Warszawa

Miłek z Czarnego Lasu - Romuald Pawlak

Miłek z Czarnego Lasu - Romuald Pawlak

„Miłek z Czarnego Lasu” to opowieść o Miłku, tajemniczym rudowłosym stworzeniu, które trafia do Czarnego Lasu, dziwnego parku pośrodku wielkiego ludzkiego osiedla.

 

Musi tu sobie ułożyć życie i znaleźć przyjaciół, a to wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Jednak Miłek nie tylko stara się tu zamieszkać, także pomóc pewnej dziewczynce, która jest chora i… ma pewne marzenie. Miłek i jego przyjaciele próbują je spełnić pomimo szeregu przeszkód…

 

czyta: Mariola Łabno-Flaumenhaft
ilustracja na okładkę: Maciej Mazur
premiera: 24 czerwca 2011 r.
format: CD mp3


Książka zdobyła nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w 2008 roku, jury uznało ją najlepszą książką dla dzieci roku 2008. Trafiła również na listę nominacji do Książkowego Pogotowia Ratunkowego.

 

 

Romuald Pawlak – urodzony w Sosnowcu, obecnie Rydułtowy.
Autor wielu książek fantastycznych, w tym Innych okrętów, Czarem i smokiem czy Wilczej krwi, smoczego ognia. Za jedno ze swoich opowiadań nominowany do nagrody Zajdla. Pisuje także literaturę dla dzieci, za książkę Miłek z Czarnego Lasu dostał nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za najlepszą książkę dla dzieci roku 2008, a jego następna powieść dla młodzieży, Czapka Holmesa, została nominowana do nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, a następnie do nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Ostatnio popełnił powieść historyczną Cabezano. Król karłów, dziejącą się w XVI wieku oraz - co zaskoczyło także jego samego - książkę obyczajową, Póki pies nas nie rozłączy. Prywatnie właściciel pewnego szalonego psa, lekko niezdrowego poczucia humoru, wielbiciel historii, marzyciel i kibic NBA.

 

Recenzje:

Opowieść o zwierzętach żyjących w parku wokół którego powstało wielkie ludzkie osiedle, o przyjaźni, o niesieniu pomocy zdobyła w 2008 splendor najlepszej książki dla dzieci. Uważam więc, że specjalnie rekomendować jej nie trzeba. Po prostu wszyscy, którzy lubią słuchać książek w wersji audio ucieszą się z prawie trzech i pół godzinnej uczty literackiej. Na płycie widnieje opis, że przeznaczona jest dla dzieci powyżej 8 roku życia. Uważam, że można o rok obniżyć tę granicę. Moje dzieci w wieku 7 i 9 lat odnalazły sens książki Romualda Pawlak, przeczytanej przez Mariolę Łabno-Flaumenhaft, że nawet małe i słabe zwierzęta zdolne są do niesienia pomocy i wrażliwości na innych, czyli, że każdy człowiek może być altruistą. Ze stron wysłuchanej książki mocno przebija też wezwanie do odwagi posiadania swoich marzeń i wiary w to, że mogą się spełnić. Gorąco polecam. Nasza rodzina słuchała książki w częściach przed zaśnięciem.

mama Małgosia
 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Filmy, muzyka i gry

Warto zobaczyć