Poznawanie świata może być fascynującą przygodą - nie jest to jednak zawsze proces łatwy i przyjemny. Wręcz przeciwnie. Nauka nowej umiejętności, niezależnie od wieku, bywa czasem frustrująca - doświadczając porażki nie trudno się zniechęcić. Emocje te nie są obce bohaterce książki “Adelko, spróbuj jeszcze raz” - zwłaszcza, że nowych umiejętności do zdobycia dziewczynce nie brakuje.
Otaczający świat pełen jest bowiem przeróżnych wyzwań. Fascynująca jest jazda na rowerze i sznurowane buciki, a samodzielne czytanie książek brzmi jak zaproszenie do wspaniałej przygody - jednak to wszystko nie wydarza się bez chociażby odrobiny wysiłku. Adelka dopiero uczy się tej niełatwej prawdy o świecie doświadczając przeróżnych emocji.
Dziewczynka chciałaby czerpać przyjemność płynącą z nowych umiejętności, jednak trud związany z nauką nie zachęca do podejmowania wysiłku. Na wszystko jest czas. Jak pokazuje przykład Adelki, cierpliwość i uważność są czasami na wagę złota, a międzypokoleniowe wsparcie potrafi dodać skrzydeł. Nikt z nas przecież nie umiał wszystkiego od razu. Próba zmagania się bohaterki z własną słabością i niemocą może być dobrym przykładem do motywowania dzieci - “Spróbuj jeszcze raz, jak Adelka, pamiętasz?” A także do sięgania pamięcią do własnych prób i błędów, początkowych niepowodzeń i sukcesów, które mogą być dla dzieci nie tylko wsparciem, ale i doskonałym przykładem, że warto się nie poddawać i próbować - mimo wszystko.