Zbliża się Boże Narodzenie. Czas prezentów. Jeśli szukają Państwo wyjątkowego i szczególnego podarunku dla swoich małych pociech to gorąco polecam WYBITNĄ i NIEZWYKŁĄ książkę Malali Yousafzai „Malala i jej czarodziejski ołówek”.
Autorką tej wyjątkowej książki jest Malala – pochodząca z Pakistanu najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. W wieku 14 lat cudem przeżyła zamach na swoje życie. Talibowie wydali bowiem na nią wyrok śmierci, gdyż ośmieliła się walczyć o prawa kobiet do edukacji i równego traktowania. Heroiczna Malala do dziś kontynuuje batalię o prawo do edukacji i lepsze życie dla osób takich jak ona w wielu krajach.
Gdy Malala była małą dziewczynką marzyła o tym, by posiadać magiczny ołówek za pomocą którego mogłaby, jak bohater pakistańskiej, ale i polskiej kreskówki, wyczarowywać różne przedmioty i spełniać marzenia swoje i innych ludzi. Czas płynął, a Malala zrozumiała, że czarodziejski ołówek nie istnieje. Odkryła natomiast, że takim magicznym narzędziem, które bez wątpienia może pomóc jej zmienić otaczający ją świat jest wiedza. Postanowiła być najlepszą uczennicą w szkole, a dzięki swej determinacji i uporowi zaczęła również walczyć o pokój i prawa innych ludzi m.in. do edukacji. Każdego dnia aktywnie działa i wciela w życie słowa: „Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jeden długopis – tyle wystarczy, aby zmienić świat.”
Ta wzruszająca książka to niezwykła opowieść o odwadze, determinacji i sile, która drzemie w każdym człowieku i potrafi zmieniać na lepsze ludzi i otaczający nas świat.
Oprócz pięknej, ale i poruszającej historii, napisanej językiem dostosowanym do percepcji małego czytelnika, na uwagę zasługuje też zachwycająca szata graficzna książki: twarde okładki zabezpieczone dodatkowo obwolutą oraz rewelacyjne i ujmujące ilustracje francuskiego duetu - Kerascoët, znakomicie korespondujące z treścią książki. Na uwagę zasługują też subtelne rysunki wykonane złotą kreską, które w sugestywny sposób nawiązują do rysunków wykonanych czarodziejskim ołówkiem i wyrażają marzenia dziewczynki. Świat byłby o wiele lepszy, gdyby udało się je skonkretyzować!
Beata Dziąbek