Warszawa

Recenzja książki:

Matylda. Tajemnica i marzenia

Matylda. Tajemnica i marzenia

Anna Czerwińska-Rydel
od 8 do 12 lat

O tym, jak muzyka odmieniła losy pewnej dziewczynki

Oto za sprawą Anny Czerwińskiej-Rydel poznajemy Matyldę, zwykłą-niezwykłą dziesięcioletnią dziewczynkę. Mieszka z mamą, tęskni za czasem z nią spędzanym, którego zawsze jest za mało. Tęskni za pełną rodziną, za tatą, którego nie ma i nie było – przynajmniej w pamięci Matyldy. Czuje się samotna. Mama dużo pracuje, żeby córce niczego nie brakowało. Tymczasem dziewczynce najbardziej brakuje właśnie czasu mamy, która albo pracuje, albo jest zbyt zmęczona na bycie z córką.

 

Ukojenie przynosi Matyldzie muzyka, której dziewczynka zaczyna się z pasją oddawać od pewnego przypadkowego spotkania z kotką-Zwrotką. Może jednak spotkanie to nie do końca było przypadkowe? Kotka prowadzi dziewczynkę do mieszkania pani Alicji, nauczycielki gry na skrzypcach, o której śmiało można powiedzieć, że staje się aniołem Matyldy. Odtąd wydarzenia toczą się jakby same. Dla Matyldy muzyka staje się światełkiem w tunelu osamotnienia, oddalenia, znudzenia…


Książka składa się z dwóch części: w pierwszej motywem przewodnim jest tajemnica, jaką skrywa przed mamą Matylda – potajemne lekcje gry na skrzypcach. Wiodącym motywem drugiej części jest marzenie Matyldy o pełnej, kochającej się rodzinie. W opowieściach poddanych pod refleksję zostało jednak także wiele innych tematów. Poruszono na przykład problem nieumiejętnej komunikacji rodzica z dzieckiem, która wywołuje lawinę innych trudności i strapień. Książka może też stać się pretekstem do rozmów na temat różnic osobowości, odmiennego postrzegania świata czy też na temat rozstania rodziców. No i oczywiście wszechobecna jest muzyka! Staje się ona prawdziwą pasją Matyldy, niemal każda strona książki do niej nawiązuje.

 

Mali czytelnicy – pasjonaci muzyki - będą zachwyceni; do opowieści został dołączony muzyczny słowniczek Matyldy, dzięki któremu dowiedzą się na przykład, czym różni się nokturn od sonaty.


Ciepła historia o tym, co naprawdę się w życiu liczy.

 

Aleksandra Struska-Musiał

Komentarze

Polecamy

Inne recenzje

Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?

Jestem przy tobie

Recenzje CzasDzieci.pl
Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?
Przyszło nam żyć w tak skomplikowanych czasach, że trudno wyjaśnić dzieciom jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi. Wydaje się, że jeden przepis nie istnieje.   Wiele... czytaj więcej »
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"

Pewna siebie dziewczyna. Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą

Recenzje CzasDzieci.pl
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"
Dla nas - dorosłych - powstaje mnóstwo poradników. Pomagają uporządkować myśli i priorytety, podpowiadają rozwiązania, dodają siły. A co z młodszymi? Otóż, nareszcie jest poradnik, który powinien trafić właściwie do rąk każdej dziewczynki!... czytaj więcej »

Warto zobaczyć