Warszawa

Recenzja książki:

Wrocław na barana. Przewodnik dla dzieci

Wrocław na barana. Przewodnik dla dzieci

Katarzyna Osuch
od 5 do 8 lat
PATRONAT

Aktywne zwiedzanie! Coś, co dzieci lubią najbardziej

Gdybym była dzieckiem, chciałabym żeby moi rodzice kupili mi taki przewodnik. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że korzystanie z tej książki pozwala dziecku na bycie aktywnym członkiem zwiedzania. Czasem przyglądam się podróżującym rodzinom, szeroko otwartym oczom zaciekawionych dorosłych, którzy z przyjemnością dotykają tajemnic ukrytych w otaczającej rzeczywistości oraz znudzonym dzieciom, które nie wiedząc co się dzieje, próbują kreatywnie zorganizować sobie czas, zazwyczaj przy pomocy kamieni i patyków.  Towarzyszy mi wtedy przeważnie taka myśl: a gdyby tak połączyć ze sobą te dwa światy? Czy nie byłoby to wtedy o wiele ciekawszą przygodą dla wszystkich?

 

Katarzyna Osuch, w przewodniku Wrocław na barana. Przewodnik dla dzieci proponuje rodzinom właśnie takie rozwiązanie. W jaki sposób? Sięgając po tę książkę odnajdziecie w niej mnóstwo zadań aktywizujących. Część z nich można wykonać już w domu - jako formę przygotowania do zwiedzania. Ten etap przygotowawczy wyposaża czytelnika w podstawowe informacje, pomaga w orientacji i zrozumieniu kolejnych etapów podróży.

 

Poruszając się po Wrocławiu, z przewodnikiem w ręku, dziecko wraz z rodzicami odnajduje poszczególne miejsca, dowiaduje się o nich, jednocześnie będąc zaproszonym do wykonywania zadań. Takie połączenie pomaga mu nie tylko utrwalać wiadomości ale i również świetnie się bawić.

 

Potrzebujecie przykładów? Kiedy zadaniem jest poszukiwanie wrocławskich krasnali - każdy znaleziony osobnik to zadanie by zamalować czapeczkę w przewodniku. Inny przykład - aby zachęcić dziecko do skorzystania z tarasu widokowego na wieży kościoła, autorka proponuje by policzyło schody wspinając się na szczyt.

 

Zadania oparte są na umiejętnościach spostrzegania, łączenia faktów, porównywania, liczenia, porządkowania, gdybania… Mam poczucie, że to nie koniec tej listy! Dodajmy do tego wszystkiego wyzwania, w których młody człowiek staje się miejskim fotografem oraz dołączony zestaw naklejek do wykorzystania w poleceniach… Przyznacie, że brzmi obiecująco, prawda?

 

Polecam tę książkę dla wszystkich tych, którzy chcieliby poznać Wrocław - zajrzeć w miejsca, które warto zobaczyć będąc w tym mieście. Jednocześnie to propozycja dla tych, którzy nie chcą pozbawiać zwiedzania elementów zabawy, tak bardzo potrzebnej dzieciom.

 

Każdemu kto zdecyduje się na podróżowanie z tym przewodnikiem, towarzyszyć będzie przyjazny Wrocek, stworzony przez Daniela Włodarskiego, którego ilustracje odnajdziecie w książce.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć