Warszawa

Recenzja książki:

Mity greckie 9 - Pałac Kirke

Mity greckie 9 - Pałac Kirke

Nathaniel Hawthorne
Józef Wilkoń (Ilustr.)
od 5 do 10 lat
PATRONAT

Recenzja 9. części serii "Mity greckie" - "Pałac Kirke"

Wydawnictwo Buka od lat wydaje książki mówione. Literackie arcydzieła czytają najlepsi aktorzy, do tego oprawa graficzna i oryginalna muzyka, wysublimowana, sugestywna, piękna. W ramach Opowieści z zaczarowanego lasu  Hawthorne'a Buka wydała już m.in. historie Minotaura, złotych jabłek z hesperyjskiego sadu, Meduzy, Chimery... 

 

Najnowsza książka mówiona to Pałac Kirke – urocza gawęda o uratowanych przez Ulissesa żeglarzach, zamienionych w zwierzęta przez złą czarownicę. Czyta Krzysztof Tyniec. Na okładce grafiki Józefa Wilkonia. W tle słów i w antraktach  ciszy wybrzmiewają magiczne frazy duetu Macieja i Mateusza Rychłych, intrygujące niedzisiejszą barwą. Słowo, muzyka i cisza współtworzą niepowtarzalną przestrzeń dźwiękową, rzeźbioną przez głos i inspirowane muzyczną kulturą dalekiej przeszłości brzmienie instrumentów, o których współczesność całkiem zapomniała.

 

Ożywiony w ten sposób mit o Ulissesie i Kirke porywa w epicentrum przygody, skrojonej na miarę potrzeb i oczekiwań  dzisiejszego młodego odbiorcy. Kto nie zna mitologii, nawet nie wie, o czym tak naprawdę pisał Tolkien, co malowali Rembrandt i Malczewski, co wspólnego z osobowością ma pradawna Psyche i dlaczego niektóre kobiety określają siebie po starogrecku: Amazonki. Zaczarowana opowieść, czarująca muzyka, oczarowany słuchacz. ARCYDZIEŁO!

 

Prof. Grzegorz Leszczyński

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć