Warszawa

A gdyby tak smacznie przespać całą zimę…?

Recenzja książki:

Żubr chce spać

Żubr chce spać

Oksana Buła
od 3 do 5 lat
PATRONAT
NOWOŚĆ

A gdyby tak smacznie przespać całą zimę…?

Księżyc rozgościł się na stałe, niejedna gwiazdka już na niebie, a Twoje dzieci ani myślą o ciepłej kołderce? Ten problem jest doskonale znany wielu rodzicom. Być może to dlatego, gdy tylko widzimy tytuły książek Oksany Buly, jesteśmy przekonani, że są właśnie dla nas, pasują do naszej rodziny i sprawdzą się doskonale. 

 

 

Na pewno pamiętacie poprzednią wydaną w Polsce książkę autorki - “Miś nie chce spać”. Tym razem Oksana powraca z kolejnym czarującym zaproszeniem do lasu… Do lasu, który szykuje się do snu. Czy zwierzaki znów będą musiały kogoś przekonać do odpoczynku? Jest wręcz odwrotnie! 

 

 

Gdy wiele leśnych zwierząt pogrąża się we śnie, żubr wpada na pomysł, by samemu próbować skorzystać z tej przyjemnej okazji. Zamiast błąkać się po śnieżnych zaspach, postanawia znaleźć przytulne legowisko. Prosi o pomoc Tukoni, bo to one są odpowiedzialne za ukołysanie do zimowego snu mieszkańców lasu. Te wiedzą doskonale, że żubr długo nie pośpi, bo nie leży to w jego naturze, jednak z wyrozumiałością patrzą jak uparciuch zaczyna szukać pustej norki. Czy znajdzie wygodne miejsce i zapadnie w zimowy sen? 

 

 

Historię słowem i obrazem opowiada Oksana Bula, ukraińska autorka i ilustratorka. Jako jedna z nielicznych poznała tajemniczych Tukoni i poprzez kolejne historie pogłębia w nas pragnienie spotkania tych szczególnych istot - nasze wycieczki do lasu nie są takie same.  Zaglądamy za drzewa, przyglądamy się zaroślom, śledzimy ruch liści, bo może gdzieś tam są - zawsze czujni. Chronią las, opiekują się drzewami i roślinami, monitorują zmianę pór roku. Pomagają mu przejść w stan snu zimowego i budzą go wiosną. 

 

 

Sama ich obecność sprawia, że świat nabiera blasku, a w naszych sercach budzi się poczucie wspólnoty. Nastrój podkreślają pełne kolorów ilustracje pozwalające doświadczyć magii lasu i przenoszące nas do krainy bliskości, i wzajemnej serdeczności. To świetny przykład na to jak sztuka i literatura mają realny wpływ na postawy i mogą kształtować nie tylko pozytywne wartości społeczne, takie jak empatia oraz wrażliwość na piękno natury. 

 

 

Niewielki zasób treści sprawia, że książka ta okaże się przyjazna dla początkujących czytelników. Duże litery umieszczone na jasnym tle zdecydowanie ułatwią naukę czytania.

 

 

Oksana po raz kolejny zachwyca. Nic dziwnego, że jej twórczość jest uwielbiana na całym świecie. Książki te przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych, podkreślając uniwersalność przekazu. Można je przeczytać w kilka chwil albo dostrzec świetną okazję, by porozmawiać z dziećmi o zmianach, przynależności i swoim miejscu na ziemi. “Żubr chce spać” to lektura dla całej rodziny, idealna na długie jesienne wieczory…. lub wycieczki do lasu ;) 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Inne recenzje

Pies - najlepszym przyjacielem człowieka od lat 

Najlepszy przyjaciel. Historia psio-ludzka

Recenzje CzasDzieci.pl
Pies - najlepszym przyjacielem człowieka od lat 
Psy zagościły w naszych domach na dobre i są traktowane jak członkowie rodziny. Co sprawia, że są one nam aż tak bliskie?    Bez względu na warunki życia, psy potrafią niezmiennie... czytaj więcej »

Warto zobaczyć