Warszawa

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj

Setki lat temu zaczęła się najpiękniejsza opowieść na świecie... W odciętej od świata wiosce w Laponii młody Mikołaj traci w wypadku całą rodzinę. Mieszkańcy wioski postanawiają wspólnie zaopiekować się osieroconym chłopcem. Każda rodzina będzie sprawowała pieczę nad nim przez okres jednego roku. W każde kolejne Boże Narodzenie Mikołaj będzie przenosił się do następnego domu. Żeby okazać wdzięczność, chłopiec postanawia obdarowywać dzieci swoich gospodarzy własnoręcznie wykonanymi zabawkami.

 

Z biegiem czasu prezenty pojawiają się na progach większości domostw, bo prawie wszyscy gościli Mikołaja. Kiedy pewnego razu w wiosce zaczyna brakować jedzenia, mieszkańcy są zmuszeni wysłać Mikołaja na naukę zawodu stolarza do pustelnika o imieniu Lisakki. Pod czujnym okiem srogiego nauczyciela Mikołaj szybko się uczy. Coraz sprawniej wykonuje zabawki i są one coraz piękniejsze. Jednak Lisaki, który nie lubi dzieci, zakazuje Mikołajowi wykonywania prezentów. Świąteczna tradycja wzajemnego obdarowywania się jest zagrożona.

 

POLSKA OBSADA:

Jerzy Stuhr ( dorosły Mikołaj)

Maciej Stuhr ( 13leni Mikołaj)

Anna Dereszowska

Włodzimierz Matuszak

Artur Ponte

Anna Tadeusiak-Kuncewicz

Katarzyna Makuc

Magda Danilewicz

Piotr Bąk

Jan Dołkowski (11lat)

Agata Szcześniak (11lat)

Stanisław Szcześniak (9 lat)

 

Nagrania realizował: Filip Kuncewicz w studiach Audiorepublica oraz Papryka

Reżyseria dubbingu: Janusz Dołkowski i Filip Kuncewicz

 

 

Recenzje:

 

Historia inna niż wszystkie

Historia o Mikołaju inna niż wszystkie. Niewątpliwie mogąca budzić różne emocje u oglądających i przeżywających ją. Również te z gatunku trudniejszych. Na pewno trzeba zetknąć się ze smutkiem, stratą, osamotnieniem. Przynajmniej na początku opowieści. To nie biskup Miry jest tu pierwowzorem postaci niosącej dobro - Mikołaja. To mały chłopczyk z Laponii, dla którego los okazał się srogi i okrutny – stracił rodziców, siostrę, jako sierota tułał się od domu do domu, by znaleźć namiastkę rodzinnego ciepła. Pomimo tak trudnego życia pozostawał wdzięczny swoim opiekunom – na pożegnanie wykonywał dla ich dzieci drewniane zabawki. Swój kunszt stolarski udoskonalił podczas pobytu w kolejnym miejscu zamieszkania, u stolarza – postaci zrzędliwej, wymagającej, która jednak też dostała w filmie szansę na zmianę... Tak powstała, a przynajmniej tak została pokazana, tradycja rozdawania prezentów.


Mama Anna
 

 

Komentarze

Bardzo smutny film,poszliśmy na ten film z dziećmi z klasy drugiej-7-mio, 8-mio latkami.W filmie dużo śmierci, często wieje grozą, dużo smutnych i ponurych scen.Pan w kinie przekonywał mnie, że jest to odpowiedni film dla dzieci w tym wieku, a tymczasem jest to, moim zdaniem film, dla starszych dzieci(od lat 10 lub 11).Film jest tak naprawdę DRAMATEM,niezbyt wartościowym.Chyba,że koniecznie chcemy porozmawiać z dziećmi o wypadkach, byciu sierotą i o śmierci.Część dzieci na filmie płakała,ja płakałam z rozpaczy,że wybrałam ten właśnie film.ZDECYDOWANIE NIE POLECAM!

dodany: 2012-01-01 18:03:51, przez: Anna

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Filmy, muzyka i gry

Warto zobaczyć