Warszawa

Pies - najlepszym przyjacielem człowieka od lat 

Recenzja książki:

Najlepszy przyjaciel. Historia psio-ludzka

Najlepszy przyjaciel. Historia psio-ludzka

Dorota Kozińska
Katarzyna Urbaniak (Ilustr.)
od 6 do 8 lat

Pies - najlepszym przyjacielem człowieka od lat 

Psy zagościły w naszych domach na dobre i są traktowane jak członkowie rodziny. Co sprawia, że są one nam aż tak bliskie? 

 

Bez względu na warunki życia, psy potrafią niezmiennie okazywać miłość i oddanie. Mogą być przy nas zarówno w chwilach radości, jak i smutku, gotowe ofiarować nam swoje bezwarunkowe wsparcie. Psy są gotowe bronić swoich właścicieli, czuwać przy nich i wspierać jako niezastąpieni towarzysze. Czy jednak my potrafimy odwdzięczyć się im tym samym? Nasz czworonożny kompan ma swoje potrzeby, a jako opiekunowie powinniśmy o nie zadbać. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ ludzie czasem zapominają, że pies to nie zabawka, ozdoba podwórka, ani młodszy braciszek. 

 

 

Zwierzęta mają pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci. Uczą empatii, troski i czułości. Dzięki obecności psa lub kota w bliskim otoczeniu, maluch może nabyć umiejętność rozpoznawania emocji i reagowania na nie. Dzieci, które wychowują się w towarzystwie czworonoga, lepiej radzą sobie ze stresem. Wspólne spacery i zabawy z psem zapewniają dziecku rozrywkę i niezbędną aktywność fizyczną. Jego obecność daje poczucie przynależności, ma wpływ na  większą śmiałość i przełamywanie lęków. Przykłady można by mnożyć… Pies to także wrażliwy terapeuta, bo z pomocą fachowców bierze udział w terapii małych podopiecznych. Czy może być lepsze połączenie niż szczęśliwy pacjent i “wygłaskany” pies?

 

 

Można śmiało rzec, że to także opiekun do zadań specjalnych. Zapewnia bezpieczeństwo osobom niewidomym na ulicy, pełniąc rolę osobistego asystenta, szuka zaginionych, pomaga policji i służbom specjalnym.

 

Historia psio-ludzka liczy tysiące lat. Domysły na temat pochodzenia milusińskich czworonogów trwają od wieków. Naukowcy przodka psa widzieli w wilku, kojocie, a nawet szakalu. Po wielu spekulacjach uznano, że z dziada pradziada pies wywodzi się z rodziny wilków. Ich drogi się rozeszły, ale korzenie sięgają jednej watahy. Do tej pory na całym świecie możemy wyróżnić nawet 350 ras psów. 

 

 

“Najlepszy przyjaciel. Historia psio-ludzka” to wyjątkowa książka, która przenosi czytelników w fascynujący świat niezwykłej przyjaźni między ludźmi a psami. To opowieść, która nie tylko odpowiada na ciekawe pytania o tę relację, ale również przybliża różnorodne aspekty związane z psem jako członkiem naszej rodziny. 

Tłumaczy jak poznać i zrozumieć psa, reagować na jego sposób komunikacji. To ważny temat, bo pomimo tego, że jest on człowiekowi bardzo bliski, budowanie porozumienia i relacji wiąże się nie tylko z miłością, ale też z odpowiedzialnością. 

Jako prawdziwa psiara rozumiem, dlaczego mój ukochany, słodki pies Pedro czasem przybiera postać groźnego wilczura. On nie tylko w głębi serca tęskni za lasem i pielęgnuje wilcze korzenie, ale wyraźnie komunikuje co zaraz zrobi, jak się czuje i czego od nas oczekuje. 

 

Skala wyzwań i wymagań, które wiążą się z posiadaniem psa zostały tu ukazane obrazowo i treściwie. Pies jest przyjacielem, ale też stworzeniem, które potrzebuje opieki. Polecam tę książkę do wspólnego czytania i rozmów, zwłaszcza dla tych, którzy zastanawiają się nad jego posiadaniem. 

 

 

To co stanowi dodatkowy walor publikacji to humorystyczne wzmianki znanych poetów, którzy podkreślali w swoich utworach znaczenie psa w ludzkim życiu. Nie tylko Lampo, który jeździł koleją czy Bailey z “Był sobie pies”, ale także wiele innych psów było bohaterami książek. 

 

Znajdziemy tu krótki słowniczek psich szczeków. Jedno albo dwa szczeknięcia - dzień dobry! Pojedyncze piskliwe szczeknięcie- oznaka psiego zaskoczenia. Autorka daje wskazówki jak zachować się, gdy pies przypomni sobie skąd pochodzi i jakich ma krewnych. Czy to czas na nogi za pas? Nic z tych rzeczy! 

 

 

Opowiada także o legendarnych obowiązkach starożytnych psich przodków. Mieli oni odpowiedzialne zadania. Nie jest to poradnik o opiece nad pupilem, ale książka dla tych, którzy zastanawiają się czy przygarnąć pupila pod swój dach. Czy będą w stanie go zrozumieć? Czy podołają wyzwaniu? A może zyskają przyjaźń na lata?

 

Zachwyty nad książką zakończe krótko: Dawno temu pies wykazał się odwagą - zdecydował się zamieszkać z ludźmi pod jednym dachem. Teraz to my musimy stanąć na wysokości zadania i zapewnić mu godny byt. Ta książka może być w tym bardzo pomocna. 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć