Warszawa

Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów

Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów

oryginalny tytuł filmu: ICE AGE 4: CONTINENTAL DRIFT
polski tytuł filmu: EPOKA LODOWCOWA 4: WĘDRÓWKA KONTYNENTÓW
data premiery: 2012-11-02
reżyser filmu: Steve Martino, Mike Thurmeier
obsada: Animacja


Szaleńczy pościg Scrata za upragnionym żołędziem od zarania dziejów powoduje poważne konsekwencje, na skutek których Ziemia ulega kolejnym przeobrażeniom. Tym razem wywołuje kontynentalny kataklizm, rzucając Mańka, Diego i Sida w wir największej przygody, podczas której Sid łączy się ze swoją dawno nie widzianą zrzędliwą babcią a grupa przyjaciół musi wykiwać całą menażerię morskich piratów, chcących uniemożliwić im powrót do domu.

 

czas trwania: 84 min.
format: 16x9
język: angielski 5.1, polski 5.1, bułgarski 5.1, węgierski 5.1 turecki 5.1
napisy: angielskie, polskie, bułgarskie, węgierskie, tureckie
Materiały dodatkowe: Epoka lodowcowa: Historia do tej pory, Tańce i swawole

 

Recenzje:

 

Po raz czwarty
Epoka lodowcowa ma swoich zwolenników, którzy już od 10 lat śledzą poczynania głównych bohaterów. I tym razem oczywiście jest wiewiórka Scrat i niesforny żołądź, a w związku z tym lawina kłopotów. Z tymi kłopotami zmierzyć mają się nie tylko mamut – Maniek, tygrys – Diego i leniwiec – Sid, ale też babunia (co za charakterek pomimo demencji!) tego ostatniego.
Maniek został wskutek wędrówki kontynentów rozdzielony ze swoimi bliskimi – żoną i córką, Brzoskwinką. Oj, zaczęły się kłopoty dorastania, ale też dzięki rozłące, przezywaniu ekstremalnych doświadczeń, zakochaniu – Brzoskwinka dojrzewa, zauważa i czuje, co i kto jest dla niej najważniejszy. Zresztą dużo tu o relacjach, bliskości, przyjaźni, potrzebie spotkania z drugim człowiekiem, zaufaniu.
Postaci jak zawsze budzą uśmiech i wywołują sympatię. Oczywiście poza czarnymi charakterami, którymi tym razem jest ekipa piracka z kapitanem Flakiem – obrzydliwym małpiszonem jako przywódcą. Są walki, jest próba sił i sprytu, ale dzieci nie odwracają ze strachem głów. Raczej śledzą pomysłowość działań, dają się wciągnąć w akcję, kibicują swoim ulubieńcom. Jest dynamicznie, wartko i bez nudy. Dowcipy są różne – mniej lub bardziej śmieszne, ale nie psują ogólnego wrażenia. Film zainteresuje zarówno małych, jak i dużych. Po raz czwarty warto zobaczyć lubianych filmowych bohaterów.

mama Anna

 

*  *  *

 

W pierwszej części Epoki... poznaliśmy wszystkich bohaterów, którzy zaopiekowali się malutkim niemowlakiem Eskimosów, w drugiej poznaliśmy Elkę – mamucich, która spała w pozycji nietoperza i myślała, że jest oposem. W trzeciej części bohaterowie walczyli z dinozaurami i poznali wojowniczego oposa, a na koniec filmu urodziła się Brzoskwinka. No a teraz czwarta część to walka z piratami, tylko nie z tymi z Karaibów tylko z takimi zwierzęcymi. Wszystkie odcinki są fajne i dobrze się kończą, chociaż w każdym wiewiórka goniąca orzeszki ma jakiegoś pecha.

Bartek, 8 lat

 

*  *  *

 

Rzadko się zdarza, aby kolejna część filmu, i to czwarta, była tak ciekawa i zabawna. Dodatkowo znamienny jest motyw drogi (prawie jak w Odysei) przewijający się jako wędrówka kontynentów. Tym razem Epoka lodowcowa prezentuje zalety życia w stadzie i rodzinie. Chociaż jest to rodzina z wyboru. Pojawiają się nowi bohaterowie: Jeż – wielbiciel mamutów, tygrysica szablozębna, czadowa babcia leniwca i bohaterskie świnki morskie.
Film nawiązuje także do mitologii – pojawiają się piękne syreny, które zmieniają się w… piękne syreny innego rodzaju, a potem jeszcze w… Jest mit o zatopionej Atlantydzie, przedstawiony mocno humorystycznie.
Główną treść przygód bohaterów stanowi walka z piratami (nie z tymi z Karaibów) oraz dążenie do przetrwania gatunku. Dla mnie jednak superbohaterem jest Scrat – wiewiór, który walczy z grzechem obżarstwa.
Film dopracowany a polska adaptacja udana. Głosy bohaterów dobrze współgrają z postaciami i zapewniają zabawę całej rodzinie. Do płyty dołączono książeczkę zawierającą zagadki związane z filmem, co pozwala dziecku na powtórne przeżycie przygód z epoki. Dodatkowo jest to okazja do odświeżenia z dzieckiem wiedzy z geografii mówiącej, że w historii Ziemi okresy lodowcowe występowały kilkukrotnie, a obecnie prawdopodobnie znajdujemy się w okresie przejściowym między jedną epoką lodowcową a drugą. Reasumując, Epoka lodowcowa 4 pośrednio przygotowuje nas na to, że kończy się kalendarz Majów, a (jak mówi moja koleżanka) zaczyna kalendarz Czerwców.

mama MałGocha

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Filmy, muzyka i gry

Warto zobaczyć