Wydawnictwo RM przygotowało arcyciekawą serię „Polscy Superbohatowie”, za sprawą której nakreślone zostały sylwetki niezwykłych Polaków, z oddaniem pracujących na rzecz kraju, odwagą i hartem ducha walczących na różne sposob o wolną, niepodległą, silną i pełną wartości Ojczyznę.
Efekty ich działań przyniosły nieoczekiwane dobro – wydane zostały już powieści o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i Irenie Sendlerowej, Marszałku Józefie Piłsudskim i Marii Skłodowskiej-Curie. I nagle okazuje się, że wyobraźnią kilkulatków mogą zawładnąć nie tylko Avengersi, bohaterowie wykreowani w Minecrafcie lub postaci ze Star Wars, ale również ludzie z krwi i kości, historyczne postaci bez cienia beletrystycznego podrasowania. A co stanowi dla mnie szczególną wartość – nie tylko osobowości ze sławionego i podziwianego, niejednokrotnie nieco ponad miarę, szeroko rozumianego Zachodu, ale rdzenni Polacy.
„Superbohaterowie” to opowieści o trudnej historii, w której tle jest wojna, niewola, śmierć i strata, a jednocześnie radość, nadzieja, szansa na budowanie lepszej przyszłości i wiara, która prowadzi do cudownych rozwiązań. Na pewno nie są to standardowe podręcznikowe monografie historyczne.
Ciekawym zabiegiem jest pisanie biografii przez pryzmat współczesnej powieści młodzieżowej, z elementami prozy historycznej, przygodowej, momentami nawet detektywistycznej. W ten sposób autorzy opowiadają historię danej postaci nienachalnie, unikając nużącego i podanego wprost dydaktyzmu. Bohaterowie całej serii, ba! - Superbohaterowie – stają się bardziej ludzcy, namacalni, bliżsi młodym czytelnikom. Są wielcy za sprawą swoich cnót i zasług, powieści jednocześnie pokazują jednak, że to przede wszystkim ludzie, którzy mają rodziny, pracę, niejednokrotnie bardzo prozaiczne sprawy codzienne i drobne problemy, co pozwala dostrzec, że wielkość i godność są zadaniem i celem dla każdego.
Tom „Afera w Wilanowie” autorstwa Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby dotyczy Jana III Sobieskiego, który jest bohaterem powieści w powieści. W tej szkatułkowej historii główną rolę w świecie współczesnym odgrywa Zuzanna Gaj, powieściopisarka, która ma odtworzyć historię wielkiego wodza idącego z odsieczą pod Wiedeń – ale zanim skupi się na jego wyczynach militarnych, możemy dzięki jej pracy poznać okoliczności narodzin małego Janka i jego przygotowań przed wyjazdem do szkoły, historię miłości do Marii Kazimiery. Pani Gaj cierpi na chwilową niemoc twórczą, a już na pewno nie pomagają jej w pisaniu kreatywność i żywotność jej dzieci: Ali i Alka, zwanych nie bez przyczyny „wybuchowymi bliźniakami”. Wizyta w muzeum w Wilanowie pozwala bohaterom zbliżyć się do rodziny Sobieskich, a Zuzanna na nowo zostaje zainspirowana postacią wielkiego wodza, zwanego przez Turków Lwem Lechistanu.
Oryginalne, a jednocześnie wiarygodne postaci, z którymi czytelnik może się utożsamiać i które od razu wzbudzają sympatię, ciekawa fabuła prowadzona na kilku płaszczyznach, mnóstwo ciekawostek – to atuty „Afery w Wilanowie”. Na końcu powieści znajduje się jeszcze słowniczek, który wyjaśnia pojęcia takie jak: epistolografia, barok, wolna elekcja. Stanowi to dodatkowe źródło wiedzy, ułatwia również zrozumienie treści. Powieść jest ogromnym źródłem wiedzy, ale przede wszystkim bardzo przyjemną, wciągającą lekturą, niekoniecznie wyłącznie dla dzieci.
Anna Barasińska