Warszawa

Mity greckie cz1 - Dziecięcy raj

Dziecięcy raj to pierwszy z serii sześciu mitów greckich wchodzących w skład książki Opowieści z zaczarowanego lasu.

 

Mity te zostały napisane specjalnie dla dzieci w niezwykle sugestywny, a zarazem prosty sposób i świetnie przetłumaczone przez Krystynę Tarnowską i Andrzeja Konarka. Bez wahania można je czytać już pięcioletniemu dziecku. Tym razem oprócz wersji dźwiękowej proponujemy również tradycyjną – drukowaną wersję książki. Każdy z mitów wydany będzie w formie albumu, zawierającego książkę z treścią mitu oraz płytę CD z jego wersją audio, we wspólnej obwolucie.

Interpretacja aktorska Krzysztofa Tyńca wzbogacona została muzyką nawiązującą do antycznych czasów, skomponowaną i wykonaną przez Macieja Rychłego – twórcę legendy polskiej sceny folkowej – Kwartetu Jorgi, jak również badacza muzyki starożytnej Grecji. Ilustracje wykonał znakomity ilustrator książek dla dzieci - Józef Wilkoń, a opracowaniem graficznym zajęła się Joanna Gwis – autorka projektów graficznych dotychczasowych naszych publikacji.

 

W serii ukażą się następujące mity:

  1. Dziecięcy raj
  2. Głowa Meduzy
  3. Złotodajna moc
  4. Trzy złote jabłka
  5. Cudowny dzban
  6. Chimera

 

 

Autor: Nathaniel Hawthorne
Tytuł: Mity greckie cz1 - Dziecięcy raj
Czyta: Krzysztof Tyniec
Muzyka: Maciej Rychły
Ilustracje: Józef Wilkoń
Projekt graficzny: Joanna Gwis
Wydawnictwo: Akademia Rozwoju Wyobraźni „Buka”
Rok wydania: 2008
Seria: Mity greckie
ISBN: 978-83-922248-3-9
Nośnik: książka + CD
Cena detaliczna: 39,80 zł (0%Vat)

 

Recenzje:

Akademia Wyobraźni Buka jest jedną z oficyn, które zwykle określa się mianem „niszowych”, jej literacki i artystyczny profil nie wiąże się z gustami i przyzwyczajeniami estetycznymi rodziców i bibliotekarzy, lecz wynika z przyjętej koncepcji programowej. Wedle tej koncepcji nie książka ma zniżać się do czytelnika, lecz wymagać, by czytelnik sam do niej dorósł. Wychowawcze i kulturotwórcze konsekwencje takiej postawy są oczywiste.
Buka wydaje znakomite dzieła literackie przeznaczone dla dzieci (Saint-Exupéry, Wawiłow, Kern). Książce, przygotowanej na świetnym poziomie graficznym, towarzyszy zawsze płyta, na której nagrany jest tekst literacki (znakomite wykonania: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Edyta Jungowska, Wiktor Zborowski, Artur Barciś). Sprawą trudną do przecenienia jest fakt, iż recytacji aktorskiej towarzyszy muzyka, specjalnie skomponowana na potrzeby wydawnictwa. Jest to muzyka oryginalna, współczesna i przystępna dla odbiorcy. To ewenement wobec całkowitego wyjałowienia, skarlenia, w końcu zaniku twórczości artystycznej związanej z kulturą muzyczną dzieci.
Nowa propozycja Buki wykracza poza niewielkie przedsięwzięcia wydawnicze. Akademia proponuje przygotowanie Opowieści z zaczarowanego lasu Nathaniela Hawthorne'a, niewznawianego od bez mała 20 lat. Jest to pomysł znakomity, godzien gorącej rekomendacji. Znajomość mitologii jest konieczna dla ukształtowania kulturowej i literackiej świadomości młodego pokolenia, a nikt jak Hawthorne nie przybliża motywów mitologicznych dzieciom. Polskie opracowania są albo zdezaktualizowane (Markowska i Milska), albo zaledwie cząstkowe (np. Grzegorz Kasdepke). Hawthorne przedstawia mitologię grecką w sposób bliski dziecku, rozwija wyobraźnię, porządkuje zdarzenia i postaci, zaciekawia. Wybór tekstu jest więc pod każdym względem trafny. Wydawca zapowiada, że – jak zwykle w przedsięwzięciach Buki – książce towarzyszyć będzie płyta; czytany tekst wzbogaci oryginalna muzyka. Dobór wszystkich współpracowników (m.in. Józef Wilkoń!!!) gwarantuje najwyższy poziom artystyczny.
Dotychczasowe przedsięwzięcia Akademii pozwalają w edycji Hawthorne'a oczekiwać nowego ważnego artystycznie wydarzenia.
Powiązanie książki drukowanej z jej tzw. wersją mówioną jest pomysłem sprawdzonym w wielu krajach europejskich: w czasach kryzysu czytelnictwa pozwala bardziej „opornych” zachęcić do sięgnięcia po książkę, zaś bardziej samodzielnym, dojrzalszym czytelniczo przynosi dodatkowe satysfakcje związane z konfrontacją własnej „lekcji” lektury z głosem aktora interpretującym utwór.
Powyższe względy pozwalają bardzo wysoko ocenić zgłoszoną przez Bukę propozycję. Decydujące w tej wysokiej ocenie są: dobór literackiego, zespół współtwórców (Wilkoń, Tyniec, Rychły), dostosowanie propozycji do potrzeb i możliwości percepcyjnych dziecka.

