Warszawa

Recenzja książki:

Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej

Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej

Eliza Piotrowska
od 6 do 10 lat
PATRONAT

Współczesny autorytet oczyma afrykańskiego dziecka

Zastanawialiście się, gdzie współczesne dzieci szukają autorytetów? Oczywiście pierwszym wzorcem jest rodzic, później nauczyciele. Tak, wiem: nieco starsze dziecko w wielu okolicznościach swoje pierwsze autorytety lokuje na szarym końcu listy podziwianych osób. Tym bardziej chyba warto pokazać mu pewien zasób postaw, które obronią się niezależnie od czasów i sytuacji. Raczej trudno takich „niezłomnych” - ale jednocześnie z krwi i kości - bohaterów szukać w grach komputerowych. Ale w książkach już jak najbardziej. Ważne, żeby były dobrze napisane, pozbawione tonu moralizatorskiego. I oczywiście ciekawe. Tak jak "Dokta" Elizy Piotrowskiej (wydawnictwo Święty Wojciech).

 

Tytułowa Dokta to uhonorowana Orderem Uśmiechu Wanda Błeńska, z pochodzenia poznanianka, która około 40 lat swojego życia poświęciła chorym na trąd w Ugandzie. Sama jednak na pewno nie użyłaby słowa „poświęcenie” w odniesieniu do swojej pracy – uznawała ją za swoją indywidualną misję. Jak można poznać, że to, co robimy w życiu jest właśnie tą naszą misją, specjalnym zadaniem do spełnienia w życiu? Robimy to z prawdziwą radością i nie czujemy, abyśmy cokolwiek poświęcali – podpowiada Dokta.


Książka ma formę pamiętnika afrykańskiego chłopca – Mukisy, który przeżywa wielką przygodę, odkrywając i czytając pamiętnik swojej mamy z dzieciństwa. Oczyma ośmioletniej Tatiki obserwujemy Doktę, jej niezwykłe podejście do życia i każdego człowieka, podejście do czasu, przyjaźni, więzi, wspomnień, rodziny… Książka idealnie nadaje się do wspólnego czytania – warto zarezerwować sobie na nią kilka wieczorów. Dla naszej rodziny były to wieczory pełne ciepła, pozytywnego zamyślenia, rozmów na temat dzielenia się z otoczeniem swoją wewnętrzną siłą. Pełne nasyconych kolorów ilustracje, które również wyszły spod ręki Elizy Piotrowskiej, doskonale wprowadzają w barwny afrykański świat.


Książka dostępna także pod postacią audiobooka, w wykonaniu Julii Rybakoweskiej.

 

Aleksandra Struska-Musiał

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć