem grafiki jest to, że gdy korzystamy z kamery zainstalowanej w laptopie, to ekran musi być nachylony, przez co gorzej widzimy grafikę, a „edu-karty” nie są zawsze czytane przez program, co wydłuża czas gry. Dlatego też, aby móc w pełni korzystać z możliwości oferowanych przez grę Professor Why, należy korzystać z zewnętrznej kamery internetowej.
Głównym bohaterem gry jest Professor Why, który w każdym z doświadczeń zwraca się do nas osobiście (co jest moim zdaniem bardzo ciekawe). Bardzo dobrym pomysłem było to, by tekst mówiony przez Professora Why był wyświetlany także na ekranie. Gdy popełnimy błąd, Profesor zwraca nam uwagę, a za udzielenie poprawnej odpowiedzi zostajemy nagrodzeni statuetką.

 

Gra jest ciekawa, a zadania i doświadczenia są tłumaczona naprawdę dobrze. Autorzy zadbali o każdy jej aspekt, dzięki czemu poziom wykonania jest godny podziwu. Przeznaczenie gry jest bardzo dobre i moim zdaniem ułatwi pracę zarówno w szkołach, jak i w domowym zaciszu. Gra „Professor Why - Chemia” pozwala uczniom zaprzyjaźnić się z tą dziedziną nauki, przez co skomplikowane zagadnienia stają się jasne i łatwe do zapamiętania. Okazuje się, że chemiczne wzory wcale nie są tak trudne, a własnoręczne przeprowadzanie doświadczeń sprawia naprawdę ogromną frajdę, która przenosi się na szkolne oceny!

 

Ogólną oceną, jaką stawiam grze, jest 8/10 punktów. Polecam ją bardzo serdecznie – zarówno uczniom gimnazjum, jak i podstawówki. Zachęcam do gry i uczenia się chemii z Professoren Why.

 

Dziękuje
~ Aleksandra Kozieł

 

 

 

 

 

Komentarze

kupiłam tą grę mojemu dziecku i jest niezwykle zaoferowany w to, aby wykonać poprawnie dany eksperyment. Ostatnio była kolejna aktualizacja gry, która powiększyła liczbę eksperymentów do 50. Serdecznie polecam :)

dodany: 2014-10-10 11:57:31, przez: Iwona

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Filmy, muzyka i gry

Warto zobaczyć