Dr Grzegorz Leszczyński (Instytut Literatury Polskiej UW)

 

 

 

Mitologia jest częścią intelektualnego ekwipunku, w jaki rodzice i dziadkowie wyposażają nas w dzieciństwie. Jest cywilizacyjną schedą po poprzednikach, niepostrzeżenie zakorzenioną w naszej wyobraźni. Mity i baśnie to wspólny, europejski kod kulturowy – nieustannie odwołujemy się do niego. Mityczne figury mieszkają z nami. Mówimy : „chimeryczny”, „narcystyczny”, „orficki”, „prometejski”... Mówimy - „kompleks Edypa”, „męki Tantala”, „stajnia Augiasza”… Język mitologii jest naszym europejskim esperanto.
Jeżeli ten nieprzerwany łańcuch dziedziczenia kultury ma trwać, jeśli nie chcemy, aby nasze dzieci „ogłuchły” na głosy dochodzące z przeszłości – dajmy im szansę na oswojenie się z kapryśnymi, heroicznymi, próżnymi i bardzo, bardzo ludzkimi bohaterami mitów. „Opowieści z zaczarowanego lasu” Nathaniela Hawthorne’a są piękną i bezpretensjonalną interpretacją mitologii. Wystrzegając się bombastycznego stylu, z dużym poczuciem humoru, autor prowadzi nas przez „zaczarowany las” – sugestywny, tajemniczy, zaludniony przez nimfy, fauny, bogów i herosów. Ten przystępny, przyjazny dzieciom tekst (nie wznawiany w Polsce od lat 20-tu i szczęśliwie „odkopany” przez Bukę!) zyskał nagle parę sprzymierzeńców – oto Jego Ilustratorska Wysokość Józef Wilkoń zgodził się namalować „las zaczarowany”, a Maciej Rychły z kwartetu Jorgi ilustruje go muzycznie. Za sprawą dwóch zdeterminowanych kobiet (Buka) doszło do spotkania trzech niezwykle utalentowanych mężczyzn - amerykański XIX-wieczny romantyk powraca do naszych bibliotek w asyście Wilkonia, ozdobiony muzycznymi obrazami kwartetu Jorgi, które sprawiają, że mitologia przemawia do wszystkich zmysłów. Próżność bogów z Olimpu zostaje zaspokojona.

Joanna Olech

 

 

 

 


 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Filmy, muzyka i gry

Warto zobaczyć