Każdy, kto szuka mądrych i pięknych książek, propagujących holistyczne podejście do kwestii zdrowia i ogólnego dobrostanu – prędzej czy później trafi na pozycje wydawnicze związane z Fundacją Małgosi Braunek BĄDŹ. Najnowsza z nich „Bądź od małego. Holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne dzieci”, dzięki Wydawnictwu Sensus właśnie pojawiła się na rynku. Książka w piękny, przystępny, zachęcający i jednocześnie wysmakowany literacko sposób bierze na warsztat wszelkie kluczowe aspekty zdrowia najmłodszych. W tym celu oddaje głos ekspertom i ekspertkom, którzy z dzielą się z czytelnikami bogatą wiedzą i doświadczeniem z dziedziny medycyny, fizjoterapii, psychologii, psychodietetyki tak, jakby zaprosili każdego z czytelników na indywidualną sesję do swego gabinetu. Ich praca, to suma wielu lat doświadczeń, pasji i misji, której przyświeca szerokie spojrzenie na rozwój dzieci.
Dzięki temu eksperckiemu wielogłosowi mamy przeświadczenie, że temat „bycia w pełni” jest należycie zaopiekowany i podany na tacy, jak wykwintne danie, szanując i podkreślając także konieczność rodzicielskiego przyglądania się sobie z czułością i zrozumieniem po to, by świadomie zadbać o własny dobrostan. Bardzo wyraźnie wybrzmiewa tu konieczność przyglądania się sobie z czułością i zrozumieniem, aby odpowiednio kształtować wzajemne relacje na płaszczyźnie dorosły-dziecko. Holistyczne podejście, to nic innego, jak koncepcja akcentująca szeroki kontekst obejmujący kwestie jedności psyche i soma z uwzględnieniem i poszanowaniem indywidualności.
Obszernych kilka rozdziałów książki, to nasza, czytelnicza wędrówka po fundamentach kształtujących zdrowie, tj.: sen, oddech, ruch, jedzenie, emocje, relacje, kontakt z naturą, aktywność fizyczna, podejście do nowych technologii. Suma tematów, podejście pełne profesjonalizmu i pasji z pewnością wpływa na świadomość dążenia do równowagi między wszystkimi elementami „holistycznej układanki” warunkującej jak najlepsze zdrowie dzieci oraz – co istotne – odkrywa sekretne karty wiedzy, którą my, jako rodzice i opiekunowie dzieci możemy zamienić w praktykę i wdrożyć w naszą codzienność. Czy wiecie, jaki oddech jest prawidłowy, a jaki wskazuje na problemy ze zdrowiem? Czy jesteście otwarci, aby podobnie do zasad zbilansowanej diety zadbać każdego dnia o kluczowe aspekty życia będące gwarantem jego jakości? Czy to normalne, że małym dzieciom śnią się koszmary i jak sobie z tym radzić? Jaki wpływ na zdrowie ma oddychanie przez usta i czy można oduczyć dziecko tego nawyku? Co to znaczy zdrowa dieta na różnych etapach życia i jak zachęcić dziecko do poznawania nowych smaków i co to znaczy jeść wszystkimi zmysłami? Jakie elementy życia codziennego warunkują nam dobrą relację z jedzeniem, a jakie ją zaburzają? Co zrobić, aby relacje z rodzic – dziecko nie były wyłącznie emocjonalnym poligonem?
Dla współczesnych, zabieganych, zmęczonych Rodziców pomocną dłoń wyciąga rozdział dotyczący samoregulacji emocji, który obrazuje skuteczne metody radzenia sobie ze stresem które znacznie odbiegają od nie przynoszącego rezultatów mechanizmów tłumienia.
Książka nie daje gotowej recepty na odwieczne pytanie: „jak żyć”, ale z przyjemnością będzie pomagać w lepszym zrozumieniu kluczowych kwestii związanych z prawidłowym rozwojem dzieci od najmłodszych lat. Jesteśmy całością, systemem naczyń połączonych domagających się uwagi i opieki tak, jak mały człowiek potrzebuje ruchu i integracji z innymi. Zaprośmy więc tę wartościową lekturę do swych domowych przestrzeni, niech będzie wspaniałą towarzyszką codzienności.
Agnieszka Bieńczycka