Warszawa

Recenzja książki:

Basia i przegrywanie

Basia i przegrywanie

Zofia Stanecka
Marianna Oklejak (Ilustr.)
od 3 do 7 lat
PATRONAT

Czy da się grać bez przegrywania i wygrywania?

Przegrywanie i wygrywanie bywa wyzwaniem. Basia, Dziadkowie oraz kuzynka Lula jadąc na wakacyjny wypoczynek nad jezioro nie spodziewają się wcale, że przyjdzie im się zmierzyć z prawdziwością tego zdania już wkrótce. Parkując samochód nieopodal drewnianego domu każdy z bohaterów zapewne miał w głowie wizję letniej sielanki przepełnionej lekkim wietrzykiem i śpiewem ptaków.

 

Niestety już sam początek wyjazdu nie zapowiada się zbyt optymistycznie. Pierwszy zawód przeżywa Lula, która spodziewając się nieco innych warunków noclegu, obraża się na wszystkich i wszystko dookoła. Całe szczęście, że babcia zna słynne powiedzonko “przez żołądek do serca” i serwuje wszystkim pyszne gofry, które odganiają na chwilę czarne chmury niezadowolenia. Choć Lula na moment się rozpogadza - nie można tego samego powiedzieć o warunkach atmosferycznych. Zaczyna padać. A jak wiadomo podczas deszczu nudzą się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Sytuacje ratuje zabrana z domu torba pełna gier. Lecz i w tym wypadku nie robi się wcale łatwiej.

 

Trudno jest wybrać w którą grę zagrać, trudno jest przyjąć kiedy ktoś wygrywa, trudno się trzyma karty do gry w ręce i wreszcie trudno jest udawać, że to wszystko jest świetną zabawą, kiedy tak naprawdę chce się wygrać i być najlepszym! Niezależnie od wieku, dodajmy.

 

Letni wyjazd zamienia się na chwilę w przestrzeń do refleksji nad wygrywaniem i przegrywaniem oraz emocjami, które towarzyszą podczas rozgrywki. Wspólny czas staje się pretekstem do rozmów i zastanowienia się: o co tak naprawdę chodzi w byciu razem? Czy Basia, Dziadkowie i Lula znajdą odpowiedź?

 

Koniecznie sprawdźcie sami! Książka Zofii Staneckiej kolejny raz pokazuje nam jak wszyscy - niezależnie od wieku - doświadczamy całego spektrum emocji. I jak będąc razem możemy je wspólnie wszystkie przeżywać. W akceptacji i bliskości. 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Inne recenzje

Opowieść wigilijna w malarskiej interpretacji Józefa Wilkonia

Kto obudził niedźwiedzia?

Recenzje CzasDzieci.pl
Opowieść wigilijna w malarskiej interpretacji Józefa Wilkonia
... czytaj więcej »

Warto zobaczyć