Warszawa

Nie taki znowu zwykły przewodnik, czyli o "Tatrach. Przewodniku dla dużych i małych"!

Recenzja książki:

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Barbara Gawryluk
Adam Pękalski (Ilustr.)
...
od 6 do 12 lat
PATRONAT

Nie taki znowu zwykły przewodnik, czyli o "Tatrach. Przewodniku dla dużych i małych"!

Zazwyczaj przewodniki kojarzą się nam z mało urozmaiconym zarysem ścieżek
do pokonania, miejscami wartymi zobaczenia na szlaku, zabytkami napotkanymi po drodze lub wskazówkami odnośnie danej trasy.

 

Owszem, ta książka również takie informacje posiada, ale są one przedstawione i zilustrowane w tak niebanalny sposób, że to must have dla każdego rodzica wybierającego się z dzieckiem w góry.


 

Faktem, wobec którego nie da się przejść obojętnie jest to, że przewodnik został napisany przez wspaniałą pisarkę – Barbarę Gawryluk (wielokrotnie nagrodzoną za książki dla dzieci) oraz Pawła Skawińskiego – dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnikai ratownika. Z kolei Adam Pękalski postarał się o przepiękne ilustracje, oddające w bardzo realistyczny sposób uroki Tatr. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego

 

 

Skupiając się na konstrukcji owego przewodnika to składa się on z 24 rozdziałów. Na końcu czytelnik może sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz (dzięk takiemu rozwiązaniu rodzice z dzieckiem mogą sprawdzić co udało mi się zapamiętać, a co jeszcze powinni doczytać). Znajdziemy tu rozdziały poświęcone opisom szlaków, dolin, szczytów bądź jaskiń. Dowiemy się co powinniśmy ze sobą zabrać w góry oraz poznamy kilka istotnych informacji o górskiej pogodzie oraz lawinach. Poznamy bliżej świat zwierząt zamieszkujących te tereny, a także  roślinność. Zgłębimy nasza wiedzę o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym oraz sprawdzimy jaka jest zimowa stolica Tatr. Nie brakuje tu także ciekawostek kulturowych o góralach i zimowych atrakcjach. Czytając przewodnik natrafimy na rozdział poświęcony tragediom w Tatrach. Uważam, że to choć trudny dla młodego czytelnika temat, to
z psychologicznego punktu widzenia niesamowicie wartościowy. Służy on jako przestroga i daje możliwość wyciągania rozsądnych wniosków z takich wydarzeń, aby zapobiegać im w przyszłości.

 

 

Bardzo ciekawą koncepcją użytą w przewodniku są komentarze Dyrektora Skawińskiego w każdym z rozdziałów, w końcu któż lepiej niż On zna te tereny.

Z kolei biorąc pod uwagę treść książki to dostarcza ona ogromną dawkę wiedzy geograficznej (prezentacja szlaków), kulturowej (charakterystyka górali, miasta Zakopane), zoologicznej (zilustrowanie zwierząt górskich) i przyrodniczej (opis roślinności). To, co szczególnie zwróciło moją uwagę to fakt, że co kilka stron autorzy przypominają czytelnikom zasady etyki górskiej; jak się nie zachowywać oraz czego nie robić. W dodatku jest to opisane w taki sposób, że młody odbiorca zaznajomi się z obowiązującymi normami, zrozumie, a co więcej, zapamięta, ponieważ to jasne i krótkie informacje.

 

 

Podsumowując, choć ciężko byłoby zabrać ten przewodnik ze sobą na szlak ze względu na spory rozmiar i wagę, to myślę, że planując wycieczkę w góry ze swoją pociechą powinniśmy obowiązkowo sięgnąć po tę pozycję. Mnóstwo ciekawostek, przydatnych informacji, cenne opisy miejsc i zwierząt oraz norm etycznych zawarte w tym przewodniku sprawiają, że czytelnik nie tylko w łatwy i przyjemny sposób może zaznajomić się z planem podróży, ale i przyswoić istotną wiedzę o Tatrach.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć